ye-logo.v1.2
17 Жовтня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 4 травня

Юна МІТРАШКО Історія 1439
У травні 1932 року на Славутчині зафіксовано перші випадки смерті від голоду
У травні 1932 року на Славутчині зафіксовано перші випадки смерті від голоду. Фото: з архіву

Що про цей день розповідають історичні джерела.

 4 травня 1906 року (21 квітня за старим стилем) у Кам’янеці-Подільському зареєстровано Подільське українське товариство «Просвіта». Засноване як противага антиукраїнським течіям. В той час займалося видавничою, культурно-освітньою, мистецькою діяльністю. У перший рік роботи товариство відкрило канцелярію, бібліотеку, книгарню, налагодило організаційну мережу. Поширювало діяльність на всю Подільську губернію. Товариством ініційовано впровадження у двокласних школах української мови, історії, літератури.

В історичних джерелах збереглась інформація про села Славутчини у 1932 році, тоді населення вже відчуло на собі голодомор, яке влада назвала "продовольчими труднощами". Першими на собі відчули ці продовольчі труднощі мешканці Гориці, Клепачів, Манятина та Селичева, де вже у квітні, голодувало понад 30 відсотків населення. 4 травня 1932 року керівництво Славутського прикордонного загону повідомляє, що з 240 родин в селі Великий Правутин від голоду опухло 117. Більш того, зафіксовано було перші випадки смерті від голоду, оскільки люди харчуються лише картопляними шкарлупами та кормовим буряком. А вже 10 травня Славутський райком КП(б)У сигналізує, що низка сіл району знаходиться в надзвичайно важкому стані. В самій Славуті «робітники хлібом не забезпечені. Хлібопекарні працюють з перебоями». Протягом травня 1932 року, не дивлячись на постійні клопотання та звернення місцевої влади, в Славутській район не було надіслано жодної продовольчої допомоги.

У 1957 році 4 травня розпочато будівництво Хмельницького заводу трансформаторних підстанцій, нині ВАТ «Укрелектроапарат». Завод мав статус підприємства електромашинобудування всесоюзного значення, а вже через два роки завод випустив першу продукцію. В 1975 році на базі заводу трансформаторних підстанцій створено Хмельницьке ВО "Укрелектроапарат", яке стало провідним у країні за виробництвом силових трансформаторів для залізничного транспорту і трансформаторних підстанцій.

2002 року цього дня Єпископом-ординарієм Кам’янець-Подільської дієцезії призначено Леона Дубравського (український римо-католицький єпископ, францисканець). У Кам’янець-Подільській дієцезії, яка розташована на території Хмельницької і Вінницької областей, є найбільш компактне в Україні скупчення римо-католиків – понад чверть мільйона. 214 парафій, які об’єднані у вісім деканатів, обслуговують понад 120 священиків. На території функціонують 12 чоловічих і 20 жіночих чернечих Орденів і Згромаджень. У місті Городку Хмельницької області діють Вища Духовна Семінарія та Інститут Богословських Наук. Кафедра єпископа знаходиться в Кам'янці-Подільському. Дієцезія підпорядкована Львівській митрополії.

Минулого року 4 травня в селі Рудківці, що в Новоушицькому районі, в останню путь провели загиблого на Сході земляка Костянтина Паршенка. З 2015 року в складі 48-ї інженерної бригади (м. Кам'янець-Подільський) він боровся за мирне небо. У ніч з 27 на 28 квітня Костянтин загинув під час виконання службового завдання біля селища Новоайдар Луганської області. Костянтин став шостим воїном Новоушицького району, який загинув на Сході України під час бойових дій.

 

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую