ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 20 липня

Історія 2672
Цього дня 9 років тому у Хмельницькому районі згорів 300-літній храм
Цього дня 9 років тому у Хмельницькому районі згорів 300-літній храм. Фото: з архіву редакції

Від давнини до сьогодення про людей та події.

20 липня 1913 року у Кам’янці-Подільському народилась українська письменниця Ольга Мак. Рання смерть батька, голодне напів сирітське дитинство, юність, затьмарена голодомором 1932-1933 років – всі ці катаклізми події випали на її долю. Наприкінці 1931 року вона вийшла заміж за вченого, який навчався в аспірантурі. Після захисту дисертації чоловікові запропонували посаду доцента в Ніжинському педагогічному інституті. Тож Ольга переїхала в Ніжин і стала студенткою місцевого педінституту. А вже у 1943 році покинула Україну та переїхала до Австрії. Писати почала під час навчання в інституті, але на люди твори не показувала. В еміграції під псевдонімом стала друкувати оповідання в газеті «Свобода». У 1954 році в Мюнхені видала першу книжку — спогади про пережиті роки сталінського терору «З часів єжовщини». Переважну більшість творів Ольга Мак написала для дітей — молодших і старших. На жаль, видатна українська письменниця, наша землячка й досі незнана в Україні. З її творчого доробку тільки повість “Каміння під косою” побачила світ на Батьківщині та окремі оповідання друкувалися в українських часописах.

У 1917 році цього дня у Кам’янці-Подільському перебував генерал-лейтенант Павло Скоропадський (Гетьман України з 1918 року). На той час він був командиром 34-го армійського корпусу російської армії. Під час візиту Скоропадський зустрівся з генералом-квартирмейстером штабу Миколою Йосиповичем Раттелем та новим головнокомандувачем армій Південно-Західного фронту Лавром Корніловим.

20 липня 1941 року у Кам’янці-Подільському було засноване гетто. У роки Другої світової війни, коли фашисти захопили Кам’янець-Подільський, вони встановили , як і на інших окупованих територіях, «новий порядок». З особливою жорстокістю нацисти знищували євреїв, яких серед жителів міста була значна кількість.

За свідченням архівних матеріалів, масові арешти і знищення євреїв почалися одразу після окупації міста. Німецька влада всіляко намагалась викликати ненависть місцевого населення до євреїв. У газетах, брошурах, плакатах їх зображували паліями усіх воєн в історії людства і винуватцями усіх страхіть, що їх зазнали люди. Місцевим євреям гітлерівці створили такі умови, за яких вони були позбавлені всіх прав. У місті над Смотричем було створено гетто. Стара частина міста звільнялася від українського населення. Воно було зобов’язане виїхати у інші частини міста. Натомість у Старе місто переселялися кам’янецькі євреї.

Згідно з розпорядженням єврейське населення отримувало право лише вільно рухатися в межах відведеної для них частини міста (гетто), їм категорично заборонялося залишати гетто без спеціального письмового дозволу міської управи. Єврейському населенню заборонялося купувати продукти харчування за межами гетто, відповідно місцевому населенню заборонялося продавати їх євреям, а також вступати у будь-які контакти з жителями гетто.

Гетто Кам’янця-Подільського було розпущене лише у лютому 1943 року. На території міста гетто знаходилося у двох місцях. Старе гетто розташовувалося з осені 1941року по 1942 рік в районі Польських фільварок на території військового учбового батальйону. Наприкінці 1941 року по 1943 рік гетто було розташоване у районі козачих казарм, так зване «нове» гетто. У старому гетто в залежності від того чи іншого періоду часу знаходилося від 1000 до 2000 осіб. В основному у гетто перебували місцеві жителі та жителі навколишніх сіл, єврейське населення з Угорщини, Румунії та інших регіонів УРСР.

20 липня у 2011 році в селі Климашівка Хмельницького району згорів храм преподобної Параскеви Сербської. Від 300-літнього храму залишилися лише вівтар, престол з утваррю та мощі трьох святих. А згоріло, крім самої будівлі, дуже багато ікон, серед них - біля десяти старовинних, яким більш як 150 років. Серед них - найстаровинніша - «Тайна вечеря» та копія чудотворної Почаївської ікони - «Надвратниця».

20 липня 2019 року Марина Бех стала чемпіонкою України з легкої атлетики. Вона виграла першість із результатом 6 метрів 86 сантиметрів і підтвердили свій статус найкращої в секторі стрибків у довжину.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую