ye-logo.v1.2

Чому німіють пальці та як лікувати – поради травматолога

Здоров'я 1915
Ураження найчастіше виникають в одній руці, зазвичай домінуючій. Жінки хворіють частіше, ніж чоловіки
Ураження найчастіше виникають в одній руці, зазвичай домінуючій. Жінки хворіють частіше, ніж чоловіки. Фото: ілюстративне pixabay.com

Причиною захворювання можуть бути тунельні невропатії

Важка фізична праця або ж одноманітні рухи, які людині доводиться виконувати тривалий час, можуть призвести до того, що пальці рук німіють і набрякають, людині стає важко виконувати звичайну роботу. Часто при таких симптомах ставлять діагнози «остеохондроз шийного відділу хребта, кили дисків шийного відділу хребта». Частині хворих призначене лікування допомагає. Однак не усім. У такому разі слід звернутися до лікаря-травматолога, адже причиною може бути так званий стеноз карпального каналу, кубітального чи гійонового каналу. Про це захворювання ми попросили розповісти травматолога вищої категорії з Хмельницького, фахівця з хірургії верхньої кінцівки та мікрохірургії Дмитра Сидоренка.

– Дмитре Володимировичу, розкажіть, що може спричинити заніміння пальців руки?

– Причиною можуть бути тунельні невропатії: стеноз карпального, кубітального або гійонового каналу. Також причиною втрати сили в руці можуть бути латеральний чи медіальний епікондиліт – запалення ділянки кріплення до кістки сухожилків на рівні ліктьового суглоба. Залежно від того – із зовнішнього чи внутрішнього боку ліктьового суглоба відчувається біль – розрізняють латеральний (зовнішній) та медіальний (внутрішній) епіконділіти.

Коли почали затерпати пальці, важко виконувати звичні речі — тримати ручку, ніж чи виделку, тому варто звернутися до спеціаліста, каже Дмитро Сидоренко. Надане сайту "Є"

– Поясніть, що це таке – стеноз карпального каналу.

– На рівні кісток зап'ястка у вузькому каналі разом із сухожилками, які згинають пальці, проходить серединний нерв, який відповідає за рухливість і чутливість пальців. Це стосується 1-2-3-го та частини 4-го пальців. Внаслідок постійних фізичних навантажень, а це може бути важка фізична праця чи навіть робота за комп'ютером, поперечна зв'язка зап'ястка, під якою проходить нерв, потовщується і запалюється. Вона тисне на нерв. У людини німіють пальці, знижується сила захвату, пальці набрякають. Часто такі пацієнти лікуються у невропатолога, їм ставлять діагноз «остеохондроз шийного відділу хребта». І до нас вони потрапляють вже у занедбаній стадії, коли порушується функція кисті. Тоді єдиний вихід допомогти людині — операція.

– Такі операції виконуються малоінвазивними методами?

– Раніше робили дво-трисантиметровий розріз, розсікали зв'язку, звільняли нерв від стиснення. Зараз застосовуємо сучасніші методики — малоінвазивну ендоскопічну декомпресію карпального каналу. При цьому через маленький сантиметровий розріз вводяться інструмент і відеокамера. Атравматичним ножем під контролем камери розсікається зв'язка. Операція виконується під внутрішньовенним знеболенням та триває 10-15 хвилин. Пацієнт перебуває в стаціонарі до двох діб. В післяопераційному періоді людина одразу відчуває полегшення – зменшується чи зникає затерпання пальців, поступово збільшується сила захвату кисті. Через кілька діб пацієнт повертається до повсякденного життя.

– А як проявляється стеноз ліктьового нерва?

– Ліктьовий нерв відповідає за чутливість 5-го та частини 4-го пальця. Пацієнт скаржиться на затерпання пальців, слабкість в пальцях, біль в ліктьовому та променево-зап'ястному суглобі. Нерв може перетискатись як на рівні зап'ястя, так і на рівні ліктьового суглоба. Оперативні втручання задля звільнення ліктьового нерва ми виконуємо відкритим способом із застосуванням мікроскопа чи налобної операційної оптики. В післяопераційному періоді пацієнт перебуває кілька діб під лікарським спостереженням. У занедбаних випадках у післяоперційному періоді застосовується цілий комплекс відновлення нервів: електроміостимуляція - процедура, яка покращує нервову провідність, вживання пацієнтом вітамінів групи В та препаратів для покращення регенераціі нервової тканини.

– Що таке епікондиліт?

– При цьому захворюванні пацієнти скаржаться на болі в ліктьовому суглобі, які поширюються на кисть та передпліччя, на зниження сили захвата кисті, слабкість в руці та неможливість виконувати фізичні навантаження. На початкових стадіях захворювання лікується здебільшого консервативно. Призначаються нестероїдні протизапальні препарати, застосовується фізіотерапевтичне лікування: ударно-хвильова терапія, лазер, магнітотерапія, ультразвук з гідрокортизоновою маззю. Також рекомендується носіння бандажа на ліктьовому суглобі. Така пов'язка прогріває ліктьовий суглоб та зменшує натяг ділянки кріплення сухожилків на кістку. Якщо ці методи виявляються неефективними, виконується блокада з гормоном у ділянку запалення ліктьового суглобу в тригерну точку - місце, яке найбільш болюче. У занедбаних випадках виконуємо оперативні втручання.

— Що може спричинити стиснення нервів?

— Тут можна виділити два фактори: фізичну працю та спадкову схильність. Здебільшого це стається через перенапруження кінцівки, а також внаслідок травм. Такі проблеми часто мають спортсмени та люди, які займаються фізичною працею, адже внаслідок перенапруження зв'язки потовщуються й набрякають, а ділянка, якою проходить нерв, звужується. Таким чином стискається нерв. Людина при цьому відчуває біль, затерпання пальців, зникає чутливість у пальцях та долоні. З часом, якщо не звернутися по медичну допомогу, людина втрачає поступово силу захвата в руці, страждає від болю, не може виконувати дрібну роботу, яка потребує точних рухів.

– Які обстеження потрібні, щоб встановити діагноз «стиснення нерва»?

– Обов'язково призначається електроміографія. Це обстеження дозволяє впевнитись на 90 відсотків, що маємо справу з дефіцітом чутливої або рухової частини нерва. Також призначаємо ультразвукове дослідження ділянки карпального каналу, при якому можна побачити надлишок рідини навколо нерва. Також у разі відсутності змін на електроміографії та за наявності скарг пацієнта на болі та затерпання пальців обов'язково призначається рентгенографія шийного відділу хребта, магнітно-резонансна томографія шийного відділу хребта, оскільки причина можлива саме у цій ділянці.

— Чи можна обійтися без операції?

— Так, на початкових стадіях хвороби можливе консервативне лікування. Воно охоплює блокади з гормональними препаратами у проблемну ділянку, накладення шин на суглоб, щоб дати кінцівці спокій. Також призначаються протизапальні препарати. Однак, якщо процес затягнутий, хвороба триває більше чотирьох-п'яти місяців, коли спостерігається атрофія м'язів, допоможе лише оперативне втручання.

— Коли слід звернутися до лікаря, щоб захопити проблему на самому початку?

— Коли почали затерпати пальці, важко виконувати звичні речі — тримати ручку, ніж чи виделку. А також, якщо зранку після сну пальці набрякають, затерпають, доводиться їх «розробляти», щоб почати працювати, й знеболювальні препарати вже не допомагають - за таких симптомів не зволікайте і йдіть до лікаря. Важливо вчасно і правильно встановити діагноз. Додам, що я починав оволодівати мікрохірургією в Німеччині в лікарні міста Регенсбург. Там протягом десяти років проходив стажування в напрямку хірургії верхньої кінцівки та мікрохірургії під керівництвом провідних ортопедів Баварії та Німеччини. Під час стажувань, що тривали в середньому місяць на рік, кожен день асистував на п'яти-шести операціях. Досвід, якого набув, впровадив з колегами в нашому відділенні. Два роки тому пройшов разом з колегою Богданом Зембицьким курс з хірургії кисті в Будапешті, де нас навчали кращі хірурги кисті Європи.

Читайте також: Операції під мікроскопом: як у Хмельницькому зшивають нерви і судини, які неможливо побачити неозброєним оком

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую