ye-logo.v1.2

Копія мосту Сан-Франциско у Славуті й спорудження Берлінського муру — 13 серпня в історії

Історія 4880
Міст у Славуті збудований у 1970-му як копія мосту в Сан-Франциско
Міст у Славуті збудований у 1970-му як копія мосту в Сан-Франциско. Фото: зі сторінки у фейсбуці спільноти «Славута. Місто, яке зникає?»

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Міст «Золота Брама» довжиною понад 2 тисячі 737 метрів давно став одним з пізнаваних символів американського міста Сан-Франциско. Зокрема, він неодноразово з’являвся у численних кінострічках. В рази зменшена копія цього мосту, як стверджують місцеві жителі, збудована у Славуті. Власне 13 серпня минулого року сайт «Є» писав про ремонт цієї канатної переправи.

Місцеві активісти стверджують, що канатний міст у Славуті забудований в 1970 році як зменшену копію «Золотих воріт» у Сан-Франциско. У 1990-х він почав поступово занепадати. Тому торік виникла ініціатива відновити його: відремонтувати, пофарбувати у «міжнародний помаранчевий» колір і прикрасити його прапорами України та США. Ідею активістів перетворити місток в одну з родзинок Славути підтримала місцева, а краєзнавець і письменник Валерій Напиткін зібрав усі матеріали про нього й видав окремою книгою. Зрештою пофарбувати цей міст вдалося 21 серпня. На це довелося витратити орієнтовно 60 літрів фарби.

«Терли, дерли, ремонтували, варили, монтували, фарбували, співали, варили борщ, вареники, пекли хот-доги, пили узвар та кока-колу, співали та підтанцьовували. А ще знайомилися, гуртувалися, сміялися, здружилися, підняли прапори, заспівали Славень», — так коротко описав весь процес ремонту один з організаторів відновлення містка В’ячеслав Соколовський.

Цей день в історії Хмельниччини

І ще трішки про тему мостів: 13 серпня 1996 року в Кам’янці-Подільському за участю київських фахівців Ольги Пламеницької та Георгія Фукси відбулася нарада з щодо ліквідації аварійного стану Замкового мосту та його реставрації. Однією з причин її проведення стало те, що того року обвалився шмат скелі під мостом. До 1996 року мостом займалися українські мостобудівники і реставратори. Вони довго досліджували міст і встановили, що бічні мури мосту деформуються, і цей процес прогресує.

За підсумками наради у квітні 1998 року розпочали комплексне інженерно-технічне дослідження мосту. Його провела робоча група у складі завідувача відділу реставрації пам'яток архітектури НДІТІАМ Ольги Пламеницької, завідувача відділення Варшавського науково-дослідного інституту доріг і мостів, доктора-інженера Януша Римші. Дослідники оглянули споруду зовні, проникли в її середину через спеціально зроблені шурфи. З'ясувалося, що всі елементи мосту, крім пілонів, є гостроаварійними. Прогнозуючи, чим загрожує така ситуація, експерти зазначили: «Відшарування бічних мурів перепинити неможливо. Аварія неминуча й полягатиме у зсуненні їхнього масиву й обрушенні мосту. Це спричинить втрату унікальної в Європі пам'ятки, втрату міської комунікації, погіршення екологічної та гідрологічної ситуації в місті, людські жертви».

Замковий міст, який веде до фортеці у Кам’янці-Подільському. Вигляд із півдня. Фото: OlegB / uk.wikipedia.org

Замковий міст, який веде до фортеці у Кам’янці-Подільському. Вигляд із півдня. Фото: OlegB / uk.wikipedia.org

До речі, про аварійний стан мосту почали говорити ще у 1911 році. Про це свідчить листування губернської влади з царським урядом, в якому йшлося про необхідність негайного капітального ремонту мосту. Але тоді до ремонту так і не приступили. Загалом вік Замкового мосту українські та польські науковці рахують з 2 століття нашої ери, вважаючи міст найстаршим у Центрально-Східній Європі. Та попри історію та значення пам'ятки вона досі в аварійному стані.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1961 рік — У Берліні стартувало спорудження загорожі, яка на кілька десятків років розділила західну та східну частини міста та й Німеччини загалом. Через кілька днів, 15 серпня, дротяну загорожу почали замінятись бетонним муром висотою до п’яти метрів з колючим дротом і сторожовими вежами. До 9 листопада 1989 року Берлінська стіна, довжиною 155 кілометрів, слугувала державним кордоном Німецької Демократичної Республіки з Західним Берліном.

1990 рік — Президент СРСР Михайло Горбачов видав указ про відновлення прав усіх жертв політичних репресій у Радянському Союзі впродовж 1920-1950 років.

В цей день народилися

1655 рік — Йоганн Христоф Деннер, німецький майстер музичних інструментів, винахідник кларнета.

1899 рік — Альфред Гічкок, британський кінорежисер, з ім’ям якого пов’язане становлення жанру «трилерів». Зокрема, йому належать такі культові кінострічки як «Психо», «Запаморочення», «Птахи»…

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую