ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 29 квітня

Історія 3679
Гетьман Павло Скоропадський попереду (в чорній шапці) у дворі своєї резиденції. 1918 рік
Гетьман Павло Скоропадський попереду (в чорній шапці) у дворі своєї резиденції. 1918 рік. Фото: memory.gov.ua

Що про цей день розповідають історичні джерела.

Після державного перевороту в Україні 29 квітня 1918 року замість УНР проголошено Українську Державу на чолі з гетьманом Павлом Скоропадським, а Центральну Раду розпущено. За Гетьманату найпоширенішими в грошовому обігу Подільської губернії були російські рублі, «керенки», австрійські крони та українські кредитні білети – карбованці і гривні. Російський рубль слугував тією основною грошовою одиницею, в якій визначалися фінансові розрахунки, кошториси та ціни на різноманітні товари. Це було цілком закономірно, адже в Україні у 1918 р. співвідношення кількості грошей російського виробництва та українських карбованців, надрукованих Центральною Радою та Гетьманатом, було приблизно 1:15–20. Перебування української економіки в «рубльовій зоні» полегшувало й прирівнювання вітчизняного карбованця з «миколаївським» рублем, здійснене Центральною Радою ще у 1917 році. Що стосується української гривні, то вона почала входити до грошового обігу лише в жовтні–листопаді 1918 року.

29 квітня 1702 року у Львові було складено документ, за яким маєтності Станіслава-Яна Яблоновського (володів землями сучасної Хмельницької та Рівненської областей) розподілялися між його трьома синами Яном, Олександром та Станіславом. За цим документом Нетішин став частиною Кривинського маєтку Яблоновських, у власності яких перебував аж до середини 19 століття. Нетішин увійшов до князівських володінь як фільварок – господарство, в основі якого було виробництво сільськогосподарської продукції шляхом залучення безоплатної праці селян-кріпаків. У Кривині вони збудували розкішний палац, а також запросили до свого маєтку відомого в той час садівника Діонісія Маклера, який заснував навколо князівського будинку чудову паркову територію.

Палац Яблоновських, село Старий Кривин . Друга половина ХІХ століття. Фото: wikipedia.org

У 1925 році 29 квітня народився краєзнавець Григорій Павленко. У селі Демшин Кам’янець-Подільського району він створив унікальний музей села. Цей музей функціонує вже понад 40 років. За власні кошти він зумів не лише зібрати експонати, які розповідають відвідувачам про історію села та його визначних уродженців, а й власноруч зняв короткометражні документальні стрічки. У музеї, що розмістився на другому поверсі сільського Будинку культури, знаходиться 1370 експонатів, є 5 залів: краєзнавчий, зал пам’яті, бойової слави, народних ремесел та кіностудія. За життя Григорій Іванович відзняв більш як 180 документальних фільмів із життя села, 16 з яких стали дипломантами конкурсів аматорських фільмів, IV Всеукраїнського та ІІ Міжнародного фестивалів документальних і науково-популярних фільмів «Кінолітопис-2005».

У 1800 році Приказ громадської опіки разом з лікарською управою вирішили створити в Кам’янці-Подільському шпиталь для вбогих мешканців міста. Велику роль у цьому відіграв доктор Фоккельман. Він вважав, що ділянка над Смотричем, яка належала колишньому коменданту Кам’янця графу Йозефу де Вітте, найкраще підходить для шпиталю. Ці землі до 1784 року належали міським ремісникам та католицькому ордену Пресвятої Трійця (тринітаріям). Крім того, джерело, яке знаходилося тут, на думку лікаря, мало цілющі властивості і мало використовуватися для лікування хворих. Фоккельману вдалося переконати графа безкоштовно передати свій будинок з парком для заснування шпиталю, про що той повідомив подільського губернатора 29 квітня 1800 року, а вже 1 травня де Вітте написав до лікарської управи листа, в якому повідомляв, що в результаті старань доброго свого приятеля доктора Фоккельмана, будинок свій разом з ґрунтами безкоштовно переказує Приказу громадської опіки задля заснування там шпиталю для вбогих. Яким чином Фоккельману вдалося переконати графа переказати свою власність на користь шпиталю – залишається таємницею. Заслуги Фоккельмана були гідно оцінені місцевою владою. У 1801 році він отримав від цивільного губернатора почесне свідоцтво за сприяння в справі організації міського шпиталю.

У 1993 році 29 квітня в Кам’янці-Подільському розпочав роботу регіональний центр Відкритого університету Великобританії. Розмістився у фізичному корпусі педінституту. Серед перших студентів був і колишній голова міськвиконкому Михайло Аносов.

У 2012 році в Хмельницькому неповнолітній хлопець «замінував» обласну лікарню. У приміщенні лікарняного корпусу на той момент перебувало 225 хворих та 50 осіб медичного і обслуговуючого персоналу. Жодних вибухонебезпечних предметів працівники міліції, на щастя там не виявили. А от мінера - жартівника знайшли швидко, ним виявився неповнолітній місцевий юнак. Пояснити свій протиправний вчинок він не зміг.

29 квітня 2018 року хмельницький «Новатор» вперше в історії волейболу області став професійною чоловічою командою, яка здобула нагороди в Суперлізі. «Новатор» та вінницьке «Серце Поділля» зіграли свій останній матч у чемпіонаті України в Суперлізі. «Новатор» минуло сезону зупинився за крок до медалей, посівши четверте місце. «Серце Поділля» взагалі проводило цей сезон вперше у Суперлізі. Отож, результат в заключному матчі був історичною подією для обох клубів.

2018 року хмельницький Новатор вперше здоубув бронзові медалі в Суперлізі. Фото: з архіву

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую