ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 28 червня

Історія 2730
28 червня 1997 року Кам
28 червня 1997 року Кам'янець-Подільський педінститут став педуніверситетом. Фото: з архіву

Що про цей день розповідають історичні джерела.

28 червня 1701 року Анна Францішка з родини Ґніньських одержала королівський дозвіл поступитися Проскурівським староством на користь свого сина Томаша-Юзефа Замойського. Згодом вона відписала сину і село Гречани з околицями, котре, хоч нібито потім і входило до староства, проте як маєток фігурує окремо. Попри це Анна Гніньська далі керувала інтересами усієї великої родини Замойських. Саме вона привезла перші родини «мазурів» на Поділля. Аби швидко підняти з руїни свої маєтки, після панування татар вона розпочала переселення селян Мазовії. Отримавши від короля пільги для новопоселенців, родина Замойських пересилила на Поділля понад 900 сімей Мазовії. Так у Плоскирові та навколишніх селах з’явились "мазури".

28 червня 1919 року, неподалік від Кам'янець-Подільського на станції Балин, розстріляли полковника Петра Болбочана. Його заарештували 10 червня у Проскурові за підозрою в намірах заколоту. На сьогодні ім’я Петра Болбочана реабілітовано історією.

28 червня 1939 року був створений Довжоцький сільський район та Проскурівський сільський район. Ці зміни визначив Указ Президії Верховної Ради УРСР. Кам‘янець Подільський і Проскурів залишились містами обласного підпорядкування.

28 червня 1941 року у Проскурові відбувались наради міського та обласного керівництва про організацію евакуації та створення підпілля для боротьби з нацистами. У місті розташувався командний центр Південно-Західного фронту під командуванням генерал-полковника М.П. Кирпоноса. Саме тут 30 червня було прийнято рішення – до 9 липня відійти на рубіж Коростенського, Новоград-Волинського, Старокостянтинівського і Проскурівського укріпрайонів і фактично вперше офіційно розпочати відступ під натиском ворожих військ. .

28 червня 1996 року депутати Верховної Ради України ухвалили Основний Закон нашої країни – Конституцію. О 10 годині ранку 27 червня 1996 року спікер Олександр Мороз відкрив ранкове пленарне засідання парламенту і попередив колег, що працюватимуть вони без обідньої перерви. О 9 годині 18 хвилин 28 червня Конституція України була прийнята – в її підтримку проголосували 321 депутат, при 45 голосах проти і 12 тих, хто утримався. Це було найдовше засідання в історії українського парламенту.

28 червня 1997 року Кам’янець-Подільський педінститут став педуніверситетом. Історія університету починає свій відлік з 17 серпня 1918 року, коли гетьман України Павло Скоропадський підписав Закон про заснування Кам'янець-Подільського державного українського університету. Першим ректором університету було обрано відомого вченого-мовознавця, професора, активного учасника українського державотворення Івана Огієнка. Станом на 1 липня 1919 року в університеті нараховувалось 5 факультетів: історико-філологічний, фізико-математичний, правничий, богословський, сільськогосподарський.

Поразка українського національно-визвольного руху восени 1920 року визначила подальшу долю університету: вищий навчальний заклад було реорганізовано спочатку в Академію теоретичних знань, а з лютого 1921 року — в Інститут теоретичних наук у складі трьох автономних інститутів: фізико-математичних, гуманітарних і сільськогосподарських наук. 26 лютого 1921 року Інститут теоретичних наук було реорганізовано у два самостійні навчальні заклади — інститут народної освіти та сільськогосподарський інститут.

Упродовж 30-40-х років інститут народної освіти тричі реорганізовувався. Рішенням Ради Міністрів СРСР Кам'янець-Подільський учительський інститут з 1948—1949 навчального року було реорганізовано в педагогічний інститут. А в 1997 році постановою Кабінету Міністрів України на базі педагогічного інституту було створено Кам'янець-Подільський державний педагогічний університет. Статус національного Кам'янець-Подільському державному університету було присвоєно у 2008 році. Того ж року розпорядженням Кабінету Міністрів України університету було присвоєно ім'я Івана Огієнка.

28 червня 2014 у Старокостянтинові, відбувся парад вишиванок, присвячений пам'яті полеглих героїв та героєві Небесної сотні Сергію Бондарчуку. Старокостянтинівці пройшли маршем вулицями міста і продовжили святкувати День Конституції.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую