ye-logo.v1.2

8 лютого: історія, події та факти

Історія 460
88 років тому відбувся перший політ першого сучасного пасажирського літака
88 років тому відбувся перший політ першого сучасного пасажирського літака. Фото: corbisimages.com

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня у 1933 році вперше піднявся в повітря перший сучасний пасажирський літак - "Боїнг-247". На борту літака могли розміститися 10 пасажирів. Оскільки лонжерон крил проходив якраз через салон, деяким пасажирам доводилося переступати через великий виступ, щоб дістатися до своїх місць.

Через 36 років цього ж дня, 1969 року, відбувся перший політ найбільшого у світі пасажирського літака "Боїнг-747".

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1837 - відбулася дуель Олександра Пушкіна із Жоржем Дантесом на Чорній річці у Петербурзі.
  • 1879 - виступаючи в Канадському інституті в Торонто, інженер-залізничник Сенфорд Флемінг запропонував ввести універсальний стандартний час, розділивши земну кулю на 24 часові зони. Через чотири роки ця ідея була впроваджена на залізницях Північної Америки.
  • 1913 - суфражистки у Великій Британії знищили телефонну лінію Лондон-Глазго. Рух за рівноправність жінок в Англії все більше набирав обрисів партизанської війни. Через 11 днів жінки закидали бомбами споруджувану заміську віллу міністра Девіда Ллойд-Джорджа.
  • 1921 - Рада народних комісарів УРСР ухвалила декрет про заповідник "Асканія-Нова".
  • 1928 - перша передача телесигналу через океан - із Лондона до Нью-Йорка.

Цього дня народилися

  • 1828 року народився Жуль Верн, французький письменник і географ, класик пригодницької літератури, основоположник наукової фантастики.
  • 1834 року народився Дмитро Менделєєв, учений і громадський діяч, енциклопедист (відомий як хімік, фізик, економіст, технолог, геолог, метеоролог, педагог, повітроплавець). Як хімік - відкрив періодичний закон хімічних елементів і склав періодичну систему хімічних елементів.
  • 1982 року народилася борчиня Ірина Мерлені (уроджена Мельник), яка у 2004 році на Олімпійських іграх в Афінах отримала золоту медаль з жіночої боротьби до 48 кілограмів. Кам’янчанка почала займатися боротьбою у 15-річному віці. За час своєї спортивної кар’єри вона стала багаторазовою чемпіонкою світу та Європи. Крім того, тричі виступала на Олімпійських іграх. Одним з найбільших її досягнень стало «золото», виборене на літній Олімпіаді в Афінах 2004-го. Після завершення спортивної кар’єри Ірина Мерлені майже рік, з липня 2014 року до червня 2015-го, очолювала управління молоді та спорту Хмельницької облдержадміністрації.

Цей день в історії Хмельниччини

8 лютого 1839 року військовим губернатором Кам’янця-Подільського та Подільським цивільним губернатором призначено генерал-майора Павла Петрова, який по материній лінії доводився двоюрідним дядьком російському поету Михайлу Лермонтову.

Втім, його губернаторство було недовгим. Провівши все життя на військовій службі, у безперервних походах і боях, він не міг звикнути до нових умов. Павло Петров періодично намагався довести генерал-губернаторові, що Кам’янець — це не те місто, де повинен розташовуватися центр губернії. Зокрема, Павлу Івановичу не сподобався тутешній клімат.
Не пропрацювавши й двох років, Павло Петров подав прохання про відставку через проблеми зі здоров’ям. Тому 25 листопада 1840 року його звільнили зі займаної посади.

Шепетівка цього ж дня в роки нацистської окупації зіштовхнулося епідемією. Так, 8 лютого 1942 року містом «ходив» висипний тиф — хвороба, яка характеризується циклічним перебігом з інтоксикацією, гарячкою, висипом, ураженням судинної та нервової систем. Як зазначає місцеве видання «Шепетівський вісник», тогочасна газета «Нова Шепетівщина» повідомляла населенню, як запобігти захворюванню. Зокрема, пропонувалося заборонити ринки, ярмарки, посилити санітарний нагляд за гуртожитками робітників, готелем, заборонити пересування переселенців, біженців і тимчасових робітників.

Цей день сповнений і трагічними звістками зі Сходу України. Так, 8 лютого 2015 року в зоні проведення АТО загинув Петро Шемчук — наймолодший командир взводу 3-го окремого танкового батальйону «Звіробій» (Десна). 23-річного воїна накрило мінометним вогнем, коли він, виконуючи бойове завдання, намагався врятувати танк та витягнути свого загиблого товариша Олександра Олійника. Петро Шемчук зі села Чепелівка Красилівського району. Там його ім’я присвоїли місцевій загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів. Крім того, герой нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня (посмертно).

Петра Шемчука накрило мінометним вогнем, коли він, виконуючи бойове завдання, намагався врятувати танк та витягнути свого загиблого товариша.

Також 8 лютого 2019 року на Сході зупинилося серце 22-річного Віктора Блиставця, який родом зі села Березне Шепетівського району. Воїн служив у першій окремій танковій бригаді. Причиною його смерті стала пневмонія.

Віктор Блиставець (зліва). Фото: memorybook.org.ua

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую