ye-logo.v1.2

Переправа через Дністер турецьких військ і чому повторно зацвіли магнолії — 11 серпня в історії

Історія 3477
Карта Кам
Карта Кам'янець-Подільської фортеці 1691 року. Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

11 серпня 1672 року турецькі війська почали переправлятися через Дністер. Тривало це три дні — до 13 серпня. Й цього ж місяця після майже двотижневої оборони перед армією султана Магомета IV капітулювала Кам’янець-Подільська фортеця.

Такій грізній силі, яка прийшла на Поділля, Річ Посполита у той час не була готовою протиставити належний захист. Коронний гетьман Ян Собеський, на якого покладався обов’язок обороняти державу, не маючи жодних можливостей ведення бою у полі, планував максимально можливу підготовку укріплень Кам'янця з розрахунком затримати турецькі сили і дати можливість зібрати як регулярне військо, так і шляхетське ополчення.

Щоб протистояти турецькій навалі, Собеський планував підтягнути до Кам’янця всі гарнізони з ближніх фортець та міст, за винятком таких найважливіших, зокрема Меджибожа, Бара, Брацлава. Також король розпорядився, щоб гетьман Каненко надіслав на підтримку кам’янецького гарнізону тисячу-півтори козаків. Але поразка підляського каштеляна Лужецького під Четвертинівкою 18 липня від турецько-татарсько-українського війська зруйнувала плани коронного гетьмана та посилила загрозу на південному кордоні.

Сконцентрована на лівому березі Дністра турецька армія мала потужну артилерію, загалом майже сто гармат, з них — 26 важких. Турецьке командування діючи за своїм планом, вважало найпершим завданням заволодіння Кам’янцем. Це дало б змогу отримати нові можливості для дальшого просування вглиб Речі Посполитої. Проте здобуття цього форпосту видавалось нелегким.

Цей день в історії Хмельниччини

11 серпня 1711 року зі Сатанова до Кам’янець-Подільського прибув російський імператор Петро I. Він перебував у місті два дні, детально оглядав місцеві фортифікації, а вже звідти вирушив у Росію. Дорогою він зупинився у Плоскирові, тобто нинішньому Хмельницькому. Там він зупинився у заїжджому будинку, який був розташований у районі перехрестя сучасних вулиць Кам’янецької та Примакова.

Нині там височать корпуса кооперативного технікуму та універмагу «Юність». Проте раніше були розташовані єврейські квартали з одноповерховою хаотичною забудовою. Серед тих маленьких будиночків, приблизно на місці технікуму, виділялася дерев’яна споруда заїжджого двору. Фактично всі подорожні, які проїздили через Плоскирів, зупинялися тут на ніч. Так траплялося не тому, що цей двір був найкращим у містечку. Просто іншого на той час не було.

Сатанів. Мазанка під соломою, в якій нібито зупинявся Петро I. Фото: kampod.at.ua

Мазанка під соломою, в якій у Сатанові нібито зупинявся імператор Петро I. Фото: kampod.at.ua

А торій цього дня сайт «Є» писав, що посеред серпня у Ботанічному саду Хмельницького національного університету вдруге зацвіли магнолії. Таке явище спостерігають тут уже не вперше. Як розповіла доцентка кафедри екології ХНУ Людмила Казімірова вже кілька років поспіль, окрім весняного цвітіння, у серпні або ж восени на магноліях вдруге з’являються квіти.

«Повторне цвітіння рослин в останні роки явище часте. Основною причиною цього є погодні умови, які викликають у них стрес. Цьогоріч (йдеться про 2020-й — авт.) — це дисбаланс, пов’язаний з частими дощами та спекою», — пояснила Людмила Казімірова. 

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1887 рік — Американський астроном Асаф Холл відкрив перший супутник Марса, який отримав назву Деймос, що означає «жах». Деймос був одним зі синів давньогрецького бога війни Ареса.

1999 рік — На всій території Європи спостерігалось досить рідкісне явище — повне сонячне затемнення. Найкраще його було видно у столиці Румунії Бухаресті. Там воно було стовідсотковим.

2016 рік — Рада Безпеки ООН провела закрите засідання щодо збройних провокацій російських спецслужб у Криму. На ньому підтвердила позицію щодо територіальної цілісності України. Проти цього рішення голосувала лише Російська Федерація.

В цей день народилися

1894 рік — Віра Білецька, українська фольклористка й етнографиня.

1950 рік — Стів Возняк, американський піонер комп’ютерних технологій. Він сконструював один з перших персональних комп’ютерів у світі: «Apple I» та «Apple II». Також він разом зі Стівом Джобсом заснував нинішню корпорацію «Apple».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую