ye-logo.v1.2
18 Жовтня, 2019

Яким стане відновлений Народний дім у Гречанах

Андрій ЯЩИШЕН Суспільство 2303
У 1928 році Народний дім збудувала польська громада Гречан
У 1928 році Народний дім збудувала польська громада Гречан. Фото: facebook.com/DomLudowyChmielnicki

Занедбана має перетворитися на сучасний громадський центр.

Сьогодні, 4 травня, в костелі Святої Анни архітектори групи «rd.archigroup» презентували концепцію розвитку «Dom Ludowy» (з польської — «Народний дім»), який розташований на вулиці Вокзальній, 59 в обласному центрі. 

У 1928 році Народний дім збудувала польська громада Гречан, які тоді ще не стали частиною міста, а були окремим селом. У ньому завдяки пожертвам місцевих жителів працювали школа, бібліотека та магазин. Проте через шість років Народний дім перестав діяти як польський культурно-просвітницький центр. Нині місцева громада хоче його відновити.
Опісля громадських обговорень, які відбулися у лютому, за напрацювання концепції сучасного Народного дому взялися представники архітекторської групи «rd.archigroup».

«У Народному домі раніше проводилися ремонти, але через обмеженість їх бюджетів, більшість приміщень перебуває у занедбаному стані. Проте попередні обстеження показали, що сама споруда не є аварійною, — розповідає архітектор Олена Джула-Райфшнайдер. — Щоб зрозуміти, яким люди хочуть бачити оновлений «Dom Ludowy», ми опитали 189 респондентів. Після цього взялися за розробку концепції та візуалізації майбутнього Народного дому».
За словами Олени Джули-Райфшнайдер, оновлений народний дім має стати якісним громадським простором, де люди зможуть відпочивати, спілкуватимуся, збагачуватися новими знаннями. Архітектори спробували максимально зробити його безбар’єрним, щоб люди з обмеженими можливостями почували себе там комфортно.

В оновленому Народному домі працюватимуть кафе, навчальні класи, зала для заходів, гостьові кімнати, бібліотека. Фото: автора.

Загалом двоповерхову споруду максимально наситять різноманітними зонами. Зокрема, там буде кафе, навчальні класи, зала для заходів, гостьові кімнати, бібліотека... Оновлять й прилеглу територію. На задньому дворі Народного дому планують створити амфітеатр для заходів просто неба, невеличкий дитячий майданчик з гойдалками. Присутні на презентації запропонували там зробити й зону для розведення вогнища, яка може стати місцем для зібрань пластунів.

«Люди хочуть бачити цю споруду місцем для дозвілля й освіти дітей та дорослих, а також осередком збереження польської культури. Відповідно ми сформували концепцію Народного дому, щоб задовольнити ці потреби. Крім того, ця частина мікрорайону Гречани майже немає громадських просторів, зокрема скверів. Тому хочемо за допомогою оновлення «Dom Ludowy» виправити цю проблему», зазначила Олена Джула-Райфшнайдер.

Так виглядатиме фасад оновленого Народного дому. Фото: автора. 

Як повідомила архітектор, на цьому етапові поки що важко оцінювати вартість оновлення Народного дому відповідно до напрацьованої концепції. Втім точно відомо, що вартість робіт збільшує реставрація самої 90-річної споруди, яка нині входить у список щойно виявлених пам’яток архітектури.

До відкриття оновленого Народного дому ще не близько. Спочатку потрібно отримати остаточний експертний висновок щодо стану будівлі й розробити проектно-кошторисну документацію. Після цього місцева спільнота почне шукати джерела фінансування.

 

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую