ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 9 квітня

Історія 3188
9 квітня 1823 року внаслідок буревію Богородиця костелу нахилилася до сходу
9 квітня 1823 року внаслідок буревію Богородиця костелу нахилилася до сходу. Фото: з архіву

Від давнини до сьогодення про людей та події.

Цього дня 100 років тому з Хмельницького було здійснено перший в Україні міжнародний авіарейс. Що ще відбувалося в історії краю цього дня - читайте в короткому огляді від сайту «Є».

9 квітня 1919 року було здійснено перший в історії української авіації міжнародний авіарейс Проскурів-Будапешт. Проскурів був обраний відправним пунктом з єдиної причини – тут знаходився найближчий до кордонів Угорщини аеродром, який навесні 1919 року перебував в руках Червоної армії. Міжнародна авіалінія Проскурів – Будапешт була організована за ініціативою уряду радянської України для допомоги революційній Угорщині. Перший авіапереліт здійснив пілот В. Ходорович. Літаки курсували в обидві сторони, перевозили не тільки вантажі, а й пасажирів.

В центральній частині Старого Міста в Кам’янці-Подільському височить монументальна споруда катедрального костьолу. В середині XVIII століття біскуп Микола Дембовський провів в ньому капітальний ремонт. Саме в цей час відбулася реставрація мінарету та встановлення на ньому мідної постаті Богородицi висотою 3,5метра. Постать була виготовлена в Гданську та встановлена 10 травня 1756 року при дзвонах та стрільбі з гармат в замку. Богородиця стоїть на земній кулі та півмісяці й благословляє місто i край. Навколо голови в неї ореол з 12 зірок. У червні 1820 року блискавка вдарила у підніжжя постаті Богородиці, пройшла серединою мінарету до низу, викликавши пожежу, яку швидко загасили. 9 квітня 1823 року внаслідок буревію Богородиця нахилилася до сходу. Виникла загроза падіння, тому службу Божу тимчасово перенесли до Домініканського костьолу. Керував ліквідацією пошкодження ксьондз Шимон Учта. Вже 25 липня 1823 року богослужіння в Катедрi було поновлене.

У 1954 році розпочато розробку проектного завдання П’ятничанської ГЕС на річці Збруч. У зв’язку з цим 9 квітня 1954 року правління колгоспу села П’ятничани дало згоду на затоплення млина, вартість якого була оцінена в 20 000 карбованців. Загальні збори колгоспників дали згоду на затоплення земель, житлових та господарських будівель людей у зв’язку з підйомом води на 4-5 метрів після закінчення будівництва П’ятничанської ГЕС. За перенесення будівель цих жителів села їм було визначено оплату.

Сайт «Є» 9 квітня 2019 року писав про те, що в Меджибожі експонують унікальну відреставровану знахідку - скляний кубок, що складається з двох частин. Скляну посудину знайдено археологами 2019 року. Щоб склеїти докупи фрагменти реставратори працювали декілька місяців. Кубок складається з двох частин, які з’єднуються між собою за допомогою різьби. Науковці датують його кінцем XVIII – початком XIX століття. Він доволі об’ємний і може вмістити понад півлітра рідини. На склі проглядається рослинно-геометричний орнамент.

Скляну посудину знайдено археологами 2019 року. Фото: з архіву заповідника

9 квітня 1854 року в Летичеві відбулась одна з найбільших пожеж тих років. «Хмельницькі краєзнавчі студії» розповідають, що тоді селище часто страждало від пожеж, які швидко поширювались, оскільки більшість будинків були дерев'яними. Це стало поштовхом для розвитку у місті страхування. Ця справа практикувалося в основному у євреїв як приватне підприємництво.

А ще в цей період (1880-ті) біля Успенської церкви в Летичеві п'ять разів на рік відбувалися великі ярмарки, відкривали сезон ярмаркування саме 9 квітня. У ці дні до Летичева стікалися торгівці і покупці з навколишніх сіл. Ярмарок гудів, кричав, сміявся, співав, танцював, пив пиво і горілку. На ньому продавали худобу, сільськогосподарський реманент та харчові продукти.

У 1968 році цього дня у Кам’янець-Подільському педагогічному інституті з'явився новий факультет, якщо точніше розформувався старий. Міністерство освіти України видало наказ: у Кам’янець-Подільському педагогічному інституті історико-філологічний факультет розділити на два — історичний і філологічний.

Вночі 9 квітня 2012 року в області вирувала негода. Через шквальний вітер і мокрий сніг без електропостачання залишилися 179 населених пунктів Хмельниччини.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую