ye-logo.v1.2
20 Лютого, 2020

Постаті УНР: Іван Чмола – полковник Корпусу Січових Стрільців у Проскурові

Історія 2156
Іван Чмола
Іван Чмола

Під його командуванням у нинішньому Хмельницькому була створена пресова квартира та газета «Стрілецька Думка».

 к розповідає кандидат історичних наук Сергій Єсюнін, ситуація на початку 1919 року для УНР була надзвичайно складною. Більшовики розпочали наступ і після впертих боїв війська УНР полишили Київ. Корпус Січових Стрільців, зокрема 3-й полк під командуванням Івана Чмоли, залишив столицю 5 лютого 1919 року.

Співзасновник «Пласту», 27-літній полковник Іван Чмола, після відступу українських військ із Києва у лютому 1919 року, прийняв командування південною групою частин Січових Стрільців. Пізніше Корпус Січових Стрільців перейшов у район Старокостянтинова, Проскурова.

«З березня за три тижні відбулися реорганізація, поповнення новими кадрами і навіть відпочинок Січових Стрільців. В тому числі в 3-му і 5-му полку, які базувалися в Проскурові. Тут була прийнята відома декларація Січових Стрільців, якою підтверджено подальшу готовність воювати за суверенність українського народу і за незалежну Україну», - розповідає Сергій Миколайович.

У другій половині березня 1919 року було створено Кіш Січових Стрільців. Командувати Кошем призначили Івана Чмолу. Ця установа координувала дії по вишколу новобранців, котрі приймали в ряди того ж 3-го і 5-го полку. Крім того Кіш Січових Стрільців – це був ідейний центр Січового Стрілецтва. При Коші була створена пресова квартира, яка була передусім виразником стрілецької ідеології. А як відзначив Сергій Єсюнін, найголовнішим досягненням було створення газети «Стрілецька Думка». Ця газета видавалася в Старокостянтинові, потім в Проскурові, а далі штаб переїжджав і безумовно переїжджала пресова квартира.

Детальніше у відеопроекті сайту «Є» «Постаті УНР в Проскурові»:

Підписатися на канал "Є" в Youtube

Вадим ВАСИЛИШИН.

Читайте також: Наталія Дорошенко-Савченко – вчителька української мови у Проскурові

Постаті УНР: Микола Сікора – міський голова у Проскурові

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую