ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 18 травня

Історія 3541
18 травня давньоруську та середньовічну частину Кам
18 травня давньоруську та середньовічну частину Кам'янця-Подільського оголошено Державним історико-архітектурним заповідником, нині НІАЗ «Кам'янець». Фото: sfw.org.ua

Від давнини до сьогодення про людей та події.

18 травня 1882 року на українських землях було затверджено статут Селянського банку. Як і для Державного банку, статут передбачав створення відділень. Оскільки Поділля було одним із найрозвиненіших сільськогосподарських регіонів тоді під владою Російської імперії, то вже наприкінці 1882 року тут розпочалася робота над створенням місцевого відділення Селянського поземельного банку. У Кам'янці-Подільському турботи про створення відділення лягли на плечі тодішнього керівника місцевого відділення Держбанку - титулярного радника Миколи Стокасімова. Підготовка до функціонування Кам'янець-Подільського відділення Селянського банку йшля всю осінь і зиму, а навесні 1883 році відбулося його урочисте відкриття.

18 травня 1918 року на пропозицію Юхима Сіцінського в Кам'янці-Подільському міська дума ухвалила рішення про визнання мінарету поблизу Кафедрального костьолу Святих Петра і Павла «пам’яткою cуспільного значення» та про заборону проїзду для автомобілів поблизу цього храму.

На пропозицію Юхима Сіцінського міська дума ухвалила рішення про визнання мінарету поблизу Кафедрального костьолу Святих Петра і Павла пам’яткою cуспільного значення. Фото автора.

18 травня 1918 року Івана Огієнка призначають відповідальним за вчасне відкриття університетського закладу в Кам'янці на Поділлі. Так починався кам'янецький період в житті Огієнка... Раніше у січні 1918 року міська дума Кам'янця-Подільського просить Центральну Раду відкрити в місті над Смотричем якщо не університет, то принаймні філію Київського університету Святого Володимира. Щоб вивчити це питання на місці, за дорученням Міністерства освіти УНР 22 березня 1918 року до Кам'янця прибула делегація з Києва. В її складі був і Іван Огієнко. А вже 18 травня його призначають відповідальним за вчасне відкриття університетського закладу в Кам'янці.

Урочистості до відкриття університету у Кам'янці-Подільському, 1918 рік. Виступає Іван Огієнко. Фото: з архіву.

Для Кам'янця-Подільського Іван Огієнко є знаковою постаттю. Виплеканий ним у найскладніших умовах 1918-1920 роках Кам'янець-Подільський державний український університет - став першим на Поділлі осередком української освіти, науки, культури. Обидва нинішні університети, що діють у місті, - Кам'янець-Подільський державний університет і Подільський державний аграрно-технічний університет - виводять свій родовід від Огієнкового дітища: перший - від відкртого 22 жовтня 1918 року університету, другий - від вікритого в цьому ж університеті 22 жовтня 1919 року сільськогосподарського факультету.

У цей день 1941 року в Проскурові (нині Хмельницький) народився Олег Михайлович Приходнюк — український археолог, доктор історичних наук, лауреат Державної премії України (1991). Олег Михайлович протягом 35 років керував археологічними експедиціями та досліджував історію ранніх слов'ян. Особливе місце у науковій творчості Олега Приходнюка посідали дослідження унікальної пам'ятки — Пастирського городища (VII—VIII ст.) Помер 31 грудня 2004 року в Києві.

Найбільша праця, яка посідає особливе місце у житті археолога – дослідження Пастирського городища. Фото: uk.wikipedia.org

18 травня 1977 року постановою Ради міністрів Української РСР (№ 298) давньоруську та середньовічну частину Кам’янця-Подільського, що функціонує як єдиний територіально відокремлений містобудівельний комплекс, завдяки унікальному поєднанню історико-архітектурної, містобудівельної спадщини, ландшафту каньйону ріки Смотрич оголошено Державним історико-архітектурним заповідником (ДІАЗ). Сьогодні, відповідно до указу Президента України від 30 квітня 1998 року, це Національний історико-архітектурний заповідник (НІАЗ) «Кам’янець». За кількістю історико-архітектурних пам'яток Кам'янець займає третє місце на Україні після Києва і Львова.

За кількістю історико-архітектурних пам'яток Кам'янець займає третє місце на Україні після Києва і Львова. Фото: ukrainaincognita.com

Багатьом археологічним об’єктам Кам’янця-Подільського та околиць досить довго довелося чекати пам’яткоохоронного cтатусу. Так лише 18 травня 1999 року за розпорядженням Хмельницької облдержадміністрації до переліку пам’яток додано городище в урочищі Зіньковецьке поле (на правому березі річки Смотрич), 2 поселення біля передмістя Довжок та поселення в урочищі Гунські криниці, районі Підзамче, Руських фільварках, неполалік передмістя Кубачівка (на правому березі річки Смотрич) та в урочищі Татариська на правому березі річки Смотрич. Їх було зараховано до щойно виявлених об’єктів археології.

18 травня 2017 року на стадіоні Хмельницького національного університету (ХНУ) з нагоди відзначення Дня вишиванки просто неба показали фільм "Гіркі жнива". Разом з тим встановили рекорд України – найчисельніший перегляд фільму у вишиванках.

Ініціатором та організатором заходу стала студентська рада ХНУ. Офіційно фіксувати рекорд приїхав представник Національного проекту "Книга рекордів України" Олександр Шустерук. На перегляд фільму "Гіркі жнива" у вишиванках прийшло 292 особи. Рекорд зафіксували офіційно.

І ще один Національний рекорд України встановили 18 травня 2017 року у Хмельницькому політехнічному коледжі в масштабному флешмобі "Тризуб у вишиванках". За участю 978 учасників у вишиванках створили формацію тризуба. Організатор рекорду – Хмельницький політехнічний коледж Національного університету "Львівська політехніка". Встановлення рекорду зафіксували у Національному реєстрі рекордів України.

Також 18 травня 2018 року встановили ще один рекорд України в Кам’янці-Подільському. Цього разу 3200 кам’янчан створили живий герб міста. Рекорд сьогодні зафіксував експерт Книги рекордів України.

 В Кам'янці-Подільському у цей день встановили рекорд України. Фото: з фейсбуку

18 травня 2019 року Кам’янець-Подільський святкував День міста. Проте святковий настрій затьмарила гроза. Очевидці у соціальних мережах постили фото та відео, як через надмірні опади колектори не справлялися з дощовою водою. Через це чимало центральних вулиць районного центру перетворилися на «Венецію». Особливо сильно затопило вулицю Князів Коріатовичів поблизу місцевих автовокзалу і базару.

Несвяткова погода у День міста в Кам'янці-Подільському . Фото: з відео Миколи Сливки в youtube.com

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую