ye-logo.v1.2

Біль в плечі: що його викликає та як лікувати

Здоров'я 4259
«Виконувати артроскопічні операції на плечі ми навчалися у Німеччині, Польщі та у наших столичних колег», — каже Дмитро Сидоренко
«Виконувати артроскопічні операції на плечі ми навчалися у Німеччині, Польщі та у наших столичних колег», — каже Дмитро Сидоренко. Фото: надане сайту "Є" Дмитром Сидоренком

Часто симптоми такого болю однакові, але діагнози і методи лікування різні.

Багато захворювань суглобів не лише завдають людині болю, а й не дозволяють повноцінно рухатися, суттєво знижуючи якість життя. Якщо ушкоджений ліктьовий суглоб, тоді у людини не функціонує рука, а отже, вона має купу проблем у повсякденному житті: не може виконувати звичайні побутові справи і навіть вмитися чи вдягнутися. Часто болі у плечі пов’язують з остеохондрозом. Й частині хворих призначене лікування допомагає. Проте не завжди причина у хребті. Й буває, що людина місяцями, а то й роками лікується, випробовує різні методи, а полегшення не відчуває. У такому випадку варто звернутися до ортопеда-травматолога, адже причини болю у плечі можуть бути різні, як і методи лікування.

П’ять причин болю у плечі

«Справді, ще років десять тому найчастіше біль в плечі пов'язували з остеохондрозом шийного чи грудного відділу хребта або ставили діагноз «артрит», — пояснює лікар вищої категорії, ортопед-травматолог з двадцятирічним стажем, фахівець з хірургії верхньої кінцівки Дмитро Сидоренко. — Однак часто призначене лікування не вирішувало проблему. Тому ортопеди-травматологи почали поглиблено вивчати причини болю у плечі». Таким чином з'ясувалося, що він виникає не лише через остеохондроз, а має різні причини і, відповідно, застосовуються різні методики лікування.

«Перша причина такого болю — так зване «заморожене плече», або адгезивний капсуліт, — продовжує Дмитро Володимирович. — Це — запальне захворювання капсули плечового суглоба, при якому утворюються спайки та рубці. Таким чином рухи у плечі суттєво обмежені, людина відчуває сильний біль. Хвороба дуже швидко прогресує аж до повної нерухомості, тобто артрогенної контрактури. Причини можуть бути різні: хронічне перевантаження суглоба, переохолодження, вірусна інфекція, деякі аутоімунні захворювання. У мене є пацієнтка — художниця. Постійні монотонні рухи і напруження м'язів при малюванні призвели до цього захворювання».

За словами лікаря, адгезивний капсуліт погано піддається лікуванню. «Найкращий метод лікування — це кріотерапія, тобто лікування холодом, — зазначає лікар. — Хороший результат дає застосування фізіотерапії. Також призначаються нестероїдні протизапальні препарати. Таким чином вдається значно зменшити больовий синдром або ж взагалі його позбутися та відновити функції суглоба».

Другою причиною болю у плечі лікар називає тендініт довгої голівки біцепса плеча, або медичною термінологією SLAP (розрив суглобової губи-хряща в ділянці кріплення сухожилка біцепса плеча). «Він виникає внаслідок надмірного хронічного фізичного перенавантаження, а також внаслідок травм чи різкого підняття чогось важкого, — пояснює Дмитро Сидоренко. — Страждають частіше спортсмени, люди, які виконують важку фізичну працю. Діагностувати захворювання вдається з допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ) плечового суглоба та спеціальних тестів. Вирішити проблему можна хірургічним шляхом. Але застосовуються малоінвазивні методики — артроскопія плечового суглоба, яку ми виконуємо через кілька невеличких сантиметрових проколів із застосуванням артроскопа та відеокамери. Під час операції у молодих пацієнтів до 30 років пошкоджений хрящ (губа) рефіксується на місце якорем з нитками, а пацієнтам старше 30 років виконуємо субпекторальний тенодез - відсікаємо сухожилок в суглобі та підшиваємо до плечової кістки поза межами суглоба».

«Третьою причиною є так званий субакроміальний конфлікт, — розповідає Дмитро Володимирович. — Між лопаткою і голівкою плеча є простір, у ньому — сумка (бурса). Вона, немов подушка знімає стресові навантаження, виконує роль амортизатора при падінні. При запаленні в ній відкладаються маленькі кальцинати. Простір звужується, через що плече треться об лопатку. Виникає біль і обмеження рухів». Для діагностики, каже лікар, потрібні рентген та МРТ. Якщо діагноз встановлений, спочатку пропонується консервативне лікування. «Ми виконуємо субакроміальну блокаду — тобто ін'єкцію гормонів у цей простір, — продовжує Дмитро Сидоренко. — На початку захворювання цей метод дієвий. Однак частині хворих блокада допомагає лише на деякий час. Тоді пропонуємо хірургічне втручання. Воно виконується теж малоінвазивно. Під час операції всередину субакроміального простору за допомогою помпи під тиском подається стерильна вода. У цій воді спеціальним апаратом — аблятором — випалюємо бурсу, а разом із нею — і кальцинати. Також трішки збільшуємо простір завдяки спилюванню частини лопатки спеціальним простроєм-шейвером. Біль поступово зникає, відновлюється рухливість».

Четверта причина — пошкодження ротаторної (обертальної) манжети плеча. В ротаторну манжетку входить група м’язів, завдячуючи яким людина здійснює рухи в плечі (надостна, підостна, підлопаткова, мала кругла). У народі це захворювання називають розривом зв'язок чи м'яза. При цьому після травми людина не може підняти руку. Часто у такому разі лікують пацієнта неврологи, ревматологи, діагностуючи защемлення нерва, артрит плечового суглоба. Але лікування не дає результату. «Існує група м'язів, які утворюють манжетку плеча. Саме вони дозволяють здійснювати обертальні рухи в плечі у всіх напрямках, — розповідає ортопед-травматолог. — Коли вони пошкоджуються, рухи у плечі обмежені, найчастіше людина не може підняти руки. На жаль, дуже часто з цією проблемою до нас надто пізно звертаються. А якщо діагноз встановлений на ранніх стадіях, може допомогти консервативне лікування. На плече встановлюється спеціальна шина, з якою потрібно ходити шість тижнів. Якщо пошкодження незначне, таким чином вдається допомогти. Але якщо розрив великий, потрібна операція - теж артроскопічна, із застосуванням якірної фіксації. Суть її полягає в тому, що розрив зшивають і за допомогою ниток притягують до якірних фіксаторів, які вкручуються в голівку плечевої кістки. Це найсучасніша методика».

П'ята проблема — звичайний вивих плеча. Як пояснює лікар, в суглобі між лопаткою і голівкою плеча міститься суглобова губа. Внаслідок її відриву плече перестає бути стабільним і голівка плеча постійно виходить. Зарадити проблемі можливо лише завдяки артроскопії — так званій операції Банкарта, під час якої з допомоги якорів та ниток фіксується суглобова губа на місце. Артроскопічні операції малотравматичні, хворі після них швидко відновлюються і повертаються до звичного життя.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую