ye-logo.v1.2

Дорога старість

Економіка 3240

Згідно з проектом пенсійної реформи, забезпечений та спокійний «заслужений відпочинок» для більшості завтрашніх пенсіонерів може стати лише заповітною мрією

Наша газета з’ясовувала, чим загрожує українцям пенсійна реформа. Виявляється,  підвищення пенсійного віку – це лише квіточки.

Минулого тижня Кабінет Міністрів затвердив законопроект про пенсійну реформу. Та ще до передачі документа на розгляд Верховної Ради навколо законопроекту розгорівся скандал.  На впливовому Інтернет-ресурсі  «WikiLeaks» (слава якого ось вже декілька місяців не вщухає завдяки скандальним документам, оприлюдненим на сайті, які викривають політичні інтриги керівництва різних держав) з’явилася інформація про листування американських дипломатів. Зокрема, у документах йдеться про те, що проведення пенсійної реформи в нашій державі є однією з головних умов надання Міжнародним фондом (МВФ) кредиту Україні.
Проте, за словами заступника голови Адміністрації Президента України Ірини Акімової реформа назріла не стільки через вимоги МВФ, скільки через те, що пенсійна система в Україні на сьогоднішній день є дефіцитною.  Зокрема, пані Акімова каже, що українське населення старіє, й кількість пенсіонерів скоро зрівняється із числом працюючих (поки у нас на 13 працівників – 10 пенсіонерів). Щорічно Україна витрачає до 18% свого ВВП на виплату пенсій. Дефіцит Пенсійного фонду – близько 60 мільярдів гривень. ПФ “латає” бюджетні діри за рахунок держскарбниці. Державний бюджет, у свою чергу, наповнюється не тільки за рахунок надходжень, але й за рахунок позик у зовнішніх кредиторів. Виходить, для того, щоб прогодувати пенсіонерів, Україна бере борги. Отож можновладці на першому етапі впровадження пенсійної реформи, насамперед, пропонують урізати великі пенсії й підняти пенсійний вік. Решта – на розсуд депутатів.
Міністр соціальної політики «тіньового» опозиційного Кабміну Андрій Павловський спрогнозував, що наслідком проведення пенсійної реформи уряду Азарова стане соціальна напруга в суспільстві й масові акції протесту. Супротивники урядової моделі пенсійної реформи пропонують упоратися з дефіцитом Пенсійного фонду без збільшення пенсійного віку. Для цього, кажуть опозиційні депутати, достатньо вжити заходи для відновлення існуючих і створення нових високотехнологічних робочих місць, виведення зарплат з "тіні" і підвищення реальних доходів населення. Ці заходи можуть принести в Пенсійний фонд до 7 мільярдів євро. До речі, свого часу екс-міністр праці й соціальної політики Михайло Папієв уточнив, що сьогодні в Україні, за різними оцінками, «приховується» до 40 відсотків заробітних плат.


Стати пенсіонером краще до 1.01.2011
Якщо переглянути проект пенсійної реформи, котрий потрапив до рук представників засобів масової інформації, то більшість видань припускають, що підвищення пенсійного віку – це лише квіточки. Зокрема, планується збільшити на 10 років стаж, необхідний для отримання мінімальної пенсії. Також слід очікувати збільшення мінімальної тривалості страхового стажу для отримання пенсії за віком з 5 до 15 років.
Передбачається, що буде скорочений на 50% розмір пенсій працюючих пенсіонерів. У цілому пенсії працюючих пенсіонерів планується обмежити на рівні чотирьох прожиткових мінімумів. Крім того, в 2011 році очікується припинення виплат дострокових пенсій до досягнення пенсійного віку. Це, в першу чергу, торкнеться військовослужбовців, які раніше могли отримувати пенсію після 20 років вислуги, та тих, хто працює на шкідливих виробництвах. Щоправда, ці обмеження не торкнуться тих, хто вже пішов на заслужений відпочинок. Можуть бути також заморожені спеціальні пенсії й спецдоплати до пенсій. Зокрема, згідно з проектом, працюючі пенсіонери не зможуть розраховувати на підвищення надбавки за наднормовий стаж та доплати до прожиткового мінімуму при збільшенні прожиткового мінімуму. Для того, щоб отримати відповідну надбавку, пенсіонерам доведеться звільнитися.
Значної економії уряд хоче домогтися завдяки скасуванню підвищення пенсії на 1% за кожний рік виробничого стажу, який перевищує 20 років для жінок і 25 – для чоловіків. Ще більше планує зберегти держбюджет за допомогою зменшення коефіцієнта страхового стажу з 1,35% до 1,2%, бо для нових пенсіонерів застосують коефіцієнт 1%.
Основні моменти проекту пенсійної реформи
Поступове підвищення пенсійного віку чоловіків (в 2011-2020 роках, по півроку щорічно) з 60 до 65 років, а для жінок – з 55 до 60 років.
Підвищення з 5 до 15 років стажу, що дає право на соціальну пенсію (50% мінімальної, на сьогодні 367 гривень). При цьому доплата до мінімальної пенсії не передбачена, тобто цілком ймовірно, що соцпенсія може бути й 150-200 гривень.
Збільшення обов'язкового стажу роботи, що дає право на пенсію (для жінок з 20 до 30 років, для чоловіків – з 25 до 35 років).
Поступове підвищення (в 2011-2020 рр., по півроку щорічно) пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років.
Скасування доплат до пенсій працюючим пенсіонерам і скасування виплати підвищених спецпенсій (80-90%) працюючим держслужбовцям і прирівняним до них (їхні пенсії на час роботи розрахують за законом "для простих смертних").
Обмеження максимальних пенсій 12-ма мінімальними зарплатами (на сьогодні – 8 808 грн., з 1 січня 2011 року може бути 9000 грн.).

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую