ye-logo.v1.2

Остеохондрозе, відкрий личко!

Здоров'я 5990
Фото: Євгеній ДОРОФЄЄВ

Найчастішими причинами болів у спині є захворювання хребта, перш за все, остеохондроз і перенапруження м’язів

 Безкоштовна роздача порад - наше національне хобі. Тільки заїкніться про біль у спині, як вам одразу ж порадять висіти на турніку, займатися плаванням, робити масаж спини, харчуватися хрящами, а крім цього сходити до «мануальника», щоб той «вправив» вам хребці на місце. Але дуже часто, перепробувавши всі «методи», людина, як страждала, так і продовжує страждати від болю в спині. На жаль, народні цілителі та костоправи «від Бога» є досить великою рідкістю. Правильним при виникненні болю буде отримання кваліфікованої консультації лікаря за фахом, а саме лікаря-невролога - він кваліфіковано огляне, призначить потрібне обстеження для встановлення точного діагнозу й призначить адекватне лікування. Про захворювання хребта та причини виникнення болю в спині розповідає лікар-невролог Хмельницької міської поліклініки №1 Людмила Барціховська.

Фаховий підхід — запорука одужання
Біль у спині є досить частою причиною звертання до лікаря. Від хронічного болю у ділянці хребта потерпає близько 4% населення. Частіше хворіють люди працездатного віку. “Біль у спині – проблема міждисциплінарна, оскільки може спостерігатися в клінічній картині найрізноманітніших захворювань – від банального міозиту до онкопатології, - каже Людмила Барціховська. - Необхідно враховувати також і патологію внутрішніх органів, яка може формувати подібний біль. Це спостерігається при: серцево-судинних хворобах – ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарда, перикардит, розшарування аневризми аорти, тромбоемболія гілок легеневої артерії; хворобах органів дихання – пневмоторакс, дольова пневмонія, плеврит; хворобах стравоходу та органів черевної порожнини – холецистит, виразкова хвороба шлунка та 12-палої кишки, панкреатит; інфекціях – оперізуючий лишай, інфекційний ендокардит; хворобах нирок та сечостатевої системи”. За словами Людмили Дмитрівни, є дві основні групи причин болю, якими займається невролог: вертеброгенні, тобто пов’язані з проблемами у хребті та невертеброгенні. Причина перших - остеохондроз хребта. Радикулопатія, або корінцевий синдром, як ускладнення остеохондрозу зустрічається тільки в 5-8% випадків. Для неї характерні специфічний стріляючий, досить інтенсивний біль у спині та по ходу ураженого корінця аж до пальців, що посилюється при кашлі, чханні, рухах у хребті, а під час сну може супроводжуватися спонтанним відчуттям затерпання, поколюванням, печінням. Основна невертеброгенна причина болю в спині - міофасціальний больовий синдром (МФС). Його ознаки: спазмований м’яз, болючі ущільнення в ньому. Основні причини виникнення МФС: перевантаження нетренованих м’язів при незвичній тривалій роботі, перенапруження, пов’язане з характером праці, тривала іммобілізація м’язів (глибокий сон, гіпс, стискання ремінцями важких сумок, рюкзаків), переохолодження м’язів, хвороби внутрішніх органів та суглобів, психічні фактори (емоційний стрес завжди супроводжується тривогою та м’язовим напруженням, яке часто залишається і після дії стресу).

Знайдіть грамотного терапевта!
“Звісно, люди займаються самолікуванням. При тій кількості інформації, яка нас оточує, це — неминуче і до певних меж, допустимо. Але я хочу хоча б частково ці межі визначити. Якщо ви несли вантаж і тепер у вас болять м’язи спини чи руки, спробуйте натирання, дайте м’язам спокій, - радить Людмила Дмитрівна. - Але якщо біль не пов'язаний із перевантаженням і супроводжується змінами з боку внутрішніх органів чи загальним поганим самопочуттям – раджу йти до лікаря. Починати потрібно з грамотного терапевта”. На думку невролога, допоміжні методи обстеження є абсолютно необхідними, якщо біль у спині супроводжується такими симптомами: порушенням сечовипускання; підвищенням температури тіла; іррадіацією болю в руку або ногу. Насторожити вас повинен і біль, який не вщухає протягом 3-4 днів та інтенсивно наростає, а також слабкість чи заніміння в руці чи нозі, гіпотрофія м’язів.

Консервативне лікування
? Дайте ураженим м’язам спокій – спіть на твердій поверхні, користуйтеся спеціальним поясом, корсетом (у гострий період). Дотримуйтеся ліжкового режиму при радикулопатії до 2-х тижнів, в інших випадках – 1-2 дні.
? Локальна терапія: сухе тепло (у період гострого спонтанного болю), новокаїнові блокади спазмованих м'язів (з використанням, за потреби, глюкокортикоїдів), аплікації з димексидом, втирання мазі.
? Голкорефлексотерапія.
? Робіть лікувальну фізкультуру (коли зникне біль). Але підібрати вправи вам має лікар.
Людмила Барціховська не дає конкретних рекомендацій щодо медикаментозного лікування, оскільки переконана, що його має визначити лікар у кожному певному випадку індивідуально.

Справляємося з болями в спині за допомогою народної медицини
Чудовим допоміжним засобом стане наступний рецепт. При болях у спині можна робити розтирання зі спиртовою настоянкою квіток кульбаби (у літрову банку скласти кульбабу й залити її 0,5 л спирту або горілки, настоювати протягом 2-3 тижнів). Оскільки зілля готується досить довго, краще зробити його про запас і зберігати в холодильнику на всяк випадок. Зрозуміло, що подібний захід підійде лише тим, хто відчуває біль у спині періодично.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую