ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 24 листопада

Історія 1916
24 листопада 2015 року фотограф з Черкас Сергій Криниця переміг на конкурсі Вікіпедії, зробивши знімок Кам
24 листопада 2015 року фотограф з Черкас Сергій Криниця переміг на конкурсі Вікіпедії, зробивши знімок Кам'янець-Подільської фортеці . Фото: wikilovesmonuments.org.ua

Згадки німецького мандрівника про Плоскирів, мобілізація, репресії та Євромайдан.

Німецький дипломат і мандрівник Ульріх фон Вердум, який впродовж 1670-1672 років подорожував Польським королівством, у своєму щоденнику залишив інформацію про тодішній Плоскирів. Про це зазначають дослідники Віктор і Володимир Морози у статті «Плоскирів-Проскурів за опублікованими джерелами XVI–ХІХ століть»:

«24 листопада 1672 року Ульріх фон Вердум проїжджав за одну милю від Деражні болотистою рівниною до села Масівців, яке стоїть серед боліт на правому березі Бугу. Воно оточене частоколом і малим укріпленням з валами, ровом і частоколами. Взимку 1670 року його штурмувало шість тисяч татар, але не здобули. За півмилі від Масівців на лівому березі Бугу лежить велике село Пирогівці — власність пана Белявського. Від Масівців до Проскурова дві великі милі. Дорога веде вздовж Бугу гарними і переважно доглянутими ґрунтами. На півдорозі лежить село Копистин, власність хорунжого Синявського. В ньому було не більше трьох-чотирьох хат. На сході височіють дві могили або гробниці. Проскурів стоїть над низиною, серед боліт і широкого озера, яке тягнеться аж до Бугу. На ньому є чотирикутний острів, на якому оточений валами і частоколами стоїть замок. Татари забрали у полон понад півтори тисячі жителів. Місто належить Замойським».

24 листопада 1918 року Директорія оголосила мобілізацію «всіх здатних до зброї громадян України від 20 до 35 років з метою найскорішого закріплення демократичного ладу на час до утворення постійної армії із чергових призовів». Як наслідок, у першій половині грудня чисельність повстанських формувань, за різними даними, сягала від 100 до 300 тисяч осіб. Такий факт наводить історик Павло Кліщинський у статті «Антигетьманський переворот, підготовка, хід, наслідки».

24 листопада 1925 року головний штаб єврейського товариства «Гашомер Гацаїр» оголосив тиждень боротьби за єврейську мову та єврейську культуру в Радянському Союзі. Відгукнувшись на цю ініціативу, група дітей і батьків із Сатанова — загалом всього 125 осіб. Вони надіслали заяву до єврейського бюро Центрального комітету Комуністичної партії України. У цій заяві люди просили дозволити викладати іврит і традиційну єврейську культуру в школах. Проте це та інші аналогічні прохання задоволені не були. Навпаки було вжито репресивні заходи, які призвели до припинення діяльності осередків «Гашомер Гацоїр» на Поділлі. Про це написав дослідник Нестеренко Валерій у статті «Діяльність єврейських закладів культури на Поділлі у 1919-1929 роках».

24 листопада 2013-го на хмельницький майдан Незалежності вийшло понад три сотні активістів. Фото: з архіву редакції

24 листопада 2013-го на хмельницький майдан Незалежності вийшло понад три сотні активістів. Фото: з архіву редакції

У Хмельницькому на майдан Незалежності 24 листопада 2013 році вийшло понад три сотні активістів. На відміну від попередніх двох днів, цього разу на майдані було дійсно людно. Хмельничани приходили попри дощ. Молодь розмальовувала прапори та картини на європейську тематику. Також прийшли представники громадських організації, політичних партій. Люди об’єднались, щоб підтримати всеукраїнську безстрокову акцію «Євромайдан». Та це був лише початок.

24 листопада 2015 року знімок Кам’янець-Подільської фортеці переміг у конкурсі фотографій пам’яток культури для Вікіпедії. Зробив переможний знімок архітектурного комплексу в Кам’янці-Подільському фотограф із Черкас Сергій Криниця. Він отримав перше місце, а знімок фортеці визнали найкращою світлиною 2015 року.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую