ye-logo.v1.2

Остеопороз: кому він загрожує та як зміцнити кістки: поради лікаря

Здоров'я 4693
Остеопороз - захворювання, яке характеризується зниженням щільності кісткової тканини
Остеопороз - захворювання, яке характеризується зниженням щільності кісткової тканини. Фото: ілюстративне pixabay.com

Внаслідок захворювання з кісток вимивається кальцій, і вони стають слабкими й вразливими, як кришталь.

За статистикою, кожна третя жінка та кожен п’ятий чоловік, старші 50 років, страждають від остеопорозу. Про причини захворювання, профілактику та лікування ми попросили розповісти лікаря-травматолога Хмельницької міської лікарні Дмитра Сидоренка.

– Дмитре Володимировичу, що таке остеопороз і чим він небезпечний?

— Остеопороз — це захворювання, яке характеризується зниженням щільності кісткової тканини. Внаслідок захворювання з кістки вимивається кальцій, і вона стає слабкою й вразливою, як кришталь. Таким чином зростає ризик виникнення переломів навіть при мінімальному навантаженні. Небезпечний остеопороз тим, що втрата кісткової тканини відбувається майже непомітно, і часто діагностують хворобу лише тоді, коли стався перелом. Остеопороз найчастіше вражає хребет. Хребці стають крихкими, поступово втрачають висоту й потроху стискаються, внаслідок чого хребет деформується, формується так звана кіфотична постава.

— Хто частіше страждає від цього захворювання кісток?

— Остеопороз розвивається зазвичай у людей старших 60 років, оскільки з віком прогресують процеси руйнування кісткової тканини. Також у групі ризику жінки у постменопаузальний період, коли остеопороз розвивається на фоні гормональних змін, внаслідок чого з кісток вимивається кальцій. Щоправда, не усі жінки старшого віку хворіють на остеопороз. Також причинами захворювання можуть бути аутоімунні процеси в організмі. Існує й спадкова схильність. Факторами ризику також є малорухливий спосіб життя, деякі хронічні хвороби, куріння та зловживання алкоголем. Недостатня кількість сонячного світла чи нестача в харчуванні продуктів, які містять вітамін D та кальцій (риба, яйця, печінка, молоко, сир), теж збільшують ризик розвитку остеопорозу.

— Які симптоми свідчать про остеопороз?

— Характерним проявом захворювання є остеопатичні переломи: шийки стегна, шийки плеча, променевої кістки. Причому переломи стаються при незначних травмах. Інші симптоми, які свідчать про остеопороз, схожі з ознаками інших хвороб. Це – болі у спині, які не знімаються знеболювальними препаратами, нічні судоми ніг, підвищена втомлюваність, пародонтоз, крихкість нігтів. Проте усі названі симптоми можуть свідчити і про інші захворювання, тому важливо правильно встановити діагноз. А зробити це можна лише після спеціального дослідження.

— Якого саме?

— Для діагностики використовується спеціальне дослідження — денситометрія — метод визначення щільності кісткової тканини. На сьогодні існує два види цього дослідження: ультразвукова денситометрія та рентгентна (вона дає точніші показники).

— Що потрібно, щоб уникнути таких проблем?

— Збалансовано харчуватися, а після 60 років приймати препарати кальцію. До раціону варто включити рибу, молочні продукти, сир, фрукти, овочі. Також слід пам’ятати, що для здорових кісток та суглобів корисний рух — заняття фізкультурою, неважка фізична праця. А для профілактики потрібно курсами приймати препарати кальцію, попередньо порадившись зі своїм лікарем. І навіть якщо діагноз підтверджений, кальцій потрібен, щоб запобігти переломам і уникнути болю.

— Як лікують остеопороз?

— Все залежить від причин виникнення хвороби. Варто усунути фактори, що призвели до остеопорозу, дотримуватися дієти, яку призначить лікар, виконувати фізичні вправи. Також призначають медикаментозне лікування. Існують спеціальні препарати, які блокують виведення кальцію з кісток і сприяють накопиченню власного кальцію в кістках. А при переломах показане хірургічне лікування.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую