ye-logo.v1.2

29 квітня: історія, події та факти

Історія 1589
Гетьман Павло Скоропадський попереду (в чорній шапці) у дворі своєї резиденції, 1918 рік
Гетьман Павло Скоропадський попереду (в чорній шапці) у дворі своєї резиденції, 1918 рік. Фото: memory.gov.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні, 29 квітня, в країні відзначають Всеукраїнський день футболу. Саме цього дня у 1992 році свій перший матч зіграла національна збірна України. Він проходив в Ужгороді Її суперником українських футболістів стала збірна Угорщини.

У результаті напруженої боротьби перемогли угорці з рахунком 1:3. Єдиний гол у ворота суперника серед українських футболістів забив Іван Гецко. Він же був першим бомбардиром збірної України.

Крім того, 20 квітня у світі відзначають кілька пам’ятних дат. Зокрема, День пам’яті всіх жертв застосування хімічної зброї та Всесвітній день танцю, затвердженні на засіданнях ООН.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1648 рік — Почалася битва під Жовтими Водами. Вона тривала до 6 травня. На північній околиці нинішніх П’ятихаток Дніпропетровської області зійшлися війська гетьмана Богдана Хмельницького, кримського хана Тугай-Бей та Речі Посполитої під проводом Стефана Потоцького й Стефана Чарнецького. Українські війська спільно з кримським союзником повністю нищили польський загін. Ця битва стала першою великою перемогою Війська Запорозького під час національно-визвольної війни 1648-1657 років.

1897 рік — Британський фізик Джозеф Джон Томсон повідомив про відкриття електрона.

1915 рік — Розпочались бої загонів Українських січових стрільців з російськими військами на горі Маківці в Карпатах.

1918 рік — Внаслідок державного перевороту в Україні замість УНР проголошено Українську Державу на чолі з гетьманом Павлом Скоропадським, а Центральну Раду було розпущено. Його підтримали німецькі війська. Того ж дня Чорноморський флот у Севастополі підняв українські прапори.

1982 рік — Населення Китаю перевищило мільярд людей.

1990 рік — У Києві було прийняте рішення про розпуск Української Гельсінської Спілки, на основі якої була створена Українська республіканська партія.

Цього дня народилися

1785 рік — Карл Дрез, німецький винахідник, до винаходів якого належать велосипед і друкарська машинка.

1872 рік — Теофіл Ріхтер, український музикант, викладач і композитор.

Цей день в історії Хмельниччини

29 квітня 1702 року у Львові було складено документ, за яким маєтності Станіслава-Яна Яблоновського, що володів землями нинішніх Хмельницької та Рівненської областей, розподілялися між його трьома синами: Яном, Олександром та Станіславом. Згідно з цим документом, Нетішин став частиною Кривинського маєтку Яблоновських. У їх власності він перебував аж до середини XIX століття.

Нетішин увійшов до князівських володінь як фільварок, тобто господарство, в основі якого було виробництво сільськогосподарської продукції, використовуючи безоплатну працю селян-кріпаків. У Кривині князівська родина збудувала розкішний палац, а також запросили до свого маєтку відомого в той час садівника Діонісія Маклера. Той заснував навколо князівського будинку чудову паркову територію.

Палац Яблоновських, село Старий Кривин . Друга половина ХІХ століття. Фото: wikipedia.org

Палац Яблоновських і селі Старий Кривин, друга половина ХІХ століття. Фото: wikipedia.org

У Кам'янці-Подільському 19 квітня 1800 року Приказ громадської опіки та лікарська управа вирішили створити шпиталь для вбогих мешканців міста. Велику роль у цьому відіграв доктор Фоккельман. Йому вдалося переконати колишнього коменданта Кам’янця графа Йозефа де Вітте передати свій будинок з парком для заснування шпиталю.

Цього ж дня 1925 року народився краєзнавець Григорій Павленко, який у селі Демшин Кам’янець-Подільського району створив унікальний музей. Цей заклад працює вже понад 40 років.

Краєзнавець власним коштом зумів не лише зібрати експонати, які розповідають відвідувачам про історію села та його визначних уродженців, а й власноруч зняв 180 короткометражних документальних фільмів. Цьому музеї, які розташований на другому поверсі місцевого Будинку культури, зберігається 1 тисяча 370 експонатів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую