ye-logo.v1.2

Сезон кліщів: половина з досліджених епідеміологами на Хмельниччині - інфіковані

Здоров'я 1331
Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб
Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Фото: ілюстративне pixabay.com

Як вберегтися, що варто знати про кліщів та інфікування небезпечними захворюваннями, розповіли в Хмельницькому обласному центрі контролю та профілактики хвороб.

Щороку навесні із настанням тепла зростає небезпека укусів кліщами. За словами спеціалістів, найактивніші вони у квітні–червні та серпні–жовтні. Як зазначають в Хмельницькому обласному центрі контролю та профілактики хвороб, іксодові кліщі можуть переносити збудників небезпечних для людей і тварин захворювань, зокрема, кліщового енцефаліту та бореліозу (хвороби Лайма). Збудники цих хвороб потрапляють в організм під час присмоктування кліща.

Уже цього року епідеміологи під час досліджень кліщів виявили таких, що були носіями кліщового бореліозу (хвороби Лайма). Про це під час пресбрифінгу розповів Микола Іванович Габрикевич, генеральний директор ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», головний державний санітарний лікар Хмельницької області.

«З початку цього року станом на 8 квітня мешканці області принесли на дослідження епідеміологам уже 22 кліщі. Половина з них, тобто 11, були інфіковані», - зазначив Микола Габрикевич.

Також навів статистику за минулий рік. За словами головного державного санітарного лікаря Хмельницької області, у 2023 році фахівці лабораторії особливо-небезпечних інфекцій Хмельницького обласного центру контролю та профілактики хвороб дослідили 231 кліща, 79 з них (або 34 відсотки) були інфіковані бореліями, тобто були носіями кліщового бореліозу (хвороби Лайма).

Що робити, якщо присмоктався кліщ

Як зазначають спеціалісти Хмельницького обласного центру контролю та профілактики хвороб, кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з'являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується в розмірах.

Якщо ви виявили на тілі кліща:

- не натискайте на нього;
- не виривайте;
- не заливайте олією або спиртом;
- зверніться до травмпункту чи найближчого медичного закладу, де вам допоможуть витягнути кліща і проконсультують щодо подальших дій;
- якщо поблизу немає лікаря, акуратно викрутіть кліща обертальними рухами пінцетом або через марлю;
- продезинфікуйте місце укусу;
- здайте кров на антитіла;
- за потреби - пройдіть імунотерапію.

Протягом 3 тижнів після спостерігайте за своїм станом: щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння шкіри навколо місця укусу, що продовжує збільшуватися, - негайно зверніться до лікаря.

Куди здати кліща на дослідження

Якщо вас вкусив кліщ, необхідно якнайшвидше здати його на аналіз до лабораторії, радять в Хмельницькому обласному центрі контролю та профілактики хвороб.

«Це допоможе визначити, чи була комаха інфікована, і якщо так - вчасно розпочати лікування. Адже укус інфікованого бореліями кліща може призвести до важких наслідків для організму. Зокрема, це може позначитися на роботі серцево-судинної, нервової системи, опорно-рухового апарату», - зазначають епідеміологи.

Додають, що здати кліщів на дослідження можна у лабораторії особливо-небезпечних інфекцій за адресою: м. Хмельницький, вул. Храновського, 12. Вартість дослідження - 202 гривні 92 копійки. Результат буде готовий протягом доби.

Як уберегтися від кліщів

• Для прогулянки варто обирати закритий одяг, взуття й не забути про головний убір.
• Для захисту скористайтеся репелентом - спеціальним засобом (найчастіше у формі аерозолю), що відлякує кліщів. Обов'язково зверніть увагу на тривалість його дії та не забувайте використовувати повторно, якщо буде така потреба.
• На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте в траву.
• Ретельно оглядайте себе та своїх близьких щодвігодини під час прогулянки. Відчути укус кліща майже неможливо: комаха виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус.
• Одразу після повернення додому ще раз огляньте близьких, дітей і себе: найкраще це зробити при якісному освітленні.
• Удома виперіть і попрасуйте одяг та речі, якими користувалися на прогулянці.
• Якщо на природу брали домашнього улюбленця — його також слід оглянути на наявність кліщів.

Читайте також: Як на Хмельниччині з металевої вежі визволяли лелеку (ВІДЕО)

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую