ye-logo.v1.2

Правда чи ні: легенди стверджують, що неподалік Меджибожа, у Шрубкові, похований Максим Кривоніс

Історія 9552
Згідно з переказами тут, у липні 1648 року, героїчно загинув і похований обозний війська Богдана Хмельницького, полковник Омелян Купченко
Згідно з переказами тут, у липні 1648 року, героїчно загинув і похований обозний війська Богдана Хмельницького, полковник Омелян Купченко. Фото: автора

Нещодавно тут місцеве козацтво уже відновило могилу обозного Богдана Хмельницького - Омеляна Купченка.

Про цього козака-полковника у Шрубкові, що в Меджибізькій ОТГ, легенди ходять століттями. Одна з них і переповідає, що славний козак, обозний Богдана Хмельницького поклав свою буйну голівоньку саме тут. Кілька років тому місцеве козацтво віднайшло його могилу.

Свого часу село Шрубків виникло із хуторів, які називалися Кам'янецькі Хутори. Кожний з них мав, крім землеробського, ще й ремісничий профіль. Так хутір Мельницький мав 2 вітряні млини, які знаходились на пагорбі урочища «Довга» і знаходилися на північ від села. На Бондарському хуторі, що на півдні села, виготовляли бочки і вози. Гончарський хутір знаходився в центрі села, а Чумацький - на сході. Крім того, в селі займались ткацтвом, столярством, чоботарством. Під час визвольної війни 1648–1654 рокі Шрубків, як базу постачання, використовували війська гетьмана Богдана Хмельницького. Гетьманським обозним саме тоді був Омелян Купченко. Стояло табором тут і військо Максима Кривоноса. Коли той вирушив звідси в бік Старокостянтинова, на Шрубків налетів Ярема Вишневецький та знищив увесь обоз. Так тоді, на території села і загинув полковник Омельян Купченко. Його поховали у полі та становили кам’яного хреста.

Вже в радянські часи, коли землі тут розорювалися, хрест став заважати і його загорнули у землі під лісом. Кілька років відновити пам'ятний знак на місці загибелі полковника Омеляна Купченка взялися козаки Меджибізького козацького куреня імені Максима Кривоноса.

«Згідно з переказами тут, у липні 1648 року, героїчно загинув і похований обозний війська Богдана Хмельницького, полковник Омелян Купченко, - каже Петро Шуляк, отаман Меджибізького козацького куреня імені Максима Кривоноса. – Ми відновили могилу полковника, облагородили територію, встановили пам’ятний знак. Тут досі зберігається фрагмент кам’яного хреста, який ще у 1648-му встановили на могилі полковника козаки».

Є у селі також легенда, що на території Шрубкова також похований полковник Максим Кривоніс.

У селі є легенда, що на території Шрубкова також похований полковник Максим Кривоніс. Фото Артема Баландіна.

"Знайдено навіть фрагмент хреста цієї могили. Ми плануємо у майбутньому зробити тут меморіал, – каже він. – Село Шрубків має багату історію, пов’язану з козацтвом. Хтось скаже, що то неправда, але це вже справа істориків. А поки що, згідно з переказами, могила Максима Кривоноса саме у нас, у Шрубкові...”

Могила Максима Кривоноса знаходиться неподалік. Фото Артема Баландіна.

В майбутньому, каже Петро Шуляк, сюди проляже туристичний маршрут.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую