ye-logo.v1.2

Загибель Михайла Чекмана та суд над Януковичем — 21 липня в історії

Історія 6850
Михайло Чекман з дружиною загинули за кілометр від села Грушка Кам
Михайло Чекман з дружиною загинули за кілометр від села Грушка Кам'янець-Подільського району. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

21 липня 2002 року в автокатастрофі загинув тодішній Хмельницький міський голова Михайло Чекман і його дружина Галина Сергіївна. Трагічна аварія сталася на автодорозі Стара Ушиця – Гораївка, за кілометр від села Грушка Кам’янець-Подільського району.

Михайло Костянтинович народився 16 серпня 1946 року в селі Чаньків Дунаєвецького району. Фактично у місцеве самоврядування він прийшов у 1981 році, ставши заступником голови Хмельницького міськвиконкому. У 1990-му Михайла Чекмана обрали головою міської ради, а з 1998-го — Хмельницьким міським головою.

Михайлу Костянтиновичу посмертно надано звання «Почесного громадянина міста Хмельницького», на його честь перейменовано колишній Центральний міський парк культури та відпочинку імені 500-річчя міста та названо школу №13, що у мікрорайоні Лезневе.

До речі, у цьому навчальному закладі створено історико-краєзнавчий музей. Його експозиція присвячена історії школи та пам’яті Михайла Чекмана. Один з експонатів — поштова марка з його портретом. Ініціював її друк президент асоціації «Нормандія — Україна» Гі Дюпон. Михайло Чекман став першим українцем, який удостоївся такої високої честі. Таким чином уряд Франції оцінив його вклад у налагодження партнерських відносин між Україною та Францією.

Марка, випущена на честь Михайла Костянтиновича. Фото: зі сайту Хмельницької міської централізованої бібліотечної системи

Марка, випущена на честь Михайла Костянтиновича. Фото: зі сайту Хмельницької міської централізованої бібліотечної системи

Цей день в історії Хмельниччини

У Меджибожі 21 липня 1915 року відбувся міщанський схід, тобто зібрання. На нього зійшлися так звані «п’ятидвірні депутати», які були делегатами від кожних п’яти дворів міщан. На цьому зібрані вони вирішили не давати згоди на зміну статусу Меджибожа з містечка на місто.

А передісторія цієї події була такою: у 1912 році в Меджибожі виникла ініціатива набути статусу міста. Зокрема, 26 серпня 1912 року на ім’я міністра внутрішніх справ було надіслано прохання про перейменування містечка Меджибіж на місто Бородіно на честь 100-ліття великої перемоги у війні 1812-го. Втім, люди та історія розпорядилися інакше.

21 липня 2004 року Хмельницькому державному університету надано статус національного. Того дня президент України підписав указ, у якому зазначалося: «Ураховуючи загальнодержавне і міжнародне визнання результатів діяльності Хмельницького державного університету у розвиток національної освіти і науки постановляю: надати Хмельницькому державному університету статус національного».

Цього дня у 2010 році місцеві та загальноукраїнські ЗМІ повідомляли, що хмельничанин подав до суду на тодішнього президента Віктора Януковича. Хмельничанин Володимир Волосюк вимагав зобов’язати очільника держави публічно вибачитись перед українським народом за заперечення Голодомору як геноциду.

У своєму позові чоловік наголосив, що Янукович, заявивши 27 квітня у Страсбурзі про заперечення Голодомору як геноциду українського народу, зганьбив честь і гідність позивача й вчинив акт наруги над мільйонами вбитих. Оскільки позивач живе у Хмельницькому та має похилий вік, його інтереси у Київському Печерському суді представляв адвокат. Сам Янукович ситуацію не коментував. Після низки судових засідань, апеляційний суд Києва 8 грудня 2010 року не задовольнив апеляцію на рішення Печерського райсуду щодо заперечення Віктором Януковичем Голодомору як геноциду українського народу.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

356 рік до нашої ери — Вважається що саме у ніч з 20-го на 21 липня житель міста Ефес (нині турецьке місто Сельчук) Герострат спалив храм давньогрецької богині Артеміди. Під час тортур він зізнався, що знищив святиню, щоб увійти в історію. Щоб покарати Герострата за його злочин, місцева влада після його страти заборонила згадувати його ім’я. Однак він все ж досяг своєї мети. З його іменем, яке попри зміну епох досі залишається у пам’яті поколінь, навіть пов'язаний крилатий вислів — «Геростратова слава». Мається на увазі досягнення слави, яка стала рівноцінною ганьбі. Щодо Храму Артеміди, його вдалося врятували й у відновленому вигляді він став одним зі семи чудес світу. Проте історія виявилася до нього невблаганною…

365 рік — У Східному Середземномор’ї стався підводний землетрус. Його з епіцентр був поблизу острова Крит. Особливо сильно постраждала територія Північної Африки. Зокрема, Лівія, Олександрія та дельта Нілу. Там загинуло кілька десятків тисяч людей. Крім того, землетрус частково зруйнував одне зі семи чудес світу — Олександрійський маяк. А завершив знищення пам’ятки античного світу інший землетрус у 1375 році.

Цього дня народилися

1882 рік — Давид Бурлюк, український художник-футурист, поет, теоретик мистецтва, літературний і художній критик.

1898 рік — Георгій Лангемак, український радянський вчений, один розробників ракетної техніки й авторів реактивного міномета «Катюша». Репресований радянською владою у 1938 році.

1899 рік — Ернест Хемінгуей, американський письменник, автор романів «Прощавай, зброє!», «По кому подзвін», «Старий і море»…

1906 рік — Олена Теліга, українська поетеса, публіцистка, літературний критик, діячка ОУН.

1907 рік — Олег Ольжич (Олег Кандиба), український поет, археолог, один з чільних діячів ОУН.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую