ye-logo.v1.2

Зубний камінь: до яких хвороб він призводить та як його позбутися

Здоров'я 3431
На утворення зубного каменю деякі продукти: чорний чай, кава, солодощі та борошняні вироби, газовані напої, кажу лікар
На утворення зубного каменю деякі продукти: чорний чай, кава, солодощі та борошняні вироби, газовані напої, кажу лікар. Фото: надане Вірою Шиміліною

Крім домашньої гігієни порожнини рота, раз на пів року лікарі радять проходити ультразвукову чистку зубів.

Чистити зуби двічі на день вранці після сніданку та ввечері перед сном нас вчать змалечку. З часом, крім зубної щітки та зубної пасти або зубного порошку, ми знайомились із зубними нитками (флосами) та зубними йоржиками для чищення проміжків між зубами, ополіскувачами для свіжого дихання та догляду за зубами і яснами. Однак, крім домашньої гігієни порожнини рота, раз на півроку лікарі радять проходити ультразвукову чистку зубів — скайлінг. Детальніше про процедуру розповіла голова громадської організації «Зубні лікарі України», зубний лікар вищої категорії з Хмельницького Віра Шиміліна.

– Віро Віталіївно, для чого потрібна ультразвукова чистка зубів?

– Це потрібно для того, щоб видалити м’який наліт та камінці. Зубний камінь відкладається як над яснами, так і під яснами. Зубні відкладення інфікують і травмують ясна, що викликає в подальшому неприємний запах з рота, кровоточивість та набряк ясен. Ультразвукова чистка зубів дає чудові результати: з самих зубів та ясеневих кишень вилучається наліт та зубний камінь, зуби стають світлішими за рахунок чищення темних плям, пігментації емалі, зникає неприємний запах з ротової порожнини, а сама поверхня зубів стає гладкою, що запобігає швидкому наростанню твердого нальоту та каміння в подальшому.

– Чому в деяких людей практично немає зубного каменю, а в інших наростає постійно та швидко?

– Пацієнти мене часто запитують про це. Велике значення має правильна техніка чищення зубів та обмін речовин. Також впливають на утворення зубного каменю деякі продукти: чорний чай, кава, солодощі та борошняні вироби, газовані напої. А також відсутність твердих продуктів харчування в раціоні, куріння, неправильно підібрана зубна щітка та зубна паста, вікові зміни, вживання антибіотиків та ліків, звичка пережовувати їжу з одного боку. Навіть спати весь час на одному боці може бути шкідливо. Мінеральний склад слини та прикус також відіграють значну роль в утворенні або відсутності каменів.

– Яким буває зубний камінь?

– Основа зубного каменю – наліт, який складається із залишків їжі та мікроорганізмів, що поступово тверднуть, збагачуючись мікроелементами зі слини. Така мінералізація відбувається за період від кількох місяців до пів року. Камені бувають надясеневі, підясеневі та в тандемі. При легкій формі зубний камінь може спочатку викликати неприємний запах в роті, відчуття дискомфорту в яснах, їхню кровоточивість і набряк, больові відчуття при вживанні холодних або гарячих страв тощо. Якщо на цьому етапі не зняти зубні відкладення, то в подальшому вони можуть спровокувати карієс, розширення пародонтальних кишень, відшарування ясен від шийок зубів, утворення гінгівіту, пародонтиту, рухомість та випадіння зубів і навіть захворювання серцево-судинної. Зубний камінь – це не просто неприємний запах з рота, це постійне джерело інфекції, яка проникає в шлунково-кишковий тракт і провокує його захворювання.

– Які ознаки вказують на те, що потрібно пройти процедуру чищення зубів?

– Покази до ультразвукової чистки такі: значна кількість м’яких та твердих відкладень, неприємний запах з рота, часті загострення запальних процесів ясен та слизової оболонки порожнини рота, профілактика захворювань зубів та ясен. Якщо в ротовій порожнині є відкладення на зубах, це створює середовище для бактерій, тому перед будь-якими стоматологічними процедурами слід провести ультразвукову чистку зубів.

- Чи існують якісь протипокази?

- Першим і найважливішим із них є наявність кардіостимулятора або будь-якого іншого стимулятора в організмі. Ультразвукові хвилі можуть негативно вплинути на роботу таких приладів. Вагітні жінки на першому триместрі вагітності також мають відтермінувати ультразвукову чистку зубів та обов’язково попередити лікаря про вагітність. Якщо є хронічні захворювання серця, то лікар має про це знати, тому що ультразвукові хвилі можуть порушувати ритм серця. Також потрібно бути обережними людям з бронхіальною астмою, адже процедура зняття нальоту може сприяти звуженню судин. Пацієнтам з респіраторними захворюваннями потрібно відкласти такий візит до одужання. Дітям скейлінг взагалі не виконують - у них тонка та слабка емаль і під час процедури може бути пошкоджена. Важко знімати ультразвуком зубний наліт пацієнтам із надмірною чутливістю зубів, тому її перед процедурою потрібно мінімізувати: лікар призначить спеціальне лікування та зубні пасти, які знімуть чутливість зубів.

- Як відбувається процедура?

- Вона складається з кількох етапів. Спочатку порожнину рота обробляють спеціальним антибактеріальним розчином. Потім лікар починає безпосередню чистку зубів. Спершу видаляють м’які та тверді відкладення з зубів спеціальним приладом - скайлером. Зубний камінь очищають вздовж лінії ясен (над яснами й під ними) та з пародонтальних кишень. Після цього за потреби зуби обробляють спеціальною системою для видалення дрібних пігментованих частинок з емалі. А наприкінці процедури полірують спеціальними пастами за допомогою щіточок та гумових насадок. Це запобігає швидкій появі зубного каменю та робить зуби блискучими.

- Процес зняття каменів болючий?

- Для ультразвукової чистки використовується повітря та вода, що ніяк не може негативно впливати на зуби. Якщо зуби занадто чутливі та спостерігається оголення шийок й частини коренів, лікар може провести часткове знеболення найчутливіших ділянок.

- Існує думка, що ультразвукова чистка робить зуби чутливими до холоду, руйнує емаль та пришвидшує появу зубного каменю у подальшому.

- Емаллю вкрита лише коронкова частина зуба, а шийка та корінь ні, тому ясна мають щільно охоплювати шийку зуба. Зубний камінь інфікує та травмує ясна, і чим більше камінь наростає, тим більше відшаровує ясна від шийок зубів, а в подальшому оголює частину кореня. Після видалення зубного каменю залишається незахищена ділянка, яка може бути чутлива до термічних подразників (до холодного або гарячого) впродовж певного часу. І чим занедбаніший процес, тим довше спостерігатиметься це явище. Лікар надасть рекомендації щодо швидкого усунення цього відчуття. Професійна чистка зубів має бути регулярною, щоб процес не був запущеним. Ультразвукова чистка завжди комбінується з поліруванням зубів, на яких не залишаються нерівності, тому наліт не затримується на поверхнях зубів і не є причиною нових відкладень.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую