ye-logo.v1.2

Як змінити постачальника газу: хмельничанин ділиться досвідом

Економіка 4475
Нині можна стати клієнтом будь-якого постачальника газу, який має чинну ліцензію на таку діяльність на території України
Нині можна стати клієнтом будь-якого постачальника газу, який має чинну ліцензію на таку діяльність на території України. Фото: ілюстративне pixabay.com

Про те, як обрати постачальника газу, які потрібно зібрати документи, як заповнити заявку та не втратити субсидію.

Українці ще влітку минулого року отримали можливість змінити постачальника природного газу. А на ринку почало з’являтися все більше компаній, які мають ліцензії на продаж блакитного палива для побутових споживачів. Однак люди активніше почали задумуватися про зміну постачальників на початку 2021 року, коли сталося зростання тарифів. Хоча нині держава тимчасово встановила граничну ціну на газ, кореспонденти сайту «Є» вирішили допомогти розібратися населенню в нюансах зміни постачальника блакитного палива: як обрати компанію, які потрібно зібрати документи, як зареєструватися та не втратити субсидію. Щоб зрозуміти, як це відбувається на практиці, також поспілкувалися з нашим читачем Миколою Сергійовичем з Хмельницького, який нещодавно змінив постачальника.

Микола Сергійович є пенсіонером, який наразі не працює. Він живе у Хмельницькому в приватному секторі й для опалення використовує газовий котел. Хоча він отримує субсидію, зростання ціни на блакитне паливо все одно відчутне для нього. До січня цього року він не задумувався про зміну постачальника природного газу. Проте, коли зрозумів, скільки йому доведеться заплатити за новим тарифом, його думка кардинально змінилася.

«До цього часу я був клієнтом «Хмельницькгаз Збуту». 5 січня я зайшов у свій особистий кабінет на сайті 104.ua. Там наперед розраховують, скільки ти можеш спожити газу й скільки це коштуватиме, — розповідає пан Микола. — Я побачив, що мені доведеться заплатити за січень майже 4 тисячі 400 гривень. Це був переломний момент. Я не порівнював ціни різних постачальників, просто зайшов на сайт «Нафтогазу» й одразу почав реєструватися».

За словами чоловіка, він також допоміг змінити постачальника своїй сестрі. Хмельничанин підрахував, що завдяки різниці у тарифах він зможе зекономити приблизно 800 гривень, а його родичка — 600 гривень.

Як обрати нового постачальника газу?

Микола Сергійович одразу обрав нового постачальника. Однак експерти радять спершу порівняти ціни різних компаній, щоб знайти найвигідніший тариф. Таку інформацію можна шукати на сайті «ГазПравда» або у мобільному додатку «EnergyOnline».

Потрібно розуміти, що нині можна стати абонентом не лише компаній, які зареєстровані у вашій області. Газ фактично можна купувати у всіх постачальників, які мають чинні ліцензії на таку діяльність на території України. Наявність такої ліцензії можна перевірити на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Для цього там потрібно натиснути кнопку «Природний газ» і серед запропонованих пунктів обрати «Перелік постачальників газу».

З чого почати перехід на іншого постачальника газу?

З 1 липня минулого року змінити постачальника газу можна за допомогою мережі Інтернет. Не обов’язкового йти у відділення вибраної вами компанії, адже його взагалі може не бути у вашому населеному пункті. Крім того, більше нема потреби самостійно розривати договір з попереднім постачальником блакитного палива. Цей процес відбувається автоматично. Фактично така бюрократична тяганина покладається на компанію, абонентом якої ви хочете стати.

Таким чином є різні варіанти, як зручніше змінити постачальника. Кількість способів залежить від пропозиції кожної з компаній. Наприклад, щоб стати клієнтом «Нафтогазу» можна або заповнити анкету на порталі компанії, або скористуватися сервісом «Приват24», або завітати у відділення партнерів «Нафтогазу» — наразі заяву на приєднання можна оформити у відділеннях «Ощадбанку» та банку «ПУМБ».

Тому досвід і проблеми, які теоретично можуть виникнути під час цього процесу, можуть бути для кожної людини різними.

Перед початком зміни постачальника газу деякі експерти рекомендують подбати, щоб за попередні періоди у вас не було боргів за спожитий газ.

Втім, за інформацією сайту «ГазПравда», попередній постачальник не пізніше, ніж через шість тижнів після розірвання договору, зобов’язаний виставити колишньому споживачеві остаточний рахунок з врахуванням непогашеної заборгованості. Людина повинна оплатити його не пізніше десяти робочих днів з дати його виставлення.

Збір документів і реєстрація

Щоб не виникало зайвих питань під час подачі заявки на під’єднання до нового постачальника, варто мати під рукою паспорт, індивідуальний податковий номер та документ, який засвідчує право власності на житло. Якщо ви є співвласником будинку, то потрібно мати документально засвідчену згоду решти співвласників нерухомості. Окремі постачальники можуть просити й інші документи. Загалом їх перелік має розміщуватися на офіційному сайті компанії. Також досвід показує, що краще мати при собі чек останньої сплати за газ.

Якщо ви реєструєтеся онлайн, то після заповнення необхідної анкети, вам буде згодом потрібно її підписати. Це можна зробити за допомогою електронного цифрового підпису або поставити підпис від руки. В останньому варіанті потрібно видрукувати заявку, сфотографувати її та надіслати на електронну скриньку постачальника. Повторимося, щодо цього в різних компаніях можуть бути певні розбіжності у способах подання таких заявок.

Як хмельничанин змінював постачальника

«Я одразу почав заповнювати анкету на сайті «Нафтогазу», — розповідає хмельничанин Микола Сергійович. — Там все зрозуміло розписано, що потрібно робити на кожному етапі. Коли я відправив анкету, на мою електронну скриньку майже одразу надіслали лист зі заявою на перехід. Її потрібно було підписати електронним цифровим підписом і відправити».

Щоб поставити цифровий підпис Микола Сергійович використав систему Центрального засвідчувального органу. У його сестри все пройшло без проблем, але пану Миколі довелося повторювати спробу через проблему з електронним підписом.

«Мені подзвонила дівчинина з «Нафтогазу» й сказала, що вони не можуть відкрити файл. Певно сталася якась помилка у системі. Тоді я зрозумів, що все можна було зробити простіше, скористувавшись сервісом «Акредитований центр сертифікації ключів «ПриватБанк», — вважає Микола Сергійович.

Підписавши заяву, чоловік також сфотографував паспорт, ідентифікаційний код, документ, що засвідчує право власності, та чек останньої сплати за газ.

Відправивши сфотографовані документи, теж майже одразу отримав лист. У ньому було вказано, що заява буде оброблятися кілька днів. Максимум — 21 робочий день. Також у листі був вказаний номер персональної заяви. Завдяки цьому можна перевірити її статус на сайті нового постачальника.

«Певно під час обробки моїх документів представники компанії зв’язуються з попереднім постачальником. І 21 січня до мене зателефонувала працівниця «Хмельницькгаз Збуту». Спершу вона запитала, чи я дійсно хочу змінити постачальника. Далі сказала, що я маю подати останні показники лічильника, коли отримаю лист про завершення зміни газопостачальної компанії. Наприкінці розмови вона наголосила, якщо мене буде щось не влаштовувати, «Хмельницькгаз Збут» завжди буде радий моєму поверненню», — розповів чоловік.

Про тривалість зміни постачальника й завершальний етап

Процес переходу від одного до іншого постачальника газу може тривати кілька днів або тижнів. Але не довше за 20-21 день.

Микола Сергійович чекав на завершення цього процесу одинадцять днів. Він припускає, що було б швидше, якби не виникали проблеми з цифровим електронним підписом. Лист від нового постачальника, що підключення хмельничанина завершено й він став клієнтом, надійшов о третій годині ночі 22 січня. У ньому також було вказано, що чоловік має видрукувати заяву на підключення, підписати її та відправити у паперовому вигляді їм на зазначену поштову адресу.

«Реформа ринку дозволила людям, які використовують газ у побуті, змінювати постачальника ресурсу онлайн. Проте українське законодавство вимагає від нас мати деякі документи від наших клієнтів в паперовому вигляді. Ми повинні зберігати в себе оригінал підписаної Вами заяви на приєднання. Просимо допомогти нам виконати ці вимоги та надіслати поштою паперовий варіант підписаної заяви на приєднання, коли це буде зручно для Вас», — йдеться у листі й далі вказується поштова адреса, на яку потрібно надіслати лист.

Як не втратити субсидію?

Ще восени минулого року в Міністерстві соціальної політики України дали роз’яснення, що потрібно робити людям, якщо вони отримують субсидію та вирішили змінити постачальника природного газу. Вони просять таких громадян після завершення переходу від однієї до іншої компанії якнайшвидше повідомити про це місцевий орган соціального захисту населення. Це забезпечить своєчасне та повне надання раніше призначеної субсидії.

Микола Сергійович каже, що подібне йому говорили у міському управлінні соцзахисту, коли він оформлював субсидію. Щоб не втратити субсидію, необхідно оперативно повідомляти про будь-які зміни: доходи, склад сім’ї, надавачів комунальних послуг… Тому отримавши лист про завершення підключення до іншого постачальника газу, він того ж дня зателефонував в управління соціального захисту населення.

«Працівники соцзахисту одразу запитали, коли я отримав лист про завершення зміни постачальника. Відповів, що цього ж дня. Вони розповіли, що не всі отримувачі субсидій так швидко звертаються до них, тому потім можуть виникати проблеми, — розповідає Микола Сергійович. — У соцзахисті сказали мені, щоб я приніс їм довідку про зміну постачальника, але довго з цим не барився. Її я знайшов у своєму особистому кабінеті на сайті нової газопостачальної компанії та роздрукував на принтері. Після цього заніс довідку в соцзахист».

До теми: Тариф на доставку газу: що у нього входить і чи можливо забрати мережі у комунальну власність

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую