Гаряча тема:
- Війна
Курс долара, тарифи та харчі: прогнози на 2022 рік
Харчі можуть подорожчати через високі тарифи.
Для українців 2022 рік може виявитися досить непростим. Населення до травня продовжуватиме платити за газ і електроенергію за нинішніми фіксованими тарифами. Але для приватних підприємств вони змінюються щомісяця. Оскільки на світових ринках ціна блакитного палива б’є чергові рекорди, це має спричинити чергове здорожчання харчів.
Тому сайт «Є» дізнавався, що може очікувати сімейні бюджети впродовж цього року. Спершу торкнемося питання курсу валют, а далі перейдемо до тарифів, продуктів і мінімальних зарплат.
Прогнозована непередбачуваність: що буде з курсом долара
Традиційно курсом долара в Україні цікавляться не лише підприємці та люди, які мають заощадження в іноземній валюті. Щонайменше від нього залежать ціни на закордонні товари та пальне. Останнє впливає вже на вітчизняні продукти. Попри це передбачення часто не справджуються.
Уряд прогнозував, що в 2021-у курс становитиме 29,10 гривні. Однак насправді впродовж року за долар в середньому просили 27,25 гривні. В окремі місяці він навіть падав ледь не до 26 гривень. І попри відчутну інфляцію українська національна валюта зміцніла на кілька відсотків. Чому так стається? На курс долара випливає сукупність низки мінливих й іноді непередбачуваних чинників. Серед них: вартість українських товарів на світових ринках, перекази іноземної валюти заробітчанами, політичні проблеми, державні запозичення…
Щодо 2022 року, то уряд спрогнозував можливий курс на рівні 28,70 гривні. Втім, економісти називають дещо інші цифри. Наприклад, представники Українського інституту майбутнього перебачили три можливі сценарії. За оптимістичним в середньому долар коштуватиме 27,50 гривні, за базовим — 28,50 гривні, а за песимістичним — 33 гривні. Загалом вважається, що долар може дещо підстрибнути на початку року, але з часом він має стабілізуватися й далі трішки знизитися у вартості.
Нові тарифи на розподіл газу та водопостачання
Зі січня 2022 року почнуть діяти нові тарифи на розподіл газу. З врахуванням ПДВ вони будуть такими:
- для споживачів АТ «Хмельницькгаз» — 1,85 гривні за один кубометр на місяць, що на 14 копійок нижче за цьогорічний;
- для споживачів ПрАТ «Шепетівкагаз» (жителі Шепетівки й частини Шепетівського району) — 1,28 гривні за один кубометр на місяць, що на дві копійки нижче за цьогорічний.
Однак для хмельничан здорожчає вода. Наприкінці минулого місяця НКРЕКП встановила нові тарифи для клієнтів комунального підприємства «Хмельницькводоканал». З врахуванням ПДВ вони будуть такими:
- тариф на централізоване водопостачання — 14,17 гривні за один кубометр, що на 1 гривню і 3 копійки вище за цьогорічний;
- тариф на централізоване водовідведення — 13,22 гривні за один кубометр, що на 74 копійки вище за цьогорічний.
Газ та електроенергія для населення не дорожчатимуть до травня
На початку 2022 року в Україні надалі зберігатимуться фіксовані ціни на блакитне паливо для населення. Наприклад, для споживачів «Нафтогазу України» річний тариф становить 7,96 гривні за кубометр, а для «Хмельницькгаз збуту» — 7,99 гривні за кубометр.
Також найближчим часом не зазнає змін вартість електроенергії. Побутові споживачі, які за місяць використовують до 250 кіловат-годин (включно), надалі платитимуть за один кіловат 1,44 гривні. Натомість населенню, яке перевищує цей ліміт, доведеться сплачувати 1,68 гривні за кіловат.
Такі тарифи на газ і електроенергію діятимуть до 30 квітня. Нині поки важко спрогнозувати, якими вони будуть опісля. До того ж для усіх приватних підприємств тариф на газ змінюється щомісяця, адже він залежить від цін на світових ринках. Як наслідок, на українців очікує подорожчання продуктів.
Ціни на газ провокують подорожчання харчів
Для українців 2021 рік міг запам’ятатися досить відчутним здорожчанням соняшникової олії та цукру. Таку ситуацію спричинило поєднання неврожаю цих сільськогосподарських культур і зростання попиту на них на світових ринках. З одного боку ситуація мала б виправитися. Наприклад, восени міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко заявляв про збір в Україні рекордного врожаю зернових. Попри це хліб навпаки подорожчав. Тепер головною причиною для стрибка цін стали тарифи на газ для приватних підприємств.
Якщо у грудні 2021 року середньозважена вартість газу на Українській енергетичній біржі становила 36,3 гривні за кубометр, то у січні 2022-го вона стрибнула до понад 73 гривень за кубометр. Подібні стрибки тарифів першими на собі ще восени відчули представники тепличного бізнесу. Блакитне паливо у собівартості їх продукції зайняло ледь не 50 відсотків, а у деяких підприємств — навіть більше. Тепер же на сполох б’ють представники хлібопекарі та кондитери.
Наприклад, президент Асоціації «Укркондпром» Олександр Балдинюк заявив, що через вартість газу частина виробників солодощів вже скорочує свій асортимент. А представники об’єднання «Укрхлібпром» прогнозують, що вартість хліба зросте на приблизно на шість з половиною гривень. Раніше у його собівартості 40-45 відсотків займала мука й лише понад 10 відсотків енергоносії. Нині ж ситуація протилежна. Визнає проблему й прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
«Ми розуміємо, що ціни на газ продовжують аномально зростати. Уряд за дорученням президента розробляє механізми підтримки хлібопекарів та українських виробників соціальних продуктів харчування, — розповідає Денис Шмигаль. — Уряд планує застосовувати механізми для збалансування світових цін на газ. Крім того, запровадити обмеження націнки для низки соціальних і харчових продуктів».
Чи вдасться уряду стримати ріст цін? Це питання поки залишається відкритим. Однак точно відомо, що надвисокі тарифи можуть завдати значно більшого удару вітчизняній економіці, ніж будь-які карантинні обмеження. Зокрема, представники Українського союзу промисловців і підприємців вказують, що нинішня вартість газу може зробити збитковою ледь не половину промисловості країни. Відповідно це може спричинити закриття підприємств, що вплине на зростання безробіття й водночас зменшення податкових надходжень у державний і місцевий бюджети.
«Мінімалка» зросте лише восени: як поповняться наші гаманці
Цьогоріч мінімальна зарплатня зросте лише у жовтні, але не надто суттєво. А саме: з нинішніх 6 тисяч 500 гривень до 6 тисяч 700 гривень. У погодинному розрахунку — з 39,12 гривні до 40,46 гривні.
Натомість прожитковий мінімум, від розміру якого залежать різноманітні соціальні виплати та пенсії, зростатиме у кілька етапів. Для основних груп населення впродовж 2022-го він становитиме:
- для працездатних осіб з 1 січня — 2 тисячі 481 гривня, з 1 липня — 2 тисячі 600 гривень, з 1 грудня — 2 тисячі 684 гривні;
- для осіб, які втратили працездатність з 1 січня — 1 тисяча 934 гривні, з 1 липня — 2 тисячі 27 гривень, з 1 грудня — 2 тисячі 93 гривні;
- дітей віком до 6 років з 1 січня — 2 тисячі 100 гривень, з 1 липня — 2 тисячі 201 гривня, з 1 грудня — 2 тисячі 272 гривні;
- дітей віком від 6 до 18 років з 1 січня — 2 тисячі 618 гривень, з 1 липня — 2 тисячі 744 гривні, з 1 грудня — 2 тисячі 833 гривні.
Читайте також: Підсумки року, або Чим запам’ятався 2021-й на Хмельниччині
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: