ye-logo.v1.2

Як ми прожили дві епохи «кролів»

Історія 2488
8 грудня 1987 року Михайло Горбачов і Рональд Рейган підписали  Договір про ліквідацію ядерних ракет середньої дальності.
8 грудня 1987 року Михайло Горбачов і Рональд Рейган підписали Договір про ліквідацію ядерних ракет середньої дальності.

З’ясовувала наша газета, зазирнувши у архівні матеріали 1987 та 1999 років, коли в Україні також був рік Кроля…

Рік 1987. Україна, точніше, ще СРСР
Січень – у СРСР почалося масове звільнення політв’язнів. 21 січня – припинення глушіння Бі-Бі-Сі. 27-28 січня – відбувся історичний січневий Пленум ЦК КПРС, з якого, фактично, і почалася політика «горбачовської» перебудови як демократизації суспільно-політичного життя в СРСР. У тому числі, на пленумі було ухвалене рішення про необхідність альтернативних виборів у Ради, а також взятий курс на підтримку розвитку кооперативів (у першу чергу, у сфері громадського харчування й побутового обслуговування).
6 травня – спілка “Па­м’ять” провела одну з найперших у перебудову демонстрацію в центрі Москви. Хоча акція була несанкціонованою – вона не була розігнана. Учасники демонстрації були прийняті першим секретарем ММК КПРС Борисом Єльциним, котрий вислухав їхні вимоги. 
23 травня – припинено глушіння “Голосу Америки”. 28 травня – Матіас Руст перетнув на спортивному літаку кордон СРСР і, безперешкодно долетівши до Москви, здійснив посадку на Червоній площі. 2 жовтня – на Першому каналі радянського телебачення в прямому ефірі вийшов перший випуск телепрограми “Погляд”. 1 листопада – відбулася прем’єра фільму Сергія Соловйова “Аcса”.11 листопада – на Пленумі ММК КПРС Борис Миколайович Єльцин був звільнений з посади першого секретаря Московського міськкому партії. В Україні тоді відбулися поодинокі акції протесту та мітинги на підтримку молодого та прогресивного політика. 
7-10 грудня – зустріч Михайла Сергійовича Горбачова й Рональда Рейгана у Вашингтоні. 8 грудня Горбачов і Рейган підписали Договір про ліквідацію ядерних ракет середньої дальності.
Україна без СРСР.


12 років по тому…

6 січня – минулий рік (1998) в Україні визнано найневдалішим у проведенні економічних реформ за останні 10 років. За оцінками аналітиків ЄБРР (Європейського Банку Реконструкції та Розвитку) потрясіння на міжнародному фінансовому ринку та криза в Росії призвели до значного погіршення перспектив росту в Україні.
23 січня – в Україні на одне робоче місце претендують 30 осіб.
28 січня – суперкораблі продають як брухт. З публічних торгів за 2,3 мільйона доларів був проданий один з найбільших пасажирських лайнерів України „Тарас Шевченко” (довжина – 176 м, ширина – 23,6 м), у комфортабельних каютах якого можуть розміститися 700 чоловік. Судно „Одеса-Сан” продано за 80 000 доларів.
25 лютого – фракція Руху висловила недовіру голові фракції В’ячеславу Чорноволу, а виконувати обов’язки голови фракції доручила Юрію Костенку.
25 лютого – вимираємо, як мамонти. Сьогодні нас 50,5 млн. З 1989 року середньостатистична жінка стала народжувати не 2,5, а 1,7 дитини. Середньостатистичний українець живе не довше, аніж житель Кенії, Тунісу чи Марокко.
20 березня – пенсія зросте з 55 до 165 гривень.
25 березня – в автомобільній катастрофі загинув народний депутат України В’ячеслав Чорновіл.
3 червня – у Відні відкрито пам’ятник Івану Франку.
5 жовтня – замах на Наталю Вітренко. Під час мітингу у Кривому Розі кинуто пакунок з двома гранатами РГД-5. Поранено 33 особи, у тому числі Вітренко та Марченка.
12 жовтня – Львівський університет одержав статус Національного. Заснований у 1661 році, як університет Яна Казимира, одержав горду назву і нову абревіатуру - ЛНУ.
31 жовтня – вибори Президента України.
4 листопада – підсумки І-го туру виборів Президента: Л.Кучма – 36,5%, П.Симоненко – 22,22%, О.Мороз – 11, 28%, Н.Вітренко – 10,97%.
16 листопада – Леоніда Кучму обрано на новий президентський термін: Л.Кучма – 56,18%, П.Симоненко – 37,89%.
21 грудня – Президент запропонував Верховній Раді України кандидатуру на пост прем’єр-міністра - голову Нацбанку Віктора Ющенка.


ПОДІЛЛЯ
РІК 1987. Найголовніша подія в житті області – запуск Хмельницької атомної станції. 10 грудня було здійснено фізичний пуск енергоблока № 1 ХАЕС, а вже 22 грудня блок № 1 був включений в мережу і став складовою єдиної енергетичної системи України.
Районному центру, селищу міського типу Деражні надано статус міста. Деражня стала 13 містом у Хмельницькій області. Така чисельність міст зберігається й дотепер.
Цікава ще одна подія 1987-го – у перші дні Нового року в Москві відкрився фірмовий магазин “Хмельницький”. Міськкоопторг обласного центру поставляв москвичам 26 найменувань ковбасних виробів, різні соління, сухофрукти, консервовану продукцію підприємств області.
Чимало значних подій сталося у обласному центрі. Найголовніша – відкриття речового ринку, який на майбутні десятиліття визначив економічний напрямок розвитку міста у бік торгівлі та з часом «затягнув» десятки тисяч хмельничан у торгову справу. А все почалося доволі скромно – Хмельницький міськвиконком надав дозвіл “Облспоживспілці” на облаштування першого речового ринку на Львівському шосе. Протягом наступного десятиліття навколо нього розбудовується цілий ринковий комплекс, який на сьогодні займає площу 18 га і включає 24 самостійних речових ринків.
РІК 1999. Серед низки подій, символічна, передусім, одна – перший представник Хмельниччини отримав звання Герой України – це був В. Петринюк, голова ТОВ “Агрофірма “Україна”, с.Новоставці Теофіпольського району.
Важлива подія в житті Старокостянтинова – згідно з постановою Верховної Ради України його віднесено до міст обласного підпорядкування. Нагадаємо, на Хмельниччині всього 6 міст обласного підпорядкування.


 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую