ye-logo.v1.2

Хмельниччина потрапила у п’ятірку лідерів за соціально-економічним розвитком

Економіка 3530
Загалом у Хмельницькій області торік в експлуатацію прийняли понад 1 тисячу 738 квадратних метрів нового житла
Загалом у Хмельницькій області торік в експлуатацію прийняли понад 1 тисячу 738 квадратних метрів нового житла. Фото: ілюстративне pixabay.com

Згідно з рейтингом Мінрегіону, в області торік збільшилася кількість безробітних, а зростання інфляції було незначним.

Представники Міністерства розвитку громад та територій України дослідили стан соціально-економічного розвитку областей країни. За його підсумками сформували їх рейтинг, який опублікували на офіційному сайті Мінрегіону. У п’ятірку його лідерів потрапила й Хмельницька область. Сайт «Є» проаналізував результати цього дослідження, визначивши досягнення та проблеми соціально-економічного розвитку краю.

Розвиток Хмельниччини зростає: зміни позицій області у рейтингах Мінрегіону

Загальний рейтинг соціально-економічного розвитку регіонів сформований на ґрунті кількох основних напрямків. Вони стосуються питань економічної ефективності краю, ефективності ринку праці, залучення інвестицій, розвитку інфраструктури…

Вже кілька років поспіль лідером рейтингу залишається Київ. А наступні сходинки цього разу посіли Київська, Рівненська та Миколаївська області. Список лідерів на п’ятій сходинці завершує Хмельниччина. Для області це стало значним досягненням, адже раніше оцінка її соціально-економічного рівня було значно гіршою. Наприклад, за підсумками 2019-го Хмельниччина опустилася на 18 місце в порівнянні з 2018-им, коли вона займала 12 сходинку рейтингу.

Знімок з презентації Мінрегіону

Соціально-економічного розвитку регіонів впродовж січня-грудня 2020 року. Знімок з презентації Мінрегіону

Будівельна продукція, відносно низька інфляція та фінансова самостійність: про досягнення

За рівнем економічної ефективності Хмельницька область впродовж 2020 року піднялася на друге місце рейтингу регіонів. Її випередила лише Полтавська область. Для порівняння, за підсумками 2019 року Хмельниччина взагалі посідала 22 сходинку аналогічного рейтингу. Запорукою покращення її позицій став розвиток кількох галузей.

Найперше в області на 58,3 відсотка збільшився обсяг виробництва будівельної продукції, що стало найкращим показником з-поміж усіх регіонів країни. Також є ріст обсягу виконання будівельних робіт. В грошовому еквіваленті у розрахунку на одну особу населення він сягав понад 5 тисяч 150 гривень.

Хмельниччина є лідером за зростанням індексу будівельної продукції. Знімок з презентації Мінрегіону

Хмельниччина є лідером за зростанням індексу будівельної продукції. Знімок з презентації Мінрегіону

Загалом в області торік в експлуатацію прийняли понад 1 тисячу 738 квадратних метрів нового житла. Таким чином Хмельниччина випереджає більшість регіонів країни за цим показником. Втім, будівельна галузь все ж переживає певне затишшя в усій Україні: в порівнянні з 2019-им значно зменшився загальний обсяг здачі в експлуатацію площ нового житла. У Хмельницькій області скорочення сягнуло 33,1 відсотка. Для порівняння, найменше падіння зафіксували на Харківщині (25,1 відсотка), а найбільше у Києві (74,4 відсотка).

В Україні у порівнянні з 2019 роком значно зменшився загальний обсяг здачі в експлуатацію площ нового житла. Знімок з презентації Мінрегіону

В Україні у порівнянні з 2019 роком значно зменшився загальний обсяг здачі в експлуатацію площ нового житла. Знімок з презентації Мінрегіону

На Хмельниччині обсяг виробництва продукції сільського господарства з розрахунку на одного жителя сільської місцевості є вищим за середній показник по Україні. Проте, якщо оцінювати загальний індекс обсягу сільськогосподарського виробництва, то ситуація не така позитивна. Торік з аналогічним періодом 2019-го він знизився на 4,8 відсотка. Ймовірно, що одними з причин зменшення загального виробництва сільськогосподарської продукції є неврожай деяких рослинних культур і зменшення поголів’я деяких видів свійських тварин.

У рейтингу зображено й рівень інфляції — тривалого зростання цін через зниження купівельної гривні. Цю ситуацію зображує індекс споживчих цін, який оцінювався відповідно до грудня 2019 року. У Хмельницькій області його зростання становило 104,9 відсотка. Для порівняння, середній показник по Україні становив 105 відсотків.

Порівняння індексу споживчих цін в Україні впродовж січня-грудня 2020 року. Знімок з презентації Мінрегіону

Порівняння індексу споживчих цін в Україні впродовж січня-грудня 2020 року. Знімок з презентації Мінрегіону

В усіх областях України впродовж минулого року спостерігалися зростали доходи місцевих бюджетів (без врахування державних субвенцій). У деяких він був досить низьким. Наприклад, у Полтавській області становив лише 0,8 відсотка. Натомість доходи місцевих бюджетів на Хмельниччині зросли на 7,4 відсотка. Найвищі показники, у понад 10 відсотків, мали Київська та Луганські області.

До речі, представники міської влади Хмельницького зауважували, що зростання попри зростання власних доходів, бюджет розвитку навпаки зменшується. Тут грають роль загальна інфляція та реверсні дотації. Останнє означає, що держава бере кошти у заможніших громад і дає їх дотаційним.

Зростання власних доходів місцевих бюджетів. Знімок з презентації Мінрегіону

Зростання власних доходів місцевих бюджетів. Знімок з презентації Мінрегіону

Розвиток інфраструктури Хмельниччина отримав позитивну оцінку. На це вилинули обсяги здачі в експлуатацію нового жила та вантажообороту автомобільного й залізничного транспорту.

Безробіття зросло, а інвестиції та промисловість впали: проблеми Хмельниччини

Поки що представники Мінрегіону оцінили ефективність ринку праці за січень-вересень 2020 року, порівнявши ситуацію з аналогічним періодом 2019-го. Як наслідок, вони зафіксували негативну тенденцію щодо збільшення рівня безробіття в усій країні. Лідерами за зростанням безробіття стали Хмельницька, Чернівецька, Волинська та Сумська області.

Безробіття на Хмельниччини впродовж неповного 2020-го зросло майже на два відсотки й становило 9,7 відсотка від населення віком 15-70 років. Попри це Хмельницька область не є лідером за кількістю безробітних. Нині найгірша ситуація в країні спостерігається у Луганській, Донецькій, Кіровоградській та Волинській областях.

Рівень безробіття в Україні. Знімок з презентації Мінрегіону

Рівень безробіття в Україні. Знімок з презентації Мінрегіону

На тлі ситуації з безробіттям прикметним є скорочення обсягів промислового виробництва в Україні впродовж 2020 року на 4,5 відсотка. З цією ситуацією стикнулося більшість областей. На Хмельниччині промисловість впала на відносно незначні два відсотки. Натомість зростання спостерігали лише у Львівській, Херсонській, Миколаївській, Кіровоградській та Одеській областях. У всіх регіонах також сталося зменшення капітальних інвестицій. Зокрема, на 18,1 відсотка у Хмельницькій області, що є найменшим рівнем падіння в Україні. Торік на душу населення краю припадало 5 тисяч 784 гривні капітальних інвестицій.

Більшість областей зіткнулися з падінням обсягів виробництва промислової продукції. Знімок з презентації Мінрегіону

Більшість областей зіткнулися з падінням обсягів виробництва промислової продукції. Знімок з презентації Мінрегіону

Скільки ж було залучено прямих іноземних інвестицій — поки невідомо. Обраховані їх обсяги лише станом на 31 грудня 2019 року. Тоді на Хмельниччині їх рівень зріс лише на 1,2 відсотка й становив 161 долар 60 центів на душу населення.

Однак відомо, що торік Хмельниччина почала більше експортувати товарів місцевого виробництва. З розрахунку на одну одиницю населення його обсяг станови 530 доларів 80 центів. Однак насправді це доволі низький показник, з яким область займає у рейтингу п’яте місце знизу.

Порівняння показників областей щодо експорту товарів. Знімок з презентації Мінрегіону

Порівняння показників областей щодо експорту товарів. Знімок з презентації Мінрегіону

Читайте також: У Шепетівці виділили 100 гектарів землі під агропромисловий парк

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую