ye-logo.v1.2

Визволення Кам’янця від більшовиків та кумисолікувальня в Славуті - 3 червня в історії

Історія 2398
А. Макаренко, Ф. Швець і С. Петлюра на ганку будинку резиденції Директорії УНР, в Кам
А. Макаренко, Ф. Швець і С. Петлюра на ганку будинку резиденції Директорії УНР, в Кам'янці-Подільському, літо 1919 року. Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

3 червня 1919 року в Камянець-Подільський, звільнений від більшовицьких військ, вступили підрозділи армії УНР. Услід за ними прибули Директорія, уряд і різні міністерства Української республіки. Тоді було прийняте рішення зробити місто над Смотричем тимчасовою столицею УНР. Кам’янецька доба Директорії УНР тривала аж до середини листопада 1919 року.

В той самий час Українська армія, продовжувала наступ і у напрямку Проскурова. Вранці 3 червня 1919 року Українська армія прорвала фронт Червоної Армії в районі Волочиська та Чорного Острова.

Уже 10 червня до міста прибув сам верховний отаман Петлюра, на честь якого на наступний день було дано обід за участю міністрів та представників місцевої влади. 14 жовтня 1919 року члени Директорії, міністри, воєначальники урочисто присягнули на вірність Українській Народній Республіці. Церемонію присяги й військовий парад відвідали представники польської та румунської місій.

А вже 22 жовтня відкрився Кам'янець-Подільський народний університет, навчання в якому велося українською мовою, а українська мова, історія та література були обов'язковими предметами на всіх факультетах.

Цей день в історії Хмельниччини

3 червня 1837 року була видана постанова, яка передбачала видання періодики при губернських правліннях. Саме це положення передувало появі на Поділлі першої газети. Того дня було затверджено Положення про порядок провадження справ у губернських правліннях Російської імперії, один із параграфів якого передбачав видання при кожному губернському правлінні «губернських відомостей». Перша газета Поділля почала виходити щосуботи з січня 1838 року. З 1885 року — щосереди й щосуботи. Складалося видання з двох частин: офіційної та неофіційної. Незмінно друкувалася в друкарні Подільського губернського правління. Газета виходила майже 80 років, що є рекордом для Кам'янця-Подільського, й жодного разу не змінювала назви. Востаннє видана 6 травня 1917 року.

3 червня 1899 року польський журнал повідомляв про зміну власника Славутської кліматичної оздоровниці та кумисолікувального санаторію. Інформацію опублікував «Tygodnik Illustrowany» («Ілюстрований тижневик»), він виходив у Варшаві в 1859–1939 роках і поширювалося не лише на території Польщі, а й в інших землях Російській імперії. У матеріалі часопису йшлося, що новим власником (спадкоємцем) став Роман-Даміан Сангушко. Інформацію подавали разом з портретом князя, відзначаючи: «така зміна піде тільки на користь курорту. Адже доля щедро вділила князеві як добру благодійницьку волю, так і засоби для їх громадянського застосування». Керувати закладом князь довірив доктору Г. Добжицькому та своєму домашньому лікарю Т. Дзєжбіцькому.

Заснував кумисолікувальну здравницю у Славуті князь Роман Сангушко, у 1876 році. Заклад став унікальним, оскільки аналогів йому не було у всій імперії, тому його робота викликала неабияке зацікавлення преси того часу. Деякі джерела говорять і про те що у 1904 році, у Славуті на лікуванні перебувала Леся Українка.

На 3 червня минулого року припав візити президента Володимира Зеленського на Хмельниччину. Його робочий візит більше запам’ятався не офіційними заходами, а кавуванням у місцевому кафе. За порушення тодішніх карантинних обмежень Хмельницький міськрайонний суд оштрафував власника закладу та всіх учасників кавування. Втім, таке покарання оминуло Володимира Зеленського.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1527 рік – Через загорання пивоварні у Львові почалась велика пожежа, яка знищила практично все місто і його околиці - Підзамче і Знесіння. Уціліли лише спотворені вогнем Ратуша, Вірменська церква, стіни Кафедрального собору, монастир францисканців і міські вежі.
• 1880 рік - У Вашингтоні Александер Грехем Белл здійснив передачу першого безпровідного телефонного повідомлення за допомогою винайденого ним разом з Чарльзом Тейнтером фотофона, пристрою для передачі на відстань звуків за допомогою світлового променю.
• 1984 рік - Індійська армія розпочала операцію «Блакитна зірка» зі звільнення Золотого храму в місті Амрітсар (штат Пенджаб) від сикських сепаратистів. В результаті операції, що тривала до 6 червня, загинуло до 600 сепаратистів, 84 військових і близько 5 тисяч мирних жителів, а сам храм зазнав значних руйнувань. В помсту за цю операцію сикхськими екстремістами в тому ж році була вбита прем'єр-міністр Індіра Ганді.

Цього дня народилися

• 1857 рік - Жак де Морган, французький археолог; вів розкопки в Єгипті і Месопотамії, де знайшов «Кодекс Хаммурапі».
• 1863 рік - Євген Омелянович Петрушевич, український громадсько-політичний діяч, президент Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР).
• 1974 рік - Сергій Станіславович Ребров, український футболіст («Шахтар» (Донецьк), «Динамо» (Київ), «Тоттенгем Готспур» (Лондон), «Фенербахче» (Стамбул), «Вест Гем Юнайтед» (Лондон), «Рубін» (Казань)) і тренер («Динамо» (Київ).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую