ye-logo.v1.2

Книгу про давню історію та укріплення Плоскирова видав археолог та краєзнавець Володимир Захар’єв

Історія 1786
Наразі частину накладу «Ploskyrof urbs munita» вже передали в бібліотеки Хмельницької територіальної громади
Наразі частину накладу «Ploskyrof urbs munita» вже передали в бібліотеки Хмельницької територіальної громади. Фото: автора

У книзі також є давні карти, схеми, малюнки, гравюри, які доповнюють історичні відомості.

Книгу про давню історію та укріплення Плоскирова видав наприкінці травня подільський археолог та краєзнавець Володимир Захар’єв. Її назва «Ploskyrof urbs munita» у перекладі з латини звучить як «Плоскиров – укріплене місто». Це історія укріплень міста та їхніх досліджень.

Володимир Захар’єв розповідає, що за основу створення цього науково-пізнавального видання взяв найменш вивчений період історії нинішнього Хмельницького. А саме: від 1431 року, коли у документах вперше згадуються Плоскирівці, до періоду XVI-XVIII століть, коли вони перетворювалися на старостинське місто Плоскирів.

«В жодному разі я не мав за мету щось беззаперечно стверджувати, адже та інформація, яку ми черпаємо, переважно з письмових джерел, в ідеалі мала б бути підкріплена археологічними дослідженнями», - зазначає Володимир Захар’єв.

Утім, додає, що, працюючи над виданням він зібрав усе, що було напрацьоване та написане попередниками – Михайлом Орловським, Сергієм Єсюніним, Тарасом Вихованцем, Сергієм Трубчаніновим, Миколою Петровим, згадки Еріха Лясоти та Ульріха фон Вердума. У книзі зібрані схеми, давні карти, малюнки, які доповнюють історичні відомості. Також згадані й дискусії, які велися довкола тих чи інших періодів розвитку і становлення міста, а також - існування укріплень Плоскирова.

Деякі висновки зроблені, до речі, на основі досліджень під час археологічного нагляду на вулиці Староміській, які проводилися у 2020-у. Нагадаємо, торік, тут Володимир Захар’єв зумів дослідити частину вулиці, яку, за словами науковця, можна з впевненістю датувати першою половиною – серединою XVIII століття. У котловані ним було зафіксовано три об’єкти, які свого часу використовувалися як житла чи торгівельна інфраструктура. А також знайти велику кількість датуючого матеріалу, зокрема кераміки, скляних, кістяних та навіть дерев’яних виробів.

Книга наразі вийшла накладом у сотню примірників та коштом автора. Утім, каже Володимир Захар’єв, якщо знайдуться меценати, то буде додрукований додатковий тираж.

«Цього року виповнюється 590 з дня першої згадки про поселення Ploskirоwcze – Плоскирівці, яке нині має назву Хмельницький. Тож така книга була б доречною в кожній родині хмельничан, щоб і дорослі, і діти мали змогу пізнавати історію міста. Так само була б вона доречною і у школах, адже за нею можна вивчати історію нашого краю», - каже Володимир Захар’єв.

Наразі частину накладу «Ploskyrof urbs munita» вже передали в бібліотеки Хмельницької територіальної громади.

До теми: Хмельницькому – 590: коли та де віднайшли першу згадку про Плоскирівці

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую