ye-logo.v1.2

Проскурівський погром: у Хмельницькому презентували книгу про трагічні сторінки історії міста

Історія 3629
У видання увійшли архівні документи, газетні публікації та спогади очевидців про – погром євреїв в лютому 1919 року
У видання увійшли архівні документи, газетні публікації та спогади очевидців про – погром євреїв в лютому 1919 року. Фото: Юрій Олійник

Над книгою «Проскурівський погром 1919 року в документах: міфи та реальність» п’ятеро науковців працювали понад два роки.

15 лютого 1919 року в Проскурові (нині Хмельницький) відбулась кривава подія, яка отримала назву Проскурівський погром. Сучасні історики відносять його до особливо кривавих актів насильства часів Української революції. 

Аби упорядкувати та систематизувати наявні джерела про Проскурівський погром фахівці Хмельницького обласного архіву зібрали їх в одну книгу, яку днями презентували в обласному центрі. Над книгою «Проскурівський погром 1919 року в документах: міфи та реальність» п’ятеро науковців працювали понад два роки. У видання увійшли архівні документи, газетні публікації та зібрані раніше спогади очевидців про погром євреїв в лютому 1919 року.

«Книгу впорядковували понад два роки. Увесь цей час пішов на пошук документів та матеріалів, які зберігаються в архівних установах України. Кількість таких документів в Державному архіві Хмельницької області – мінімальна. Адже майже уся інформація, що стосується погрому саме 15 лютого 1919 року в Проскурові, Фельдштині та інших містечках краю, знаходиться в Київському обласному Державному архіві. У 20-х роках у Києві працювала комісія з надання допомоги постраждалим під час погрому. Вона поширювала свою діяльність і на Подільську губернію», - розповідає один з упорядників книги, начальник відділу державного архіву Хмельницької області Юрій Олійник.

Всі матеріали в книзі розділені на три періоди: документи Української Народної республіки, радянської доби та свідчення українських та зарубіжних авторів.

Книга не ілюстрована, оскільки автентичних фотографій цього періоду в архівах не збереглось. Проте у виданні представлені чотири додатки, в яких містяться імена осіб, які постраждали або померли від ран під час погрому в Проскурові.

«Привертаючи увагу до Проскурівського погрому, який відбувся 100 років тому, упорядники збірника мають на меті не тільки на конкретних фактах розібратися в його причинах і трагічних наслідках. Йдеться про те, чому поневолені століттями українці і євреї не змогли знайти повного порозуміння», - пише у вступній статті до книги доктор історичних наук Володимир Сергійчук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Книга вийшла накладом 100 примірників. Видали її за кошти міської програми «Читай українською». За кілька днів вона з'явиться у вільному доступі в бібліотеках та музеях міста, де кожен охочий зможе її прочитати.

Читайте також: Які таємниці зберігає архів СБУ в Хмельницькому

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую