ye-logo.v1.2

Якщо не вистачає йоду

Здоров'я 4100

Майже сімдесят відсотків українців відчувають дефіцит йоду

Майже у 700 мільйонів людей збільшена щитовидна залоза (так званий ендемічний зоб), а 45 мільйонів через йододефіцит мають виражену розумову відсталість. Це пов’язано з  низьким вмістом йоду в грунті й воді, а відповідно у продуктах харчування місцевого походження: рослинах, м’ясі та молоці.  Про те, для чого нам потрібен йод та прояви йодонедостатності, ми попросили розповісти головного лікаря обласного центру здоров’я Людмилу НЕБЕСНУ.
Нестача йоду впливає на розумовий розвиток
«Йод – це хімічний елемент, необхідний для нормального функціонування людського організму протягом всього життя, надто важливий для формування, розвитку та функціонування мозку і нервової системи, – пояснює Людмила Федорівна. – Недостатнє споживання йоду, або, як  ми кажемо, йододефіцит призводить до серйозних порушень у роботі організму, шкоду від яких часто неможливо компенсувати. Особливо чутливим до йододефіциту є мозок плоду і дитини до трьох років. Навіть незначна нестача йоду в організмі майбутньої матері може спричинити незворотну втрату розумових здібностей дитини на 10-15 відсотків, а при значному йододефіциті – призвести до кретинізму дитини. Що це таке? Це – ендокринне захворювання, пов’язане з недостатньою функцією щитовидної залози, затримка фізичного і психічного розвитку».
Йод ми отримуємо з продуктами харчування
Основну кількість йоду людина отримує з продуктів харчування. За все життя вона споживає всього 3-5 грамів (чайна ложка) чистого йоду. Найбільше йоду міститься у морській воді, найменше – у грунті і воді в гірських регіонах.
“Прояви йодної недостатності різні, – зазначає Людмила Небесна. – Емоційні: людина стає дратівливою, має пригнічений настрій, сонна, млява,  трапляються напади невмотивованої туги, погіршення пам’яті і уваги, зниження інтелекту, непокоїть частий головний біль. Кардіологічні: з’являються атеросклероз, стійкий до лікування  дієтою і ліками, аритмія, при якій застосування спеціальних препаратів не дає відчутного і тривалого ефекту, підвищується діастолічний (нижній) тиск. Анемічні: знижується рівень гемоглобіну в крові, при якому лікування препаратами заліза дає незначний результат. Серед інших ознак – часті інфекційні і застудні захворювання, слабкість і м’язовий біль в руках, порушення менструальної функції у жінок, безпліддя, карликовість тощо».

Допоможе йодована сіль
Справді, стверджує Людмила Федорівна, найефективнішим засобом профілактики йододефіциту є споживання йодованої солі. Йодована сіль зберігає свої властивості тривалий час (при правильному зберіганні у сухому та закритому посуді, при звичайній кімнатній температурі – до року). Йодована сіль забезпечить щоденну норму  йоду для вашого здоров’я та гарного самопочуття, тому не варто  вживати лікарські засоби та харчові добавки. Крім того, потрібно вводити до раціону йодовмісні продукти. Найбільше йоду у морській капусті, морських водоростях, морській рибі, риб’ячому жирі. Також в овочах: картоплі, огірках, паприці,  часнику, салаті, шпинаті, редьці, спаржі, помідорах, ревені, цибулі; ягодах та фруктах: полуниці, банані, журавлині, горіхах, сливах; а також  у гречці, горосі, грибах, яйцях, м’ясі (яловичина, свинина, м’ясо птиці), вершках, сметані, молоці та кефірі.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую