ye-logo.v1.2

Здача Кам'янця-Подільського полякам - 21 вересня в історії

Історія 1531
У 1699 році після підписання Карловицької угоди Поділля з Кам
У 1699 році після підписання Карловицької угоди Поділля з Кам'янцем повернулося до складу польських земель. Фото: ілюстративне з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У ніч на 21 вересня відзначають Міжнародну ніч кажанів. Це незвична загальноєвропейська природоохоронна акція, в якій беруть участь країни, що є сторонами Угоди про збереження кажанів у Європі.

Головна мета – привернути увагу громадськості до проблем рукокрилих та їх охорони, а також розвінчати міфи навколо звірків, перед якими багато людей відчувають невиправданий забобонний страх. Насправді кажани – надзвичайно вразливі тварини, величезну користь яких для природи важко переоцінити. 

Про те, чим особливі ці тварини, де на Хмельниччині живуть та розмножуються рідкісні види кажанів, чому їх потрібно охороняти і у які міфи, пов’язані з кажанами, не варто вірити, сайту «Є» розповів науковий співробітник Національного природного парку «Подільські Товтри» Михайло Дребет.

Як розповідає пан Михайло, кажани - єдині ссавці у світі, здатні до активного польоту. Для орієнтування в просторі вони користуються складними механізмами ехолокації. А ще кажани - надзвичайно вразливі тварини, котрі характеризуються дуже низькою плодючістю: як правило самка народжує всього одне дитинча на рік! І, до речі, як і інші ссавці, самки годують своїх малят грудним молоком, а не комахами.

На Поділлі трапляється 17-20 видів кажанів. Фото: з архіву

Цей день в історії Хмельниччини

21 вересня почалася підготовка до передачі Кам’янця-Подільського від турків, які володіли містом 27 років, до поляків. Історик Юхим Сіцінський у своїй праці описував цю подію: Церемонія здачі Кам’янця відбувалася на Підзамчі. Тут (11 вересня за старим стилем) розташувалися обозом турецькі мешканці, що були в Кам’янці, військо ж із начальством було поки що в замку. Неподалік від цього табору розташувалися поляки з кіннотою та піхотою під керівництвом призначених для прийому міста комісарів на чолі з київським воєводою Мартіном Контським». Сама церемонія відбулася наступного дня — 22 вересня (12 вересня за старим стилем) 1699 року.

У 1922 році на Поділлі розпочалось масове розгортання колективізації (об'єднання самостійних селянських господарств у колективні з метою поширення контролю держави). 21 вересня 1922 року відбулось засіданні бюро Подільського губернського комітету, на якому зобов'язали повітові парторганізації розгорнути роботу з "популяризації колективізму серед незаможників". Для підготовки кадрів, здатних її проводити, ухвалили створити в губернській радянсько-партійній школі земельну секцію, випускників якої слід було надавати в розпорядження земельного відділу. Крім того, попросили Народний комісаріат землеробства направити на Поділля працівників "для популяризації колективів і відпустити кошти для підтримки колгоспів".

У 1995 році 21 вересня сесія Кам’янець-Подільської міської ради затвердила герб Кам’янця-Подільського, ескіз якого розробив художник Олександр Горбань. Він був чинним 17 років. У 2012 році сесія міської ради затвердила геральдичний опис малого, середнього та великого гербів міста Кам’янця-Подільського в новій редакції.

У 2013 році хмельничанка Аліна Стадник стала чемпіонкою світу з боротьби. Спортсменка здобула золоту медаль чемпіонату світу з боротьби, який проходить у Будапешті, у ваговій категорії до 67 кілограмів. Фінальний поєдинок з японською спортсменкою Сарою Дошо тривав 2 хвилини 17 секунд.

У 2014 році цього дня у Хмельницькому вишивали найбільшу карту України. Автор ідеї — журналістка і громадський діяч Ірина Кондратенко, малювала країну дизайнер Юлія Плахтій. Вишивали карту всією країною. Почали на початку серпня у Вінниці, кожне місто вишиває свій регіон і передає полотно в сусідню область, Крим вишивали у кожному регіоні переселенці з півострова. Таким чином у листопаді був зафіксований національний рекорд з вишивання карти України.

У 2019 році 21 вересня сталася надзвичайна подія у хмельницькому аквапарку. До служби порятунку «101» надійшов виклик про те, що в приміщені комплексу потрібно виміряти рівень шкідливих речовин у повітрі. Як виявилося пізніше, після відвідування закладу 21 особа звернулася до лікарні із скаргами на нудоту, біль в животі та запаморочення.

Деяким ставало погано просто у закладі. Про подію повідомили рятувальників, медиків та поліцію. На місце відразу відправили близько десяти карет швидкої допомоги. Людей евакуювали. Тих, хто скаржився на погане самопочуття, відразу везли до медзакладів. Медиками було поставлено два попередні діагнози: дітям - отруєння хлорвмісною речовиною, а у дорослим - отруєння дезінфекційними засобами.

Два роки тому 21 вересня до лікарень Хмельницького почали надходити хворі із скаргами на нудоту, біль в животі та запаморочення. Фото: з архіву

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1937 - Вийшла друком повість-казка Джона Толкіна «Гобіт, або Туди і звідти», один з перших творів жанру фентезі.
  • 1940 - відкрито Львівський театр опери і балету.
  • 1963 - у Вашингтоні відбулося урочисте освячення площі під будівництво пам'ятника Тарасові Шевченку.

Цього дня народилися

  • 1801 - народився Борис (Моріц фон) Якобі, російський фізик та електротехнік німецького походження, винахідник електродвигуна, творець гальванотехніки.
  • 1866 - народився Герберт Уеллс, визначний англійський письменник-фантаст.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую