ye-logo.v1.2
20 Вересня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 18 квітня

Юна МІТРАШКО Історія 1191
Папська вежа у Кам'янці-Подільському де був тричі ув'язнений Устим Кармалюк
Папська вежа у Кам'янці-Подільському де був тричі ув'язнений Устим Кармалюк. Фото: evrikatour.com.ua

Від давнини до сьогодення про людей та події.

У 1958 році цього дня у Кам’янці-Подільському в Старій фортеці на стіні Папської вежі встановлено меморіальну дошку-барельєф з погруддям Кармалюка і написом: «1818—1823 роках в цій башті був тричі ув’язнений Устим Кармалюк». Керівник повстанського руху на Поділлі Устим Кармалюк побував у тюрмах Росії, України, Білорусії. Він двічі йшов пішки з Сибіру до рідного села - дорогу долав за рік. Він утікав з в‘язниць, з яких утекти не вдавалося нікому, у тому числі з знаменитої та неприступної Кам‘янецької фортеці. Папська вежа, в якій він перебував, тепер носить його ім‘я. Устим навіть спромігся організувати масові втечі, бувши закованим у кайдани. Про його винахідливість, силу духу та витривалість ходять легенди.

18 квітня 1917 року у Проскурові було засноване товариство «Просвіта». Місяцем раніше «Просвіта» відродилась в Кам'янці-Подільському. Тоді вона складалась з нових, здебільшого молодих людей. Матеріали періодичних видань та архівні дані свідчать про діяльність «Просвіт» у містечках Смотрич, Ярмолинці, Дунаївці, Тинна, Гнівань, Жванчик, Вовковинці, Верхівка, Орипин. Саме ці організації стали головним центром Шевченківського руху на Поділлі. Відкриття «Просвіт» в окремих селах прирівнювалося до свята і відбувалося урочисто. Осередки в різних регіонах Поділля намагались підняти національну свідомість українського народу. Вони не рідко ставали ініціаторами збору коштів на облаштування пам'ятників Шевченку та до Національного фонду тощо. Організація діє до сьогодні, просвітяни Хмельниччини зосереджують свою увагу на поширенні знань з народознавства, української мови, поверненні із забуття репресованих і замовчуваних імен.

18 квітня 2013 року у Хмельницькому презентували роботи жінок-фотографів із 15 країн світу. На виставці були представлені найкращі роботи міжнародного жіночого фотоконкурсу “Планета дітей”. Автори робіт — жінки-фотографи із України, Ізраїлю, Індії, В’єтнаму, Молдови, Росії та інших країн. Відкривала виставку автор ідеї Наталя Компанцева.

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую