ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 25 листопада

Історія 1275
25 листопада 1944 року у повоєнному Проскурові стартував новий театральний сезон
25 листопада 1944 року у повоєнному Проскурові стартував новий театральний сезон. Фото: ілюстративне facebook.com/teatrstarickogo

Про летичівських шахраїв, перший театральний сезон у повоєнному Проскурові та полонених моряків.

25 листопада 1909 року газета «Русское слово» опублікувала статтю про шахраїв з Летичева, які організовували виїзд за кордон для людей, які шукали там роботу. У матеріалі йшлося: «За схиляння селян Летичівського повіту до переселення в Бразилію, де вони потрапляли в кабалу до плантаторів, звільнений пристав 1-го стану Бернасовський і Летичівський околодочний наглядач Гарсенко. Крім того, вислані адміністративно ще дев’ять осіб, які так або інакше торкалися до цієї операції».

Цим днем 1919 року датовано посвідчення козака Армії УНР, вінничанина Кузьми Денисюка. Він потрапив у полон до білогвардійців генерала Денікіна. Саме 25 листопада у Старокостянтинові «денікінці» з невідомих причин відпустили цього козака додому. Це посвідчення дозволяло йому безперешкодно повернутися на його рідні Малі Хутори. Наступна доля вояка, на жаль, не відома. Його ім’я також не значиться в списках репресованих радянською владою в 30-ті роки.

Посвідчення козака Армії УНР, вінничанина Кузьми Денисюка збереглося й до сьогодні. Фото: vezha.vn.ua

Посвідчення козака Армії УНР, вінничанина Кузьми Денисюка збереглося й до сьогодні. Фото: vezha.vn.ua

25 листопада 1926 року в Шепетівці пройшов аукціон конфіскату. Про це місцевим повідомив керівник Шепетівського митного пункту Крепак. Конфіскат вилучали в осіб, які порушували правила ввезення в Україну з Польщі різних речей, а потім продавали його на аукціонах, які влаштовувалися чотири-п’ять раз на рік.

Історія нинішній Хмельницького обласного академічного музично-драматичного театру імені Михайла Старицького Хмельницький обласний театру бере свій початок у 1931 році. Проте на Хмельниччину він був переміщений після завершення реорганізації у травні 1938 року. Тоді ще наша область називалася Кам’янець-Подільською з відповідним адміністративним центром (Проскурів став обласним центром 15 березня 1941 року, а був перейменований у Хмельницький 16 січня 1954-го — авт.). Однак свої корективи в історію театру, як і більшості сфер життя, внесла Друга світова війна. В її роки колектив закладу культури евакуювали в тил, де актори виступали у військових частинах Північного та Далекосхідного фронтів.

А у 1944 році після визволення України від нацистської окупації театральний колектив повернувся у Кам’янець-Подільську область. Й 25 листопада 1944-го того ж року обласна газета повідомила, що у Проскурові виставою «Украдене щастя» Івана Франка стартував новий театральний сезон 1944-1945 років.

Про це у статті «Хмельницький обласний академічний музично-драматичний театр імені Михайла Старицького: минуле і сучасне» зазначила краєзнавець Валентина Никитюк.

25 листопада 2018 року прикордонні кораблі Російської Федерації вчинили агресивні дії проти українських суден, які здійснювали плановий перехід у порти Маріуполь і Бердянськ, що на Азовському морі. Військові країни-агресора затримала 24 українських моряків. Усі вони родом з різних областей України. В оприлюдненому списку полонених, які перебували на бортах бронекатерів «Бердянськ», «Нікополь» та рейдового буксира «Яни Капу», було прізвище й 21-річного жителя Шепетівки Сергія Цибізова. Він разом з іншими моряками дев’ять місяців перебував у полоні, за ґратами у московському СІЗО «Лефортово». 7 вересня 2019 року відбувся обмін військовополоненими між Україною та Росією. На Батьківщину повернулося 35 українців, серед яких військовополонені моряки та політичні в’язні. Того ж дня на Батьківщину повернувся й вже 22-річний Сергій Цибізов.

25 листопада 2018 року російські прикордонники захопили три українські військові судна, які проходили Керченську протоку. Фото: liga.net

25 листопада 2018 року російські прикордонники захопили три українські військові судна, які проходили Керченську протоку. Фото: liga.net

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую