ye-logo.v1.2
30 Березня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 25 листопада

Історія 582
Минулого року 25 листопада, російські прикордонники захопили три українські військові судна, коли ті проходили Керченську протоку
Минулого року 25 листопада, російські прикордонники захопили три українські військові судна, коли ті проходили Керченську протоку. Фото: liga.net

Що про цей день розповідають історичні джерела.

25 листопада 1909 року газета «Русское слово» опублікувала статтю про летичівських шахраїв, які організовували виїзд за кордон для тих хто шукав роботу. В повідомленні йшлося: «За схиляння селян Летичівського повіту до переселення в Бразилію, де вони потрапляли в кабалу до плантаторів, звільнений пристав 1-го стану Бернасовський і Летичівський околодочний наглядач Гарсенко. Крім того, вислані адміністративно ще дев'ять осіб, так або інакше доторканних до цієї операції». На початку ХХ століття було поширене переселення подолян у пошуках заробітків до інших країн. Але не всюди нашим людям щастило з працевлаштуванням. У 1908-1909 роках було розкрито кілька контор та діячів, що організовували виїзд до «казково багатої Бразилії», де наші земляки потрапляли фактично у рабство.

25 листопада 1919 року датується посвідчення козака Армії УНР вінничанина Кузьми Денисюка. Він потрапив у полон до білогвардійців генерала Денікіна. 25 листопада в місті Старокостянтинів «денікінці» відпустили козака додому з невідомих причин. Це посвідчення дозволяло йому безперешкодно повернутися на його рідні Малі Хутори. Подальша доля вояка, на жаль, не відома. Його ім’я не значиться в списках репресованих радянською владою в 30-ті роки.

Посвідчення козака Армії УНР вінничанина Кузьми Денисюка, збереглось до сьогодні. Фото:vezha.vn.ua

25 листопада, 1926 року у Шепетівці пройшов аукціон конфіскату. Про це місцевим повідомив керівник Шепетівського митного пункту Крепак. Конфіскат вилучали у осіб, котрі порушували правила ввезення в Україну з Польщі різних речей. Потім продавали на аукціонах, які влаштовувалися 4-5 разів на рік.

У 1944 році 25 листопада обласна газета повідомила, що у Проскурові виставою «Украдене щастя» відкривається новий театральний сезон 1944-1945 років. Сезон відкривав Український обласний драматичний театр імені Петровського (нині Старицького). Під час Другої світової війни колектив театру був евакуйований у тил та виступав у військових частинах Північного та Далекосхідного фронтів. У 1944 році після визволення України від німецько-фашистських загарбників, мистецький колектив повернувся у Кам’янець-Подільську область (нині Хмельницька).

У 2018 році 25 листопада прикордонні кораблі Російської Федерації вчинили агресивні дії проти українських суден, які здійснювали плановий перехід у порти Маріуполь і Бердянськ на Азовському морі. Росія затримала 24 українських моряки. Усі вони родом з різних областей України. В оприлюдненому списку полонених, які перебували на бортах бронекатерів «Бердянськ», «Нікополь» та рейдового буксира «Яни Капу», було прізвище і нашого земляка, 21-річного жителя Шепетівки Сергія Цибізова. Він разом з іншими моряками перебував у полоні 9 місяців, за ґратами у московському СІЗО «Лефортово». У 2019 році 7 вересня, відбувся обмін військовополоненими між Україною та Росією. На Батьківщину повернулося 35 українців, серед яких військовополонені моряки та політичні в’язні. Того дня в Україну повернувся і 22-річний Сергій Цибізов зі Шепетівки.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую