ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 1 травня

Історія 5611
На честь приїзду Симона Петлюри 1 травня 1920 року в Кам
На честь приїзду Симона Петлюри 1 травня 1920 року в Кам'янці-Подільському організували урочисті церемонії на вокзалі, біля університету та провели парад. Фото: k-p.net.ua

Що про цей день розповідають історичні джерела.

1 травня 1920 року в Кам'янець-Подільський прибув Симон Петлюра. Це був час, коли польські і українські військові частини наступали на Київ. Після пишної зустрічі він відразу взявся за державні справи - почергово приймав міністрів, делегацію студентів, представників політичних партій, вивчив питання про становище українських державних інституцій на Поділлі. 3 травня С.Петлюра покинув місто.

Наступний короткий візит відбувся 7 травня, коли Київ уже був у руках союзників. На цей раз керівник УНР зайнявся підготовкою переїзду міністерств до Вінниці.

Контрнаступ радянських частин примусив польсько-українське військо відступити в західному напрямку. До Кам'янця Симон Петлюра з’явився спочатку 1-го, а потім 7 липня, коли "червоні" захопили Летичів і Проскурів. Він застав місто і його околиці в стані облоги, але зарадити катастрофі не було змоги - польські частини спішно відступали до Збруча, а своїх сил було дуже замало. 8 липня Симон Петлюра виїхав до Станіслава.

Восени 1920 року Головний отаман, як безпосередній учасник завершальних військових акцій на Поділлі, ще двічі навідувався до Кам'янця - 30 вересня (після перемоги об'єднаних сил на лінії Збруча) і 14 жовтня (після успіху в районах Летичева-Літина, Ялтушкова-Бару і на Могилево-Жмеринському напрямі). 20-21 листопада останні загони української армії перейшли Збруч і потрапили на територію Східної Галичини, що була під контролем Польщі. З ними відступив і Симон Петлюра, який більше ніколи не повертався в Україну.

У 1917 році 1 травня у Кам’янці-Подільському (на той час був обласним центром) на Губернаторському майданs (нині Вірменський ринок) відбулася перша велика першотравнева демонстрація робітників, солдатів та населення. В архівах збереглись знімки демонстрації 1919 року на Губернаторській площі у Кам’янці-Подільському. Упродовж тривалого часу Першотравень мав "політичне забарвлення", відзначався демонстраціями з портретами політичних діячів, передовиків виробництва, гаслами та плакатами. До слова, у тій чи іншій формі 1 Травня відзначають нині приблизно у 70-ти країнах. В Україні у роки незалежності 1 травня залишилось вихідними, але у 2017 році Верховна Рада України внесла зміни до статті 73 Кодексу законів про працю України, відповідно до яких «День міжнародної солідарності трудящих» було перейменовано на «День праці».

Демонстрація трудящих Кам'янця-Подільського 1 травня 1919 року. Фото: k-p.net.ua

1 травня 1922 року в Кам'янці-Подільському професора Павла Клепатського призначили очолювати архівну справу. Загалом початком архівної справи на Поділлі можна вважати квітень 1922 року. Кам’янець-Подільське повітове архівне управління, під юрисдикцію якого переходили всі архіви міста, на чолі з професором Павлом Клепатським було утворене з архівної секції Кам’янець-Подільського повітового комітету охорони пам’яток старовини, мистецтва і природи наказом Кам’янець-Подільського повітового виконкому. Подільським губернським архівом було надіслано мандат на ім’я Павла Клепатського з дорученням організувати «Подільське районне архівне управління», що складалося із Кам’янецького, Проскурівського, Ушицького і Могилівського повітів, з осередком в Кам’янці.

У 2014 році на 1 травня в Славуті розгорнули стометровий прапор України. Урочистою ходою його пронесли центром міста. Тоді ГО «Славутське міськрайонне об’єднанння «Майдан» організувала пішу ходу «Слава Україні» із пронесенням 100-метрового синьо-жовтого прапора центром міста. В заході взяло участь приблизно 250 осіб.

1 травня вулицями міста Славута Хмельницької області пронесли український прапор довжиною 100 метрів. Фото: з архіву.

У 2018 році 1 травня стало відомо що Кам’янець-Подільські музейники перемогли у півфіналі міжнародного танцювального конкурсу "MuseumDanceOff5".

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую