ye-logo.v1.2
16 Липня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 2 червня

Історія 1918
Одна з світлин Леоніда Западенко з фотовиставки “Забутий Проскурів”
Одна з світлин Леоніда Западенко з фотовиставки “Забутий Проскурів”. Фото: з архіву 2 червня 2014 рік

Про події краю, які стали історією.

2 червня 1881 року згоріла Преображенська церква в селі Шутнівці нині Кам’янець-Подільського району.

Шутнівці відомі в документах із другої половини 17 століття. Село належало Потоцьким, Коссаковським, В'єлегорським, від 1759 – Старжинським. Від початку 18 століття була дерев'яна Преображенська церква, яка близько 1746 року згоріла від блискавки. 1747 року збудовано й освячено нову церкву – також Преображенську, також дерев'яну. Згоріла 2 червня 1881 року. При пожежі церкви вигоріло майже все село.

У квітні 1888 року закладено новий храм. Церкву в ім'я святого Григорія, просвітителя Вірменії збудовано на кошти княгині Ганни Михайлівни Хілкової в пам'ять про її покійного чоловіка Григорія Дмитровича Хілкова. Серед ікон, які Хілкова пожертвувала храму, була невелика стародавня ікона Божої Матері Троєручиці. В часи войовничого атеїзму ікону було знищено. У наш час її заново написано й 14 травня 2006 повернено в Свято-Григоріївську церкву.

2 червня 1919 року армія УНР продовжувала наступ, метою якого було взяття Кам'янець-Подільського. О 16 годині українська піхота, після гарматного бою, зайняла село Довжок і Підзамче. Батареї більшовиків підступили до Кам'янця-Подільського. Стратегічний бій тривав близько трьох годин. Група червоних відступила на південь, у район Жванчика, а звідти, вздовж Дністра, на схід. Бій за Кам'янець-Подільський скінчився перемогою українців.

Цього дня у 2011 році Першу премію літературного конкурсу “Коронація слова” отримала наша землячка - Оксана Радушинська. Перемогу у номінації “Романи. Для дітей 7-12 років” авторці приніс роман “Зелен-день, або Чарівні русалчині коралі”.

Ще, 2 червня 2011 року у Хмельницькому відбулася презентація незалежного літературно-художнього альманаху “Lithium”. Його мета надати можливості молодим реалізувати свій творчий потенціал. На презентації усі автори представили свої роботи та розповіли про життя та творчість.

У 2014 році в цей день хмельничанин Леонід Западенко презентував фотовиставку “Забутий Проскурів”. Понад 70 світлин, репродукції старовинних фотографій, на яких будинки та вулиці міста сторічної давнини.

У 2018 році 2 червня, на майдані Незалежності в Хмельницькому відбулася акція на підтримку політв’язнів, які незаконно засудженні в Росії. Акція пройшла в рамках всесвітнього заходу на підтримку кінорежисера Олега Сенцова. Декілька десятків людей вийшли з плакатами «#FreeSentsov», «Червона картка для Кремля», «No FIFA World Cup with Sentsov in Gulag» тощо.

Хмельничани приєдналися до акції #FreeSentsov. Фото: з архіву 2 червня 2018 рік

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини

Інформація з інших ресурсів

Останні оголошення

Потрібні послуги

  Так  Ні, дякую