ye-logo.v1.2
6 Серпня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 11 липня

Історія 3240
Національна маніфестація у Кам'янці-Подільському на честь Української Народної Республіки, серпень 1920 року
Національна маніфестація у Кам'янці-Подільському на честь Української Народної Республіки, серпень 1920 року. Фото: muzejunr.io.ua

Про події минулого з історії Хмельниччини.

Про життя у Кам’янці-Подільському в роки Української революції можна довідатися зі сторінок місцевих газет. Зокрема, 11 липня 1919 року видання «Трудова громада» повідомляло про проблеми міста з електроенергією та намагання їх розв’язати тогочасною владою. Ґрунтуючись на газетних матеріалах історик Олександр Завальнюк описує тогочасну ситуацію у статті «Соціальні аспекти життя населення Кам’янця-Подільського у 1919 році».

За його словами, у Кам’янці-Подільському впродовж року зберігався доволі високий попит на керосин, який доставляла у місто не регулярно. Його використовували для освітлення, хоча багато установ та приватних помешкань були підключені до електромережі. Проте через слабку потужність електростанції міська влада почала запроваджувати місячні ліміти використання електроенергії — не більше трьох кіловат-годин на одну кімнату. А у будинках, де не були встановлені лічильники, дозволяли використовувати в житловій кімнаті та кухні по одній лампочці потужністю 25 свічок.

Влітку міська влада взяла у держави позику в розмірі 2 мільйони карбованців, щоб придбати для електростанції два дизельні мотори потужністю 560 кінських сил.

Однак розв’язання цієї проблеми затягнулося. Тому через кілька місяців довелося практикувати почергове відключення частин міста від електричного освітлення впродовж двох днів на тиждень. Міська управа пропонувала «всім передплатникам електричної станції заготовити гас або свічки на той час, коли не буде електрики»

А 11 липня 1920 року Кам’янцем-Подільським втретє за три роки заволодіти більшовики. Проте УНР невдовзі поверне собі місто. Так, вже 30 вересня 1920 року в у тимчасову столицю прибуде Симон Петлюра. Остання спроба закріпитися у Кам’янці-Подільському урядом УНР триватиме до 14 листопада 1920 року. Загалом у період з 1917-го до 1920-го влада у місті змінювалась з неймовірною швидкістю.

У Шепетівці 11 липня 2011 року місцевих активістів міліція не пустила на засідання міської ради. Це спричинило чималий скандал. Люди, які хотіли подивитися, чим займаються їхні обранці, вимагали пояснень від влади, але їх не отримали. Тому зібрали підписи та підготували звернення до прокуратури та вищого керівництва МВС щодо правомірності дій правоохоронців.

Водночас у 2011 році в Полонському районі поляки почали відновлювати старе кладовище. В рамках благодійної акції «Могилу прадіда збережи від забуття», Полонський район з неофіційним візитом відвідали генеральний консул Республіки Польщі у місті Вінниці Криштоф Свідерик, маршалек Дольношльонського воєводства Влодзімеш Хлєбош, куратор освіти Дольношльонського воєводства Беата Павлович та телебачення з міста Вроцлав. Гості відвідали польське кладовище, де вже кілька днів, тривали роботи з відновлення та реставрації поховань етнічних поляків учнями з шкіл Дольношльонського воєводства.

11 липня 2014 року в області з автомобільними аваріями боролися досить «нетрадиційними» методами. Представники духовенства Хмельниччини по усій області освятили місця найбільшої концентрації дорожньо-транспортних пригод. Залучити священників Державну автомобільну інспекцію підштовхнуло різке зростання кількості аварій у 2014 році.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини

Інформація з інших ресурсів

Останні оголошення

Відпочивай і подорожуй

  Так  Ні, дякую