ye-logo.v1.2
10 Грудня, 2019

У Старокостянтинові хочуть реставрувати старовинну вежу

Ірина ОЛІЙНИК Історія 2243
Вежа була і оборонною спорудою, і дзвіницею
Вежа була і оборонною спорудою, і дзвіницею. Фото: з архіву

Довгий час вона мала оборонну функцію та слугувала дзвіницею.

У Старокостянтинові хочуть реставрувати старовинну вежу. Вона височить в центральній частині міста біля річки і вважається символом Старокостянтинова. Раніше вежа мала оборонну функцію, мала пристосування для стрільби з різних видів зброї і входила в систему укріплень міста. Пізніше біля неї збудували костел і довгий час вежа виконувала функцію дзвіниці.

«Нині вежа має 41 метр у висоту. Вона потребує реставрації. Наразі ми вже виготовили проектно-кошторисну документацію, котра уже пройшла державну експертизу. На роботи з відновлення пам’ятки потрібно близько 30 мільйонів гривень. Будемо звертатися до обласної влади та фонду регіонального розвитку з проханням виділити кошти на порятунок пам’ятки. Це цікавий для туристів та важливий для історії міста об’єкт», - розповідає начальник управління культурної політики та ресурсів виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Василь Муляр.

З історії міста відомо, що будівництво вежі-донжона біля південного оборонного кордону міста здійснено у XVI столітті з ініціативи князя Василя Костянтина Острозького. Пізніше до неї прибудували храм і майже 200 років він належав монахам-домініканцям.

У 183щ-х роках, після польського повстання, храм було закрито. Всередині ХІХ століття занедбаний монастир почала відбудовувати православна громада. У 1853 році храм був освячений як Хрестовоздвиженський собор.

За радянської влади храм добряче зруйнували. Свого часу тут була міліція та в’язниця. А в приміщенні храму зробили тир: замість святая-святих у храмі - вівтаря - стояли цілі для куль... Сліди від стрілянини видно й досі. Лише в 2002 році комплекс було передано віруючим і тут відкрили монастир.

Свого часу тут була і в'язниця, і тир для стрільби.

Архітектура святині загалом характеризується як ґотична: хрещате склепіння над навою і апсидою, стрілчаті вікна витягнутих пропорцій. Вежа мурована з каменю, складається з шести ярусів, сполучення між якими було через гвинтові сходи.

23 вересня 2008 року комплекс споруд оборонної башти, а саме: вежа-донжон і руїни костелу, внесено до переліку пам'яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації.

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую