ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухате радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

У Полонному знайшли свинцеві пломби із зображенням лебедя

Історія 1227
Наразі музейники шукають спеціаліста зі сфрагістики, який зможе більше розповісти про знахідку
Наразі музейники шукають спеціаліста зі сфрагістики, який зможе більше розповісти про знахідку. Фото: зі сторінки музею у фейсбуці

Зображення цього птаха мав на родовому гербі останній власник міста Ян Дунін-Карвіцький.

У Полонному до місцевого історичного музею передали експонати, знайдені на місцевому на городі. Це пломби, на яких міститься зображення лебедя, а також є напис назви міста. Знайшла їх на присадибній ділянці полончанка Ірина Рожковська. Зрозумівши, що знахідка може мати історичну цінність, вона передала її музейникам.

Оскільки на одній із пломб є зображення лебедя, то у музеї мають припущення, що вона належить до часів родини Дунін-Карвіцьких. Наразі шукають спеціаліста зі сфрагістики, який зможе більше розповісти про знахідку.

«Дуже приємний прецедент – отримати такий подарунок до музею, - розповів сайту «Є» директор музею Олександр Дацик. – Гадаємо, цій свинцевій пломбі, як мінімум, сто років. Останній власник міста Дунін-Карвіцький на своєму родовому гербі мав зображення лебедя. Тож, швидше за все, ці пломби були власністю саме цього роду. Орієнтовно це кінець ХІХ – початок ХХ століття. Будемо звертатися до спеціалістів- сфрагістів, щоб вони розповіли детальніше про ці знахідки».

Олександр Дацик зазначає, що передані експонати, передусім, мають історичну цінність, оскільки характеризують один з періодів історії Полонного.

На одній із пломб є зображення лебедя, то у музеї мають припущення, що вона належить до часів родини Дунін-Карвіцьких. Фото: полонського музею

З історичних джерел відомо, що на початку XX століття місто Полонне було власністю родини Карвіцьких. Рід Дуніних-Карвіцьких герба «Лебідь» не належав до давніх волинських шляхетських родів. Його прабатьківщиною вважають Скшинко в Сілезії, а безпосереднім осідком – село Карвиці Опочинського повіту Сандимірського воєводства. Полонщину отримав Франчішек Карвіцький (1843–1900). Його син Ян Дунін-Карвіцький (народився у 1896 року) був останнім власником Полонного до революційних подій 1917–1920 років. Каплиця-склеп Карвіцьких знаходиться на римо-католицькому цвинтарі.

Відомо, що Карвіцькі в місті інтенсивно розвивали торгівлю і в 1901 році почали будувати млини по виробництву високоякісного борошна, яке експортувалось на зовнішні ринки. Водяний млин початку ХІХ століття зберігся в місті і до нині. У 2013-у році триповерхову споруду Водяного млина ХІХ століття визнали об’єктом культурної спадщини Полонного.

Читайте також: Послання з минулого: свинцевий сувій з давньоруськими написами знайшли у Полонному

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Гаражі: продаж/оренда

  Так  Ні, дякую