ye-logo.v1.2

25 лютого: історія, події та факти

Історія 1619
Леся Українка одна із центральних постатей в історії національної культури
Леся Українка одна із центральних постатей в історії національної культури. Фото: lesya.info

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня 150 років тому народилася Леся Українка (Лариса Косач-Квітка) – визначна українська письменниця, поетка, драматург, публіцистка й фольклористка, громадська діячка. Вона писала в жанрах поезії, лірики, епосу, драми, прози, публіцистики, розвинула жанр драматичної поеми в українській літературі. Працювала Леся Українка і в галузі фольклористики, а також активно долучалася до процесів українського національного відродження.

Пов’язане її життя та творчість і з нашим краєм. Зокрема, з Полонним. Це місто поетеса відвідувала у 1893 році, гостюючи у свого дядька Григорія Косача. Про це Леся згадує у листі до матері, датованому 5 червня. Той невеличкий одноповерховий будинок, де гостювала Леся Українка, зберігся і досі. Тож в Полонному виношують ідею перетворити його на культурний осередок.

Полонне поетеса відвідувала у 1893 році, гостюючи у свого дядька Григорія Косача. Фото: uk.wikipedia.org

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1573 - Іван Федоров (Федорович) заснував друкарню у Львові й почав друкувати "Апостол" - першу друковану книгу в Україні (одна з імовірних дат).
  • 1791 - президент Джордж Вашингтон підписав указ про створення першого банку в США.
  • 1956 - Микита Хрущов виступив із доповіддю про викриття культу особи Сталіна. У виступі також ішлося про масовий терор і злочини другої половини 1930-х - початку 1950-х років, провина за які покладалася на Сталіна, а також проблему реабілітації партійних і військових діячів, репресованих за Сталіна. Доповідь стала початком "хрущовської відлиги".

Цього дня народилися

  • 1841 - народився П'єр Огюст Ренуар, французький художник. Представник французького імпресіонізму.
  • 1850 - народився Володимир Барвінський, український громадський діяч, історик, соціолог, письменник, літературний критик, публіцист і перекладач.
    Один зі співзасновників товариств "Просвіта" і "Рідна школа", засновник і перший редактор газети "Діло"
  • 1887 - народився Лесь Курбас, український актор, режисер, реформатор українського театру, засновник Молодого театру й "Березолю"
  • 1905 - народився Павло Вірський, український хореограф, балетмейстер, організатор Національного ансамблю танцю України.

Цей день в історії Хмельниччини

25 лютого у 1894 році на Поділля прибув науковець - мікробіолог Данило Заболотний. Тут почалась його медична кар'єра. Молодий науковець закінчивши медичний факультет університету Святого Володимира приїхав на роботу до Подільської губернії, де в цей час була епідемія холери та дифтерії. Тут він створює першу бактеріологічну лабораторію у Кам’янці-Подільському.

Мікробіолог Данило Заболотний розробляв сироватку від холери. Фото: uk.wikipedia.org

Під час навчання науковець працював над протихолерною сироваткою. Саме на Поділлі він продовжив роботу по її випробуванню. Спочатку Заболотний вирішив перевірити дію сироватки на власному організмі, заразивши себе холерою. Ризикований експеримент пройшов успішно. Завдяки йому було доведено, що від холерної інфекції можна захиститися шляхом введення через рот ослабленої культури вібріонів. Заболотний їздив з повіту в повіт, систематично вивчав умови виникнення та перебігу інфекційних захворювань. Значною мірою завдяки його зусиллям кількість захворювань знизилась, і епідемія холери на Поділлі припинилась. У 1895 році він повертається до Києва.

Данило Заболотний залишився в історії як відомий український бактеріолог, мікробіолог, епідеміолог, а також Президент Всеукраїнської академії наук.

Упродовж 1911-1914 років влада Подільської губернії часто улаштовувала обшуки в костельних будівлях з метою викриття польських шкіл. Особливо велике обурення з боку влади викликала діяльність настоятеля проскурівського костелу К. Носалевського. 25 лютого 1914 року у своєму донесенні до Київського генерал-губернатора подільський губернатор О. Ігнатьєв повідомляв, що в Проскурівському повіті поліція знайшла чотири таємні школи, що діяли за підтримки місцевого католицького духовенства. У костельному будинку кс. Носалевський влаштовував безкоштовні спектаклі польською мовою для молоді, міщан та місцевої польської інтелігенції. Оскільки вистави відбувались без дозволу повітового справника. Його організатори були притягнуті до адміністративної відповідальністъ

25 лютого 1977 року створена Хмельницька обласна бібліотека для юнацтва, згідно з рішенням №48-р обласної ради народних депутатів. Бібліотека – наймолодша серед обласних книгозбірень. Попри це вона стала однією з перших спеціалізованих бібліотек для юнацтва в Україні, що дало поштовх для розвитку бібліотечної справи в Україні та Хмельницькій області, зокрема. Книгозбірня розташована у центрі міста по вулиці Соборній, 33. Статут бібліотеки затверджено розпорядженням голови Хмельницької обласної ради від «2» лютого 2007 року. На сьогодні її фонд налічує майже 190 тисяч примірників, обслуговує понад 30 тисяч користувачів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую