ye-logo.v1.2

Освячення собору й теракт у США — 11 вересня в історії

Історія 2158
Загалом теракт 11 вересня забрав життя 2 тисяч 996 людей
Загалом теракт 11 вересня забрав життя 2 тисяч 996 людей. Фото: en.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Літаки, які врізаються у хмарочоси. Такі кадри двадцять років тому шокували багатьох людей у різних куточках світу. Саме цього дня у США стався теракт 11 вересня 2001 року, також відомий як 9/11. Вранці того дня 19 терористів-смертників захопили чотири пасажирські авіалайнери. Два літаки спрямували у північну та південну вежі комплексу Всесвітнього торгового центру, що у Нью-Йорку. Після зіткнення у всередині хмарочосів спалахнула пожежа. Вогонь розплавив опорні сталеві конструкції, через що впродовж однієї години й 42 хвилин обидві 110-поверхові вежі-близнюки обвалилися.

Ще один з літаків терористи спрямували у будівлю Пентагону, неподалік від столиці Вашингтону. Завдяки цьому вони частково зруйнували західну частину штаб-квартири Міністерства оборони США. Пасажири і команда четвертого авіалайнера, дізнавшись про долю інших, атакували викрадачів і спрямували літак у безлюдне поле поблизу містечка Шанксвілл, штат Пенсильванія.

Загалом під час теракту 11 вересня загинуло 2 тисячі 996 людей, а понад 6 тисяч — отримали поранення. Серед загиблих є також 12 українців: більшість свого часу емігрували у США. Таким чином теракт 11 вересня став найбільшим в історії за кількістю жертв.

Підозра вчиненні теракту швидко впала на організацію «Аль-Каїда». Згодом США розпочали так звану «Війну з тероризмом» і вдерлися в Афганістан, щоб скинути режим талібан. Його представники переховували терористів з «Аль-Каїди». Втім, нещодавно після виведення американського контингенту таліби знову повернулися до влади в Афганістані. Хоча лідер «Аль-Каїди» Усама бен Ладен спершу заперечував будь-яку причетність до теракту, зрештою він взяв на себе відповідальність за атаки. У травні 2011 року американські спецпризначенці знайшли та вбили його, коли бен Ладен переховувався у Пакистані.

Цей день в історії Хмельниччини

У Кам’янці-Подільському 11 вересня 1878 року освятили Казанський собор, який став головним православним храмом міста. Видання «Подільські єпархіальні відомості» про цю подію писало що, всі вулиці та провулки, як вели від старого собору до нового, були заповнені людьми, які прийшли на урочистості. Грала військова музика. Варто сказати, що будівля нового собору до 1866 року належала католицькій громаді. Після того як царським указом ліквідували католицьку дієцезію. Ліквідовано було і монастир кармелітів босих, скасовано і його костел. Тож його будівлю вирішили переробити на православний собор. Справа виявилася не простою та затягнулася на одинадцять років. Діяв собор до 1935 року. Під час широкої антихристиянської кампанії, коли на Поділлі закрили більшість храмів, Казанський собор знищили.

11 вересня 2012 року в Кам’янці-Подільському знімали епізодів першого українського повнометражного дитячого фільму «Іван Сила», режисера Віктора Андрієнка. Сценарій за книжкою Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу» у 2007 році написав Ігор Письменний. У ролі Івана Сили знімався Дмитро Халаджі.

11 вересня 2019 року в урочищі «Облоги» на південній околиці Ізяслава відкрили пам’ятний знак жертвам Голокосту. Саме на цьому місці в 1941 році нацисти вбили понад тисячу євреїв. Автором пам’ятного знаку став латвійський скульптор Глєб Пантєлєєв. Він зазначив, що його скульптура є спробою висловити конфлікт хаосу та гармонії, а гармонія — це праця та зусилля.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1927 рік — Потужний землетрус на південному березі Криму спричинив значні руйнування від Севастополя до Феодосії. Саме цей землетрус потрапив до сюжету роману «Дванадцять стільців» Ільфа і Петрова.

1943 рік — У Харкові створено Державний український народний хор. Організатором і першим керівником колективу був Григорій Гурійович Верьовка, ім’я якого колектив носить з 1965 року. Того ж року колективу надано звання заслуженого, а 1997-го — статус національного.

Цього дня народилися

1862 рік — О. Генрі, американський письменник, майстер жанру оповідання.

1864 рік — Павло Грабовський, український поет-лірик, публіцист, перекладач.

1935 рік — Арво Пярт, естонський композитор.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую