ye-logo.v1.2

Щоб зберегти пам'ятки, у Меджибожі розробляють історико-архітектурний план

Історія 2787
Деякі пам
Деякі пам'ятки пропонуватимуть включити до складу Державного історико-архітектурного заповідника «Межибіж». Фото: ua.vlasenko.net

Деякі з них хочуть включити до складу Державного історико-архітектурного заповідника «Межибіж».

У селищі Меджибіж, багатому на історичні пам’ятки, взялися за розроблення історико-архітектурного плану селища. Як зазначає Сергій Шпаковський, заступник директора з питань охорони культурної спадщини Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтв, усі роботи фінансує Меджибізька селищна рада. Історико-архітектурний план стане складовою генерального плану населеного пункту.

«На цьому плані будуть відображені усі пам’ятки, об’єкти культурної спадщини, які є на території селища. Окрім наявних, внесемо ще й нововиявлені пам’ятки. Наразі в Меджибожі уже працює робоча група з обласних спеціалістів, науковців Інституту культурної спадщини, куди входять історики, мистецтвознавці, архітектори та археологи. Також велику допомогу, зокрема у плані джерельної бази, нам надають керівництво та спеціалісти Державного історико-культурного заповідника «Межибіж», - зазначає Сергій Шпаковський.

Додає, що цим планом в селищі будуть визначені території пам’яток, зони охорони та їх режими використання. Це, насамперед, дозволить зберігати пам'ятки культурної спадщини в Меджибожі якісно.

За словами Сергія Шпаковського, на Хмельниччині є 24 населених пункти області, внесених постановою Кабміну ще на початку 2000-х до списку історичних населених місць. Сюди входять і селища, і міста, і села. Зокрема, Хмельницький, Кам’янець-Подільський, Красилів, Полонне, Меджибіж, Чорний Острів, Нова Ушиця… З них у понад 15-ти вже розроблені та затверджені історико-архітектурні опорні плани.

«За законом, якщо такого плану не буде, органи місцевого самоврядування не мають права виділяти земельні ділянки під будівництво, передавати у приватну власність тощо. Це порушення закону», - пояснює пан Сергій. А розроблення історико-архітектурного плану для Меджибожа важливе ще й тим, що це дасть змогу зрушити з місця питання взяття пам’яток на баланс.

До теми: У Меджибожі археологи натрапили на поховання та залишки дзвіниці давньої церкви.

«Опісля ми будемо пропонувати включити унікальні пам’ятки архітектури до складу Державного історико-архітектурного заповідника «Межибіж» для подальшого належного утримання та можливості реставрації. Зокрема, йдеться про залишки костелу Святої Трійці, колони-каплиці, пам’ятки національного значення, та низки інших пам’яток», - каже Сергій Шпаковський.

Цілком можливо, що і пам’ятку археології, яка розташована за межами селища, а саме пізньосередньовічне замчище Ракочі ХVI сторіччя, яке виконувало функцію укріплення та пізньосередньовічної митниці, також пропонуватимуть внести до складу заповідника.

Замчище Ракочі під Меджибожем також пропонуватимуть внести до складу заповідника. Фото: forum.zamki-kreposti.com.ua

Розроблений історико-архітектурний план ще має пройти громадські слухання, погодження на рівні області та затвердження Мінкульту.

«Це буде основний документ, який регламентуватиме господарську діяльність на території історичної частини Меджибожа. Зокрема, дозволить врегулювати чимало питань з незаконною забудовою, використанням культових пам’яток хасидами-паломниками тощо. Адже будуть чітко визначені зони охорони культурного археологічного шару та режими використання пам’яток. Тут передбачать також і проведення археологічних досліджень та будуть визначені історичні етапи розвитку селища», - підсумовує Сергій Шпаковський.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую