ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

В Ізяславі обвалилася ще одна стіна унікальної пам’ятки - палацу князів Санґушків

Історія 3403
Пам
Пам'ятка немає ні власника, ні відповідача. Фото: з фейсбук-сторінки Сергія Шпаковського

Палац потребує термінових протиаварійних робіт.

В Ізяславі продовжує руйнуватися палац князів Санґушків - пам’ятка архітектури та містобудування національного значення, занесена до Державного реєстру національного культурного надбання. На початку червня тут знову стався обвал – впало близько 50 квадратних метрів зовнішньої стіни палацу.

«Про обвал нас повідомили з райдержадміністрації та міськради Ізяслава, - розповів сайту «Є» Сергій Шпаковський, заступник директора з питань охорони культурної спадщини Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтв. - Палац в гостро-аварійному стані. Це вже не перший обвал стін, які тут фіксували. Значні руйнування несучих конструкцій пам’ятки були і в минулі роки. Деякі стіни мають відхилення від вертикальної площини до 40-а сантиметрів. Є тріщини як в зовнішніх, так і внутрішніх стінах. Палац розповзається на очах».

За словами пана Шпаковського, наразі першочергово будівлю потрібно обгородити парканом, адже попереджувальні написи та стрічки нікого не зупиняють. Але додає, що представники міської влади, лише розводять руками, мовляв, немає грошей…

До теми: Щоб зберегти унікальні пам'ятки в Ізяславі потрібен заповідник - фахівці.

«Палац потребує протиаварійних та консерваційних робіт, - пояснює Сергій Шпаковський. - До того часу його потрібно закрити для відвідування. Адже стан аварійний. Але тут є проблема: досі пам’ятка не взята ніким на баланс. А відтак – немає ні власника, ні відповідача. Ані міська рада, ані районна не хоче взяти на себе відповідальності за пам’ятку. Однак, щоб отримати кошти для проведення таких робіт – потрібно спочатку, щоб пам’ятка мала власника».

Значне руйнування зафіксовано вже не вперше. Фото: з фейсбук-сторінки Сергія Шпаковського

Наразі пам’яткоохоронці склали акт руйнування частини будівлі та звертатимуться до органу охорони культурної спадщини, зокрема до Міністерства культури України з проханням допомогти врегулювати це питання.

«На мою думку, врятувати ситуацію можна, - каже Сергій Шпаковський. – Але треба визначитися з власником. А далі подавати документи на виділення коштів на консерваційні та реставраційні роботи, зокрема, як із програм державного фінансування, так і з обласного бюджету. А ще - залучати грантові кошти та шукати інвесторів. Наразі ж в Ізяславі цим просто ніхто не хоче займатися. Також потрібно вирішувати питання про створення заповідника або філіалу заповідника, що б дозволило в перспективі не лише провести протиаварійні та консерваційні роботи, а й науково-дослідні та інші види пам'яткоохоронних робіт».

Пам’яткоохоронці склали акт руйнування частини будівлі та звертатимуться до органу до Міністерства культури.Ф  з фейсбук-сторінки Сергія Шпаковського

Нагадаємо, палацовий комплекс в Ізяславі – унікальна споруда, яка перебуває під охороною держави. Його внесено занесено до Державного реєстру національного культурного надбання (пам'ятки містобудування і архітектури), які офіційно перебувають під охороною держави. Охоронний номер комплексу - 758, до якого також включено костел Святого Йосипа та монастир отців Лазаритів. Нині палац перебуває у жахливому занедбаному стані та руйнується швидкими темпами. А ще входить до десятки занедбаних палаців та замків України, які можуть зникнути назавжди.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую