ye-logo.v1.2

Поради, які допоможуть захиститися від кліщів

Здоров'я 2727
На Хмельниччині вже стартував сезон кліщів
На Хмельниччині вже стартував сезон кліщів. Фото: з архіву редакції

Кліщі живуть у високій траві та кущах.

З настанням весни активізувалися кліщі. Головна небезпека цих павукоподібних паразитів полягає у тому, що вони можуть бути носіями небезпечних захворювань. Зокрема, через свій укус можуть інфікувати людину хворобою Лайма та кліщовим вірусним енцефалітом. Щоб мінімізувати подібну небезпеку, потрібно дотримуватися простих правил.

За інформацією Міністерства охорони здоров’я, найперше варто розуміти, що кліщі живуть у високій траві та кущах. Чутки, що вони можуть стрибати на вас з дерев, не відповідають дійсності. Якщо йдете на пікнік, варто вдягнути світлий одяг, адже на ньому добре видно кліщів.

Поки ви рухаєтесь, ці паразити не вчепляться в вас. Їжу вони почнуть шукати лише, коли ви нарешті присядете відпочити. До речі, знизу догори вони рухаються досить повільно. Додаткова небезпека криється в тому, що укус кліща практично невідчутний.

«Чим довше кліщ на тілі, тим більше ризиків, що він передасть якусь інфекцію. Тому щодвігодини оглядайте себе та своїх дітей на наявність кліщів. Перевірте себе вже без одягу й після прогулянки», — наголосили у пресслужбі МОЗ.

Щоб вберегтися від кліщів, варто використовувати репеленти, тобто препарати, які їх відганяють. Під час його вибору потрібно звернути увагу на активну речовину. У складі препарату має бути хоча б одна з цього переліку: DEET (ДЕТА), пікарідін (KBR 3023), IR3535, OLE (ефірна олія лимонного евкаліпта), PMD (параментан-діол), 2-undecanone, перметрін. Зокрема, захисним засобом варто обробити відкриті ділянки тіла, до яких може вчепитися кліщ, одяг (найперше шкарпетки та штани) й взуття.

Що робити, якщо вкусив кліщ

«Забудьте про застарілі правила на зразок: помазати кліща олією/лаком/вазеліном. Не треба його крутити руками чи випалювати. Вам потрібна дієва зброя: це або пінцет з гострими кінчиками або спеціальна ручка-ласо (от нею як раз можна кліща прокрутити). Купити це все можна в аптеці або в ветеринарних крамницях», — підкреслили у Міністерстві охорони здоров’я України.

Щоб знизити ризики хвороби Лайма, протягом 72 годин після укусу, ви можете випити одну таблетку антибіотика доксицикліну. Такі поради дає Центр з контролю та профілактики захворювань США (CDC). Це особливо доречно, якщо кліщ пробув у тілі понад 36 годин. Обов’язково перед цим порадьтесь з лікарем.

Втім, медики не радять видаляти кліща самостійно, адже є небезпека інфікуватися під час невдалої спроби витягти паразита. Тому краще звернутися за допомогою до лікаря. Якщо цього неможливо зробити, то повільно видаляйте кліща, розхитуючи його з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Опісля місце присмоктування слід змастити тривідсотковим розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою.

У будь-якому випадку після видалення кліща необхідно звернутися до лікаря. Паразита слід зберегти. Його потрібно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд і щільно закрити кришку. Медики дослідять у лабораторії, чи кліщ був носієм якихось інфекцій.

Читайте також: На Хмельниччині через коронавірус за тиждень померли 24 людини

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую