ye-logo.v1.2
17 Жовтня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 1 травня

Юна МІТРАШКО Історія 1944
Демонстрація трудящих Кам'янця-Подільського 1 травня 1919 року
Демонстрація трудящих Кам'янця-Подільського 1 травня 1919 року. Фото: k-p.net.ua

Що про цей день розповідають історичні джерела.

У 1917 році 1 травня у Кам’янці-Подільському (на той час був обласним центром) на Губернаторському майдану (нині Вірменський ринок) відбулася перша велика першотравнева демонстрація робітників, солдатів та населення. З того часу демонстрації трудящих 1 травня стали традиційними. В архівах збереглись знімки демонстрації 1919 року на Губернаторській площі у Кам’янці-Подільському. Упродовж тривалого часу Першотравень був символом революції, непримиренної класової боротьби, мав "політичне забарвлення", відзначався демонстраціями з портретами політичних діячів, передовиків виробництва, гаслами та плакатами. До слова, у тій чи іншій формі 1 Травня відзначають нині приблизно у 70-ти країнах. В Україні у роки незалежності 1 травня залишилось вихідними, але у 2017 році Верховна Рада України внесла зміни до статті 73 Кодексу законів про працю України, відповідно до яких «День міжнародної солідарності трудящих» було перейменовано на «День праці».

1 травня 1920 року в Кам'янець-Подільський прибув Симон Петлюра. В той час польські та українські військові частини наступали на Київ. Після пишної зустрічі він прийняв міністрів та делегації від партій і студентів та вивчав становище державних інституцій на Поділлі. Наступний короткий візит Петлюри до Кам'янця відбувся 7 травня, коли Київ уже був в руках союзників. Тоді він зайнявся підготовкою переїзду міністерств до Вінниці. Проте у липні контрнаступ радянських частин змусив змінити плани, польсько-українське військо відступило у західному напрямку. А 7 липня, "червоні" захопили Летичів і Проскурів.

На честь приїзду Симона Петлюри 1 травня 1920 року місцеві організували урочисті церемонії на вокзалі, біля університету та провели парад. Фото: k-p.net.ua

1 травня в історії нашого краю також пов'язано з виходом періодичної преси. У 1919 році цього дня побачив світ перший номер газети "Більшовик". У 1924 році у Кам’янці-Подільському вийшов перший номер газети "Червоний кордон" (редактор Сава Божко). У 1944 році вперше вийшла міськрайонна газета під назвою "Прапор Жовтня" (від серпня 1991 року — «Край Кам’янецький»). Перше число міжрайонної газети "За комунізм" вийшло 1 травня 1962 року. Газета виходила чотири рази на тиждень її одержували передплатники Кам’янець-Подільського, Чемеровецького та Смотрицького районів. Офіційно це була газета Хмельницького обкому Комуністичної партії України та обласної Ради депутатів трудящих.

У 2014 році на 1 травня в Славуті розгорнули стометровий прапор України. Урочистою ходою його пронесли центром міста.

Минулого року цього дня стало відомо що Кам’янець-Подільські музейники перемогли у півфіналі міжнародного танцювального конкурсу "MuseumDanceOff5".

Підписатися на канал "Є" в Youtube

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую