ye-logo.v1.2

Стипендія для найбіднішого гімназиста та мітинг у Хмельницькому — 10 серпня в історії

Історія 2423
Гімназія у Кам
Гімназія у Кам'янці-Подільському на листівці початку XX століття. Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

На початку минулого століття у Кам’янці-Подільському працювало три гімназії: чоловіча та жіночі Маріїнська й Славутинської. З двома з них пов’язана досить трагічна сторінка життя однієї з найвпливовіших людей міста, місцевого адвоката, землевласника, гласного міської думи та мецената — Данила Яковича Бабичева.

Саме 10 серпня 1904 року помер його син Костянтин. На той час він був учнем Кам’янець-Подільської чоловічої гімназії. Того ж року Данило Якович у пам’ять про свого сина пожертвував шість тисяч рублів, які зберігалися в місцевій скарбниці як спеціальні кошти гімназії. Відсотки з цієї суми призначалися на щорічну стипендію одному з найбідніших учнів закладу. Спершу директор пропонував трьох кандидатів. З них головного претендента обирали представники педагогічної ради гімназії шляхом таємного голосування. До речі, користування стипендією не накладало на цього учня жодних зобов’язань.

Ще один подарунок зробив Данило Бабичев зробив приватній жіночій гімназії Славутинської. У 1905 році він віддав за невелику платню на десять років у розпорядження цього навчального закладу свій триповерховий будинок, пристосувавши його для навчальних потреб.

Цей день в історії Хмельниччини

10 серпня 1919 року в Кам’янці-Подільському на військовій нараді затверджено план наступу Армії Української Народної Республіки на Київ. У це військо входило 30 тисяч людей, 120 гармат і 350 кулеметів. Доповнювало його не менш значні сили Української галицької Армії. А це майже 50 тисяч людей, 158 гармат і 546 кулеметів. Власне завдяки об’єднанню їх зусиль українські воїни, виступивши проти більшовиків 30 серпня того ж року, змогли відвоювати Київ.

А у Хмельницькому 10 серпня 2011 року під стінами міської ради пройшов мітинг проти будівництва мечеті. Того дня у порядку денному сесії міськради був проєкт рішення №54 «Про надання дозволу на розроблення проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки Духовному управлінню мусульман України». Ймовірна поява мечеті в місті викликала чималий супротив. Листи до ради навіть надіслали митрополит Хмельницький і Старокостянтинівський Антоній, Єпископ Ординарій Кам’янець-Подільської Дієцезії Леон Дубравський, Єпископ Хмельницький і Кам’янець-Подільський Адріан. Усі виступили проти появи мечеті в Хмельницькому. Як наслідок, на сесії цей проєкт рішення депутати фактично не розглядали. Голосуючи за «основу», вони вирішили навіть не говорити про можливість спорудження мечеті та відмовили у виділенні земельної ділянки. Лише п’ятеро депутатів натиснули на кнопку «за». 

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1876 рік — У канадській провінції Онтаріо пролунав перший у світі міжміський телефонний дзвінок. Відстань між абонентами склала 13 кілометрів.

1897 рік — Працівник дослідницької лабораторії компанії «Bayer AG» Фелікс Гоффман вперше отримав ацетилсаліцилову кислоту, придатну для використання у медицині. Фармацевтична фірма зареєструвала новий препарат під торговою маркою «аспірин».

В цей день народилися

1737 рік — Антон Лосенко, український живописець, педагог і культурний діяч.

1941 рік — Роман Лубківський, український письменник, дипломат, політик і громадський діяч. Зокрема, його авторству належать такі збірки поезій як «Зачудовані олені», «Громове дерево», «Погляд вічності», «Зелене серце»... Роман Мар’янович також був народним депутатом України першого скликання. Саме він ініціював започаткування традиції складення присяги президентами України на Пересопницькому Євангелії.

Читайте також: Різьблена голова кабана у хмельницькому музеї: які секрети приховує експонат

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую