ye-logo.v1.2

Початок затоплення Бакоти та околиць Дністровським водосховищем - 24 жовтня в історії

Історія 22759
У 1981 році 24 жовтня почалося заповнення Дністровського водосховища, яке заховали під своїми водами десятки сіл..
У 1981 році 24 жовтня почалося заповнення Дністровського водосховища, яке заховали під своїми водами десятки сіл... Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У зв’язку з будівництвом Дністровської ГЕС, в жовтні 1981 року русло Дністра перекрили, а 24 жовтня почалося заповнення Дністровського водосховища. Для селян із сіл, що навіки зникли під водами Дністровського водосховища, цей грандіозний проект навіки став незагойною раною на серці…

Так, у селі Бакота ще 60-ті роки почали ходити чутки про можливе затоплення в зв’язку з будівництвом гідроелектростанції на річці Дністер. На початку 70-х років доля села була вирішена примусово і однозначно: будівництво буде і потрібно виселятись. Спеціально сформовані бригади вирубували і спалювали по долинах дерева, інші переносили цвинтарі (досить неприємне явище) на відведені місця, також були сформовані будівельні та інші організації, що забезпечували вчасне переселення.

Бакота до затоплення. Фото: з офіційного сайту села Гораївка

Заповнення водою водосховища тривало декілька років. Вже у липні 1987 року воно досягло того рівня, який маємо сьогодні. 27 жовтня 1981 року у зв’язку із затопленням знято з обліку села Конилівка та Кривчани Староушицької селищної ради, Бакоту та Студеницю Колодіївської сільської ради. Із зони затоплення Дністровського гідровузла планувалося вивезти типові для Поділля споруди на Карвасари в Кам’янець-Подільський, але проєкт так і не вдалося реалізувати.

Читайте також: Невідома Бакота: про що пам'ятають і чому їдуть сюди щороку жителі неіснуючого села.

Загалом, у результаті реалізації проєкту з будівництва Дністровського гідровузла, переселенню підлягало 7 тисяч 486 дворів із 63 сіл Тернопільської, Чернівецької, Хмельницької та Вінницької областей. Людей, які жили у селах попередили про виселення: комусь дали житло, для когось була передбачена компенсація на побудову нового. Але всі будинки в селах, перед затопленням, люди повинні були зруйнувати, територію зачистити. Тому жодного села на дні Дністра вже немає.

Цей день в історії Хмельниччини

24 жовтня 1925 року в Проскурові (нині Хмельницький) відбулось відкриття державного драматичного театру. Згідно з газетними повідомленнями того часу, ця подія викликала багато позитивних емоцій у жителів міста: «...відкриття відбулося 24 жовтня 1925 року, що стало справжнім святому для проскурівчан. Це перший театр такого типу на Поділлі, який увійшов до загальної мережі театрів України». Розташувався він у приміщення на вулиці Проскурівській, 43. Зараз в цій будівлі знаходиться Хмельницький міський будинок культури.

Також у 2019 році 24 жовтня сайт «Є» писав про святкування 90-річного ювілею Хмельницьким обласним краєзнавчим музеєм. Його відкрили у 1929 році в Проскурові. Тоді це був музей санітарної культури, від якого в 1933 році відокремився краєзнавчий відділ. Згодом, коли Проскурів став центром Кам’янець-Подільської області, музей отримав статус обласного. Цей період один з найтяжчих у його історії, адже у повоєнний період довелось повністю відновлювати фонди музею.

У 1954 році Проскурів був перейменований на Хмельницький, а заклад отримав назву Хмельницький обласний краєзнавчий музей і з 1986 року розташовується на вулиці Подільській. Нині він налічує понад 85 тисяч музейних експонатів та складається з п’яти відділів.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1901 - 43-річна вдова Анна Едсон Тейлор стала першою жінкою, що успішно спустилась бочкою по Ніагарському водоспаду. У свій день народження вона залізла у півтораметрову дерев'яну бочку, котру було зіштовхнуто з канадського боку 60-метрового водоспаду, а потім виловлено нижче по течії ріки. Тейлор сподівалась, що це унікальне досягненя дасть їй можливість заробити грошенят, подорожуючи різними містами, демонструючи знамениту бочку і розповідаючи про подробиці підготовки і виконання стрибка, щоб викупити закладене техаське ранчо. Але, незважаючи міжнародний резонанс досягнення Тейлор, вона прожила ретшу двадцять років свого життя у крайній скруті.
• 1939 - В місті Уілмінгтон, штат Делавер, де розміщувалась штаб-квартира компанії Дюпон, винахідниці синтетичного матеріалу нейлон, вперше у світі у продаж надійшли нейлонові панчохи.
• 1945 - урочисто відкрито Організацію Об'єднаних Націй.
• 1991 - Верховна Рада проголосила без'ядерний статус України.
• 1993 - у соборі Святої Софії в Києві здійснено інтронізацію Володимира Романюка, обраного Патріархом Київським і всієї Руси-України.

В цей день народилися

• 1804 - Вільгельм Едуард Вебер, німецький фізик, творець першого телеграфу.
• 1843 - Генріх Семирадський, український і польський художник, представник пізнього академізму.
• 1867 - Микола Біляшівський, український етнограф, громадсько-політичний діяч.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую