ye-logo.v1.2

Зекономити електроенергію та зберегти зір: як вибрати світлодіодну лампочку

Економіка 2771
Наразі найбільш енергоефективним видом освітлення є світлодіодні лампочки й світильники
Наразі найбільш енергоефективним видом освітлення є світлодіодні лампочки й світильники. Фото: ілюстративне pixabay.com

Неякісні світлодіодні лампочки можуть зашкодити вашому зору.

Який один з найпростіших способів менше витрачати електроенергії? Звісно, замінити старі лампочки розжарювання на сучасні. Серед різних видів освітлення найкращий ефект забезпечують світлодіодні лампочки та світильники. Однак неякісні вироби не лише не зменшать витрати електроенергії, а й можуть зашкодити зору. Сайт «Є» підготував п’ять основних порад, на що варто звертати увагу при покупці. За консультацією звернулися до заступника завідувача відділу енергоменеджменту Хмельницької міської ради Дмитра Леськіва.

Порада №1. Вибирайте світлодіодні лампочки з найвищим рівнем енергоефективності

Основним критерієм, який визначає енергоефективність світлодіодної лампочки чи світильника, є співвідношення люмен до ват (далі лм/Вт). Чим більше це співвідношення, тим ефективніша робота лампи. Наприклад, у чинній постанові Кабміну прописано, що воно має становити не менш як 85 лм/Вт.

«Нині у торгових точках можна знайти світлодіодні лампочки з енергоефективністю 50-65 лм/Вт. Придбання таких виробів — марне витрачання грошей. Але на ринку є й лампочки та світильники, у яких це співвідношення сягає 110 лм/Вт», — зазначив Дмитро Леськів.

Власне деякі виробники одразу вказують на упаковці співвідношення люмен до ват. Якщо воно відсутнє, можна його довідатися самостійно. Для цього знайдіть на коробці зазначення світлового потоку у люменах і потужності у ватах, а далі — поділіть їх. Приклад: 700 лм/7 Вт = 100 лм/Вт. Крім того, на упаковках є буквені показники рівня енергоефективності. Потрібно купувати лапочки та світильники класу А+ та вище.

Порада №2. Звертайте увагу на індекс кольоропередавання

Він вказує на те, наскільки природно лампочка передає кольори. Наприклад, чи білий дійсно виглядає білим, а червоний — червоним. Якщо цей індекс низький, лапочка буде все «жовтити» чи «сірити». Зазвичай цей параметр виробники вказують на упаковках, позначаючи скороченням Ra або CRI. Індекс кольоропередавання має становити понад 80 Ra.

До теми: Тарифи на електроенергію з 1 жовтня: що зміниться

Натомість показник, який визначає рівень освітленості, позначається у люксах (лк). Згідно з європейськими стандартами, у коридорах, передпокоях і кімнатах відпочинку він має становити 100 лк, на сходах — 150 лк, у житлових кімнатах, ванних, кухнях, вітальнях — 200 лк.

Порада №3. Від коефіцієнта пульсації залежатиме, чи втомлюватимуться ваші очі

Діоди таких лампочок працюють на постійному струмі, а у нас в мережі — змінний. Коли останній перетворюється у постійний, виникають пульсації світла. Хоча людина неозброєним оком не здатна побачити ці «мерехтіння», вони впливають на її самопочуття. Зокрема, наскільки швидко будуть втомлюватися очі. Тому потрібно вибирати світлодіодні лампочки та світильники, у яких коефіцієнт пульсації не перевищує 10 відсотків.

Проблема полягає в тому, що багато виробників не вказують цей показник на упаковці. Тому доведеться шукати його у технічній документації, яка має бути вкладена всередину коробочки.

Порада №4. Уникайте неякісних лампочок з ультрафіолетовим випромінюванням

Неякісні, зазвичай дешеві, світлодіодні лампочки випромінюють ультрафіолетове світло. Воно руйнує сітківку ока, через що у людини погіршується зір. Звичайному покупцю цей показник довідатися теж може бути непросто. В Україні він регулюється двома документами: ДСТУ EN 62471 та ДСТУ IEC/TR 62778. Вони є аналогічними міжнародним і європейським стандартам «blue light hazard» (з англійської — «небезпека блакитного світла»). Власне, подібні позначки й варто шукати на упаковці, технічній документації або хоча б запитати про це у продавців.

«На один з цих стандартів свої вироби сертифікують переважно відомі виробники. Тому краще вибирати дещо дорожчу брендову продукцію, — пояснює Дмитро Володимирович. — Іноді батьки купують дешеві, несертифіковані лампочки, й у їхніх дітей потім виникають проблеми зі зором. Тому моя порада: якщо у вас немає грошей на якісну світлодіодну лампочку, краще придбайте звичайну лампу розжарювання. Хоч вона і споживатиме більше електроенергії, ви не нашкодите власній дитині».

Порада №5. Де купувати?

Лампочки можна купувати й на базарах, й у магазинах. Однак є певний нюанс. За словами Дмитра Леськіва, якщо лампочка не відслужила свій гарантійний термін, ви можете її без проблем поміняти у магазині. Звісно, для цього маєте зберегти чек. Натомість придбану на ринку лапочку у більшості випадків не поміняють.

До теми: Поради як економити електроенергію: побутова техніка й заощадження без витрат грошей

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую