ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Cтратили 26 вояків армії УНР: 101 рік тому відбувся бій під Великими Зозулинцями

Історія 1504
11 грудня 2018 року у Великих Зозулинцях українських вояків перепоховали за християнським звичаєм та з військовими почестями
11 грудня 2018 року у Великих Зозулинцях українських вояків перепоховали за християнським звичаєм та з військовими почестями. Фото: ілюстративне old.uinp.gov.ua

На місці братської могили ведеться будівництво військового меморіалу.

Сьогодні, 7 липня, виповнюється 101 рік бою у Великих Зозулинцях. Нині тут споруджують пам’ятник на братській могилі вояків Армії Української Народної Республіки, щоб вшанувати полеглих бійців за волю та незалежність України. Саме тут у бою з більшовиками загинули 26 козаків та старшин 6-ї Запасової стрілецької бригади Армії УНР у липні 1920 року.

Як свідчать історичні джерела, у 1920-му Великі Зозулинці та довколишні села стали ареною запеклих боїв між частинами Армії Української Народної Республіки та Червоної армії.

Вдосвіта 7 липня 1920 року 6-та Запасова бригада Армії УНР прийняла бій з 8-ю кавалерійською дивізією Червоного козацтва. Більшовики захопили український обоз, в якому, крім військового майна, здійснювалось транспортування хворих і поранених. Рятуючи побратимів від загибелі, до більшовицького полону потрапили козаки та старшини з 6-ї Запасової стрілецької бригади Армії УНР.

Після відмови перейти на службу до ворога червоноармійці пограбували полонених і стратили їх. Хорунжому 6-ї Запасової стрілецької бригади Кобилянському, який дістав вогнепальне поранення і поранення від удару списом, вдалось врятуватися з-під розстрілу через раптову атаку 13-ї дивізії Війська Польського, що повела наступ на Великі Зозулинці.

Обставини страти українських полонених були докладно описані Кобилянським командиру бригади полковнику Гнату Порохівському і невдовзі знайшли відображення у рапорті комбрига на ім’я командувача запасовами частинами Армії УНР.

У жовтні 2018 року року співробітниками комунального підприємства Львівської обласної ради «Доля», на замовлення Українського інституту національної пам’яті, була досліджена поховальна яма на території села Великі Зозулинці. У ямі виявили останки 26-ти людей зі слідами насильницької смерті. Характер розташування останків підтвердив свідчення історичних джерел та місцевих старожилів. 11 грудня 2018 року у Великих Зозулинцях українських вояків перепоховали за християнським звичаєм та з військовими почестями.

Цієї весни на місці братської могили вояків розпочали будівництво військового меморіалу. Фото: з фейсбук-сторінки Благодійного фонду "Героїка"

Цієї весни на місці братської могили вояків розпочали будівництво військового меморіалу. Цей масштабний проєкт реалізовує благодійний фонд «Героїка». Зводять пам’ятник на благодійні пожертви. Це буде найбільший на Поділлі меморіал на могилі вояків Армії УНР.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую