ye-logo.v1.2
12 Листопада, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 22 червня

Юна МІТРАШКО Історія 1498
22 червня 1941 року о 12 годині дня в місті було повідомлено про напад Німеччини на Радянський Союз
22 червня 1941 року о 12 годині дня в місті було повідомлено про напад Німеччини на Радянський Союз. Фото: музею Проскурівського підпілля

Про події краю, які стали історією.

22 червня (10 червня за старим стилем) у 1883 році на Новому плані закладено новий будинок Кам’янець-Подільської Маріїнської жіночої гімназії. Того дня з Казанського кафедрального собору в Старому місті було здійснено хресний хід на Новий план, де урочисто заклали новий будинок для Кам'янець-Подільської жіночої Маріїнської гімназії. Двоповерховий будинок гімназії збудували за півтора року. А 12 січня (за новим стилем - 24 січня) 1885 року єпископ Подільський і Брацлавський Іустин освятив нове приміщення.

22 червня 1941 року почалась німецько-радянська війна. Цього дня у Проскурові (нині Хмельницький) о 12 годині дня в місті було повідомлено про напад Німеччини на Радянський Союз. Наступного дня почалася загальна мобілізація військовозобов’язаних. За декілька днів з міста Проскурова було змобілізовано до лав армії 75% призовників. У кінці червня у проскурівському Будинку Червоної Армії розташувався командний пункт Південно-Західного фронту. Вже 8 липня німецько-фашистські війська окупували Проскурів.
У небі над Кам’янець-Подільським того дня у 1941 році загули німецькі літаки-бомбардувальники. Їх цілями був центр, а головне — міст, який поєднує старе і нове місто. Вже 10 липня місто було окуповане.
У Дунаївцях 22 червня 1941 року, був проведений мітинг, де жителі міста дали клятву захищати всіма силами Батьківщину від ворога. Сотні заяв надійшли до райвійськкомату від мешканців міста з проханням відправити їх на фронт. 11 липня Дунаївці захопили нацисти, раніше ніж була завершена евакуація населення.
22 червня 1941 року, вранці, літаки фашистської Німеччини бомбардували залізничну станцію Шепетівка. А 4 липня німецькі війська заволоділи містом, встановивши новий режим – окупаційний. До 18 липня 1941 року вся Хмельницька область була окупована нацистськими загарбниками.

Цього дня у 1994 році у Камянці-Подільському встановили відновлену скульптуру Христа Скорботного. Цей невеличкий пам'ятник вперше встановили у 1756 році поруч з костелом Святих Апостолів Петра і Павла, в пам’ять про знищений турками цвинтар. В 1672 році, зразу ж після загарбання Кам'янця, турецький султан Магомет ІV призначив костьол султанською мечеттю. Всі прикраси та костьольні речі турки знищили, а кістки християн, що були поховані на цвинтарі біля костьолу вивезли за місто.
Скульптура Христа Скорботного складається з трьох частин: з фундаментної основи, колони та барокової скульптури сидячого Христа Скорботного. У радянські часи пам'ятник зруйнували, а у 1994 році на його місці встановили новий з коротким написом "Кам'янець пам'ятає".

У 2014 році Верховна рада прийняла рішення перейменувати село Вариводки, що у Білогірському районі. А звернулася до Парламенту з такою пропозицією - Хмельницька обласна рада. Перейменування Вариводки у Варивідки потрібно було жителями села у зв’язку з тим, що при оформленні офіційних документів (свідоцтв про народження, паспортів громадян України, технічних паспортів на будівлі, державних актів на землю тощо) використовувалась назва Варивідки. Тому жителі цього села не могли укладати цивільно-правові угоди, оскільки зазначена в документах назва населеного пункту не відповідає офіційному обліку адміністративно-територіальних одиниць Хмельницької області.

Минулого року 22 червня у Хмельницькому містяни поклали вінки та квіти до меморіалу «Вічний вогонь» і вшанували полеглих у війні.


Вогонь на меморіалі у це й день не запалили, оскільки є затверджений виконавчим комітетом список дат, коли його запалюють. 22 червня у перелік не входить. Фото: з архіву

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую