ye-logo.v1.2

Пересопницьке Євангеліє та екосвідомий пес зі сміттєзвалища — 15 серпня в історії

Історія 3949
464 роки тому стартувало написання Пересопницького Євангелія
464 роки тому стартувало написання Пересопницького Євангелія. Фото: istpravda.com.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

15 серпня 1556 року в Заславі, тобто нинішньому Ізяславі Хмельницької області, писець Михайло Васілієвич почав роботу над створенням Пересопницького Євангелія. А його написання було завершено 29 серпня 1561-го вже у Пересопницькому монастирі, що у селі Пересопниця Рівненської області.

Пересопницьке Євангеліє — це один з перших українських перекладів канонічного тексту Четвероєвангелія. Написане воно староукраїнською писемною мовою. Усе, що відомо дотепер про цю пам’ятку, переважно ґрунтує на її ж тексті: записах післямови й у кінці окремих частин. Зокрема, відомо що фінансувала працю над рукописом дружина князя Кузьми Івановича Заславського Анастасія Юріївна, яка походила з роду Гольшанських.

З часу свого завершення пам’ятка зберігалася у Пересопницькому монастирі, а з 1799 року — в архіві бібліотеки Переяславської семінарії. А в 1919-му її передали в Центральний пролетарський музей Полтавщини, а 1940-у — в новоствореного Художній музей. Однак після нападу нацистської Німеччини на Радянський Союз Євангеліє разом з іншими цінностями музею евакуювали на Схід. Після завершення Другої світової війни пам’ятку передали заповіднику «Києво-Печерська лавра». А 24 грудня 1947 року — відділу (нині інститут) рукопису Бібліотеки Академії наук УРСР (нині Національна бібліотека України імені Володимира Вернадського), де й зберігається дотепер.

Пересопницьке Євангеліє важить дев’ять кілограмів і 300 грамів. Воно написане пізнім уставом на пергаменті форматом 380 на 240 міліметрів і складається з 482 аркушів. З 1991 року стало традицією під час присяги президента на вірність народові України поряд з Конституцією України та Актом проголошення незалежності України класти Пересопницьке Євангеліє як найдорожчу духовну святиню. На ньому під час інавгурації присягали Леонід Кравчук, Леонід Кучма, Віктор Ющенко, Віктор Янукович, Петро Порошенко та Володимир Зеленський.

Цей день в історії Хмельниччини

Під час облоги фортеці у Кам’янці-Подільському 15 серпня 1672 року турки зробили підкопи під трьохаркову браму біля Рожанки та фортечний мур між Ляською та Тенчинською вежами та висадили їх у повітря. Через трьохаркову браму турки хотіли проникнути в «передмістя», а далі — i в саме місто через Замковий міст. Через пробоїну в фортечному мурі між Ляською та Тенчинською вежами турки планували проникнути у замок. Під вечір 15 серпня турки почали штурмувати фортецю, але її захисники відбили атаку. Вночі нападники повторили спробу штурму, але, втративши майже дві тисячі людей, відступили.

Як наслідок, турецьке командування вирішило перейти до облоги міста. Будь-яке сполучення Кам’янця зі зовнішнім світом заблокували татарські чамбули й козаки Дорошенка. Вони прибули 16 серпня та розташувались на Орининських полях. На кожному фланзі поставили по батареї, в центрі — дві батареї. В тилу правого флангу стояв намет султана, звідки він міг спостерігати за перебігом битви.

А торік 15 серпня кореспонденти сайту «Є» писали про історію пса Гуфі, який жив на місяцевому сміттєзвалищі. Приблизно шість років тому його підібрала родина та привезла до свого будинку. Опісля Гуфі став своєрідною зіркою: він завів власну сторінку в інстаграмі та почав навчати хмельничан, як бути екосвідомими.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1534 рік — Іспанський католицький священник Ігнатій Лойола зі шістьма своїми однодумцями заснував у Парижі орден єзуїтів. Головне завдання цього Товариства Христа полягало у наверненні іновірців у католицизм.

1649 рік — Під Зборовом військо Богдана Хмельницького розбило армію Речі Посполитої під проводом короля Яна ІІ Казимира. Зборівська битва тривала два дні. Хоча вона завершилася перемогою Богдана Хмельницького, не принесла йому значного успіху: 18 серпня гетьман був змушений підписати з королем Зборівський договір.

1997 рік — В Україні засновано орден княгині Ольги: державну нагороду для відзначення жінок за значні заслуги у державній, виробничій, громадській, науковій, освітянській, культурній, благодійницькій та інших сферах життя. Того дня відповідний указ підписав президент Леонід Кучма.

В цей день народилися

1769 рік — Наполеон I Бонапарт, французький імператор.

1771 рік — Вальтер Скотт, шотландський письменник, одним з найвідоміших його творів є роман «Айвенго».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую