ye-logo.v1.2

Геть “чужинців” з нашого тіла!

Здоров'я 10257
Лікар-інфекціоніст Хмельницької міської поліклініки №1 Надія Мельниченко
Лікар-інфекціоніст Хмельницької міської поліклініки №1 Надія Мельниченко. Фото: Євгеній ДОРОФЄЄВ

Про зараження гельмінтами та методи профілактики й боротьби з ними розповідає лікар-інфекціоніст Хмельницької міської поліклініки №1 Надія Мельниченко.

Після літніх подорожей та відпочинку на природі людина повертається до звичного ритму життя і може навіть не підозрювати, що в її організмі з’явився «чужинець». Гельмінти (по-народному — глисти) - це паразитуючі черв’яки, які негативно впливають на весь організм: забирають вітаміни, отруюють наше тіло. Вони бувають різних видів, але найчастіше в Україні зустрічаються аскариди й гострики.

- Надіє Миколаївно, за статистикою, останнім часом спостерігається збільшення випадків зараження гельмінтами. Із чим це пов'язано?
- Погіршення екологічної ситуації і падіння санітарної культури населення призводить до виникнення й поглиблення багатьох медичних проблем. Одна з них — зростаюча кількість паразитарних захворювань. На першому місці — ентеробіоз-гельмінтоз, відомий ще за часів Гіпократа. Ентеробіоз — захворювання, спричинене особливим видом глистів — гостриками. Це дрібні, сірувато-білі черв'ячки розміром від 5 до 12 мм. Паразитують вони у людей будь-якого віку, але найчастіше у дітей. Оселяючись у кишківнику людини, вони живляться його тканинами та соками. Самці в кишківнику гинуть і виділяються з нього разом із випорожненнями. Самки ж виповзають та відкладають яйця на складках слизової оболонки заднього проходу, на шкірі промежини, сідницях, стегнах та нижній частині спини. При розчісуванні сверблячих місць яйця гостриків потрапляють на пальці рук людини, на постільну білизну, одяг. Вони залишаються активними (заразними) протягом 10 днів!

- Які ще глисти найчастіше паразитують в організмі людей?
- На другому місці за розповсюдженістю є аскариди — великі круглі черв'яки, які також живуть у кишківнику людини. Інколи вони досягають завдовжки 40 см. Нерідко аскариди збиваються в клубок, викликають кишкову непрохідність і стають причиною хірургічного втручання.

- Дуже часто батьки забороняють своїм дітям їсти багато солодкого, щоб не було глистів. Що саме провокує зараження? Які перші ознаки захворювання?
- Перші ознаки зараження гостриками — нездужання, дратівливість, порушення сну, швидка стомлюваність, свербіж та відчуття печіння в ділянці заднього проходу. Особливо небезпечний ентеробіоз для дівчаток, адже заповзання гостриків у статеві органи призводить часом до важких вульвовагінітів. Можуть також з'являтися алергічні реакції. Основні симптоми аскаридозу — поганий апетит, біль у животі, закрепи або проноси, погіршення сну, анемії, кишкові інфекції та часті застудні захворювання. Яйця аскарид вільно рухаються в організмі, тому часто вони можуть добиратися до шлунка, легень та бронхів. Головним джерелом зараження є хвора людина. Домашні тварини можуть лише механічно переносити дозрілі яйця глистів на своєму хутрі. Якщо людина не миє руки чи миє їх не ретельно, в неї є всі шанси заразитися. Гострик, до прикладу, живе 28-30 діб, але хворий, не дотримуючись правил гігієни, може інфікувати себе повторно й захворювання може тривати роками.

- Як боротися із цією проблемою? Чи варто займатися самолікуванням?
- Для того, щоб лікувати хворобу, потрібно її спочатку діагностувати. Діагностика досить проста — це зіскріб із перианальних складок, який роблять пізно увечері або вранці до дефекації без проведення заходів особистої гігієни. Цей аналіз можна зробити в будь-якій лабораторії міста. Для діагностики інших видів гельмінтів, як правило, здають на аналіз ранішній кал. Аскариди можна виявити за допомогою імуноферментного аналізу крові (кров із пальця). Але він є недостатньо інформативним для виявлення такої глистної інвазії як лямбліоз. Для його діагностування проводяться інші лабораторні аналізи. Лікування повинен призначати лише лікар. Самостійно ж “виписувати” собі ліки в жодному разі не можна, адже всі антиглистові препарати досить токсичні.

- Що можна робити для профілактики інфікування?
- Головна та чи не єдина профілактика — це дотримання правил особистої гігієни в усіх її проявах (миття рук перед прийомами їжі, після відвідування місць загального користування та спілкування з домашніми тваринами). До прикладу, якби людина, котра заразилася гостриками, не занесла повторно собі до рота їхні яйця, то вони без усілякого лікування через місяць повністю вийшли б з організму. Також потрібно обов’язково обдавати окропом овочі та фрукти, які вживаються у сирому вигляді; піддавати належній термічній обробці рибу та м’ясо. Важливо турбуватись про повноцінне харчування, що в достатній кількості забезпечує організм усіма поживними речовинами, особливо вітамінами С, Д та А. Позитивне значення тут має і стимуляція загального імунітету. Вона знижує ймовірність зараження гельмінтами, перешкоджає міграції паразитів по організму та досягненню ними статевозрілої стадії, скорочує тривалість їхнього життя.

- Чи можна позбутися глистів за допомогою народної медицини?
- Із народної терапії для лікування глистних інвазій використовують сире гарбузове насіння, яке слід їсти вранці натщесерце. Через годину потрібно вжити будь-який проносний засіб. Одним із ефективних народних засобів лікування майже всіх видів глистів є ядра волоських горіхів із медом. Приймають такі смачні ліки також вранці натщесерце до покращення стану. Можна використовувати у боротьбі із глистами й сік дині. Настоянка цибулі: цибулину почистити, дрібно нарізати і залити кип’яченою водою кімнатної температури. Настоювати до ранку й процідити. Пити натщесерце. Настоянка полину: 1 ч. л. сухої трави полину гіркого залити 2 склянками окропу, охолодити, процідити. Приймати настій по 1-2 ст. л. тричі на день за 20 хвилин до їжі.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую